UrodaDemakijaż idealny

Demakijaż idealny

Demakijaż powinien nam wejść w nawyk tak jak mycie zębów. I to nawet jeśli na co dzień się nie malujemy. Nasza twarz potrzebuje go tak samo jak ciało potrzebuje kąpieli.

Demakijaż idealny
Źródło zdjęć: © MWM

Demakijaż powinien nam wejść w nawyk tak jak mycie zębów. I to nawet jeśli na co dzień się nie malujemy. Nasza twarz potrzebuje go tak samo jak ciało potrzebuje kąpieli.

Nawet jeśli padasz ze zmęczenia, zrób demakijaż. Przy odrobinie wprawy i dobrze dobranych kosmetykach zajmie Ci to 5 minut. Ta codzienna krótka chwila znaczy dla skóry Twojej twarzy więcej niż niejeden ekskluzywny zabieg w salonie kosmetycznym. Bez demakijażu bowiem nasza twarz szybciej się starzeje, skóra staje się sucha, niedotleniona i podrażniona, zatykają się pory, a nawet może dojść do miejscowych alergii.

Zabierając się za codzienny zabieg oczyszczania skóry zarówno z kosmetyków kolorowych, jak i zwykłych zanieczyszczeń i kurzu, musimy traktować go nie jak nieprzyjemny obowiązek, ale jak prawdziwą troskę i pielęgnację. Pamiętajmy przy tym, że demakijaż obejmuje nie tylko skórę twarzy, ale również szyję, okolice uszu i dekolt – czyli te miejsca, na które codziennie nakładamy kosmetyki. Jednocześnie wszystkie kosmetyki, które stosujemy do demakijażu powinny być dobrane dokładnie do potrzeb naszej skóry – inne dla cery suchej i wrażliwej, inne dla cery przetłuszczającej się i jeszcze inne dla cery normalnej.

Oczy

To najwrażliwsza część naszej twarzy, na którą zwykle nakładamy również najwięcej kosmetyków. Podkład, puder, cienie do powiek, kredka i tusz do rzęs to prawdziwe obciążenie dla oka i nie waż się zostawiać tego na powiece na noc. Oczy zmywaj zawsze delikatnie, nie trzyj gwałtownie i nie szoruj. Płatek kosmetyczny, którym chcesz oczyścić powiekę przesuwaj delikatnie od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Jeśli używasz kosmetyków kolorowych, które łatwo się zmywają, wystarczy je „potraktować” mleczkiem, specjalnym płynem czy olejkiem przeznaczonym właśnie do demakijażu oka.

Jeśli są odporne na wodę, wówczas użyj tzw. płynu dwufazowego, który przed użyciem należy energicznie wstrząsnąć, gdyż jest on mieszaniną fazy wodnej z kojącymi wyciągami roślinnymi i oleistej, dzięki której łatwo rozpuszczają się wodoodporne kosmetyki. Taki płyn nie pozostawia na oku tłustej warstwy. Dla osób o szczególnie wrażliwej skórze wokół oczu i tych noszących soczewki dostępne są na rynku specjalne bezzapachowe płyny, zachowujące naturalne pH właściwie dla łez człowieka. Zalecane składniki kosmetyków do demakijażu dla osób o szczególnie wrażliwej skórze to m.in. ekstrakt ze świetlika, alantoina czy d-pantenol.

Jeśli zmywasz tusz z rzęs, niezależnie od tego, czy był wodoodporny czy nie, zanim przystąpisz do jego zmywania połóż na rzęsy na kilka sekund namoczony odpowiednim płynem wacik. W ten sposób tusz rozpuści się, a Ty nie będziesz musiała trzeć wacikiem aż do podrażnienia oka. Tusz zmywaj zawsze z obu powiek – górnej i dolnej, rób to oczywiście przy zamkniętych oczach, przesuwając wacik w dół. Kiedy już waciki są czyste, możesz uznać, że demakijaż oka jest skończony. Po oczyszczeniu delikatnie wklep w powieki i skronie cienką warstwę kremu lub żelu pod oczy.

Usta

Są równie delikatne jak oczy, często nawet możemy w drogeriach spotkać kosmetyki przeznaczone jednocześnie do demakijażu tych dwóch części twarzy. Jeśli nie malujesz ust szminką, a używasz błyszczyka lub pomadki ochronnej, demakijaż zajmie Ci pewnie mniej czasu. Wystarczy wacikiem namoczonym w mleczku czy odpowiednim dla Twojej cery płynie przetrzeć dwukrotnie usta i ich najbliższą okolicę. Jeśli jednak malowałaś usta kolorową pomadką, musisz nieco dokładniej oczyścić wargi. Przykładaj do nich wacik i delikatnymi ruchami okrężnymi, ścieraj pozostałości pomadki aż do momentu, w którym wacik będzie czysty.

Twarz i dekolt

Z demakijażem tych partii jest zwykle najmniej wątpliwości. Podobnie jak do oczu i ust używamy wacików kosmetycznych nasączonych odpowiednim mleczkiem do demakijażu. Jeśli oczyszczasz twarz pianką lub żelem, nie trzyj jej, ale delikatnie masuj opuszkami palców. Policzki zmyj od skrzydełek nosa ku skroniom, brodę i szyję – kolistymi ruchami, czoło – pionowymi, w kierunku włosów.

Szczególnie dokładnie oczyść zagięcia szyi i okolice uszu, gdzie mogą gromadzić się resztki spływającego w ciągu dnia makijażu. Oczyszczaj twarz dopóki waciki nie pozostaną czyste. W sytuacjach wymagających szybkiego oczyszczenia twarzy – w domu lub w podróży możesz użyć specjalnych wilgotnych chusteczek do demakijażu. Oprócz tego, że oczyszczają skórę z tłuszczu, kurzu i oczywiście warstwy makijażu, sprawiają również, że skóra staje się gładka i dobrze nawilżona. Po ich użyciu na skórze pozostaje uczucie świeżości. Tego typu chusteczki oczyszczają skórę dokładnie, ale bardzo delikatnie, nie powodując podrażnień.

Po oczyszczeniu twarzy z wszelkich zabrudzeń otrzep ją wacikiem z tonikiem. Kosmetyk ten odświeży skórę i przywróci jej naturalny odczyn pH. Działa przy tym łagodząco i przeciwzapalnie. Teraz możesz skończyć demakijaż, nakładając na twarz, szyję i dekolt odpowiedni dla swojej cery krem na noc, który na tak oczyszczonej skórze będzie mógł zdziałać cuda.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)