Dekoracyjne panele ścienne – drewniane, gipsowe i inne
Dekoracyjne panele ścienne – drewniane, gipsowe, z PCV i innych materiałów – to gratka dla wszystkich, którzy cenią sobie niebanalne pomysły aranżacyjne. Pod pewnymi względami przypominają klasyczną boazerię, ale ich forma jest znacznie lżejsza, a kształty niezwykle pomysłowe. Jak można wykorzystać dekoracyjne panele ścienne? Czy pełnią one w domu jakieś funkcje praktyczne? Odkrywamy, w czym tkwi fenomen dekoracyjnych paneli ściennych.
04.12.2018 15:19
Czym są dekoracyjne panele ścienne?
Panele dekoracyjne 3D to nowoczesny rodzaj wykończenia ścian, który cieszy oko i nadaje wnętrzom zupełnie nową jakość. Panele takie zapewniają bardziej spektakularny efekt aniżeli tapety czy nawet fototapety, ponieważ w znacznie większym zakresie wykorzystują walory przestrzenności – tworzą na ścianie namacalnie trójwymiarowy obraz. Da się je wykorzystać z zasadzie w każdym pomieszczeniu.
Dekoracyjne panele ścienne powstają najczęściej z litego drewna, płyty MDF, gipsu, PCV, poliuretanu, betonu architektonicznego i szkła akrylowego. Muszą być lekkie i delikatne – dzięki temu nie przytłaczają wnętrza, a subtelnie je ozdabiają. Bardzo popularne są modele ażurowe, wycinane za pomocą lasera. Dzięki temu, że przepuszczają światło, tworzą rodzaj witraża. W innych dekoracyjnych panelach ściennych widać wyraźne inspiracje geometrią. Ozdobne pokrycia ścian składają się z prostokątów, kół, trójkątów, jak również modnych ostatnio sześciokątów, które mają zróżnicowaną kolorystykę oraz rozmaite grubości.
Panele dekoracyjne – drewniane sypialnie, salony i kuchnie
Dekoracyjne panele ścienne drewniane potrafią znacznie ocieplić wnętrze. Mogą pokrywać całą ścianę lub tylko jej najbardziej widoczną część. Są idealnym materiałem do zamontowania u wezgłowia łóżka w rustykalnej sypialni i do ozdobienia ściany, na której zawieszony jest telewizor w salonie.
Wbrew pozorom, mogą zostać wykorzystane również w kuchni, gdzie są narażone na styczność z wilgocią. Jeszcze kilka lat temu taki pomysł byłby niemożliwy do wcielenia w życie, dziś jednak laminowane płyty MDF stwarzają duże pole do dekoratorskich manewrów.
Panele dekoracyjne – płaskorzeźby w gipsie i elastyczne kafelki
Dekoracyjne panele ścienne w wariancie drewnianym dają zupełnie inny efekt niż płyty gipsowe z domieszką włókna szklanego, które sprawiają wrażenie, jakby w ścianie wykonane zostały płaskorzeźby. W sprzedaży są zarówno panele malowane, jak i surowe – do samodzielnego pokrycia farbą bądź lakierem. Ogromną ich zaletą jest to, że nadają się do docinania zwykłymi narzędziami do drewna. Można więc nawet ręcznie wykonać na nich motywy zdobnicze według własnego pomysłu.
Panele dekoracyjne na ścianę, ze względu na zróżnicowanie materiałów, z których są produkowane, wykazują odmienne właściwości. Poliuretanowe w dotyku przypominają twardą gąbkę. Ponieważ są bardzo lekkie i niedrogie, pojawiają się w nowoczesnych domach nawet częściej aniżeli panele z drewna czy gipsu. Poza tym, że potrafią niebanalnie ozdabiać, mają również funkcje praktyczne, które doceniają zwłaszcza rodzice. Poliuretanowe panele ścienne 3D tworzą na ścianie miękkie pokrycie, zwiększając przy tym bezpieczeństwo użytkowania pokoju dziecięcego i poprawiając akustykę pomieszczenia. Co więcej, pozwalają na szalone zabawy kolorem i nieograniczone korzystanie z możliwości, jakie daje modułowość.
Dekoracyjne panele ścienne – oryginalne zastosowania
Dekoracyjne panele ścienne – drewniane i gipsowe w szczególności – są wykorzystywane nie tylko jako imponujące ozdoby, ale również jako elementy pozwalające na wprowadzenie drobnych rozwiązań architektonicznych, które wpływają na funkcjonalność wnętrza. Mogą posłużyć np. do wykonania obudowy (tzw. maskownicy) na grzejnik, drzwi przesuwnych bądź ścianki działowej w dużym pomieszczeniu. Potrafią w efektowny sposób zakryć elementy instalacji elektrycznej, zastępując tym samym sufit podwieszany, oraz stworzyć ciekawą ramę lustra w przedpokoju. Miłośnicy romantycznych wnętrz z paneli ażurowych mogą zrobić nawet ekrany na okno, które są alternatywą dla firan i zasłon.