FitnessDiabelski pazur - działanie, właściwości, zastosowanie

Diabelski pazur - działanie, właściwości, zastosowanie

Diabelski pazur - działanie, właściwości, zastosowanie
Źródło zdjęć: © 123RF

21.11.2018 20:06, aktual.: 20.12.2018 12:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Diabelski pazur to jedna z tych roślin, które, mimo złowrogiej nazwy, mają nam dużo do zaoferowania w kwestiach zdrowotnych. Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o tej wyjątkowej roślinie właśnie za sprawą jej "diabelskiej" skuteczności w łagodzeniu bólu mięśni i stawów. Jakie działanie ma diabelski pazur i czy warto go stosować?

Czym jest diabelski pazur?

Diabelski pazur, nazywany niekiedy również czarcim pazurem, to roślina lecznica występująca na terenie Afryki Południowej. Mimo niepozornych rozmiarów, jest ona powszechnie stosowana w lecznictwie i posiada silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Swoją nazwę zawdzięcza nie tylko dużej skuteczności, lecz także charakterystycznemu wyglądowi, który nie pozwoli nam jej pomylić z żadną inną rośliną.

Najważniejszą częścią diabelskiego pazura jest korzeń, bowiem to on jest zbierany po przekwitnięciu rośliny i przetwarzany na proszek bądź płyn stosowane w suplementacji. Ekstrakt z diabelskiego pazura coraz częściej możemy znaleźć w formie tabletek oraz jako dodatek do maści czy nalewek. Hakorośl rozesłana, bo tak profesjonalnie nazywa się ta roślina, ceniona jest ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, o których mówi się w ostatnim czasie coraz częściej.

Diabelski pazur - właściwości, działanie

Coraz więcej mówi się o pozytywnych właściwościach diabelskiego pazura, który stosowany jest przez mieszkańców Afryki Południowej już od wielu lat. W składzie tej intrygującej rośliny znajdziemy przede wszystkim irydoidy, których głównym elementem jest herpagozyd.

Jest to o tyle istotne, że to właśnie irydoidy wykazują bardzo silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, z którego znany jest diabelski pazur. Efekty jego stosowania są porównywalne do działania leków stosowanych w przypadku chorób reumatycznych.

Oprócz irydoidów czarci pazur zawiera flawonoidy w postaci przeciwutleniaczy i naturalnych barwników, a także sterole oraz triterpeny, które obniżają poziom złego cholesterolu w organiźmie i wpływają korzystnie na nasz układ sercowo-naczyniowy. Wykazują one także działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, podobnie jak fenolokwasy, które także wchodzą w skład czarciego pazura.

Diabelski pazur dodatkowo usuwa toksyny z organizmu, łagodzi schorzenia nerek i układu moczowego oraz likwiduje szkodliwe wolne rodniki.

Diabelski pazur - dawkowanie, przeciwwskazania

Diabelski pazur ma co prawda wiele właściwości prozdrowotnych, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, jeśli chodzi o jego stosowanie. Największym przeciwwskazaniem do jego zażywania są wrzody żołądka oraz dwunastnicy, które ze względu na zawarte w diabelskim pazurze związki chemiczne mogą ulec pogorszeniu. Przeszkodą w stosowaniu diabelskiego pazura jest również przyjmowanie leków antyarytmicznych i obniżających ciśnienie krwi, bowiem, w zależności od dawki, hakorośl może wzmacniać i wpływać na ich działanie.

Należy także pamiętać o rozsądnym stosowaniu suplementów z diabelskim pazurem, ponieważ istnieje możliwość jego przedawkowania. Jest to jednak dawka bardzo wysoka, którą trudno przekroczyć, bowiem za dawkę toksyczną dla organizmu przyjmuje się około 13,5 grama w stosunku do każdego kilograma masy ciała. Oznacza to, że ważąc 80 kilogramów, człowiek musiałby przyjąć ponad kilogram diabelskiego pazura, co wydaje się mimo wszystko mało prawdopodobne.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także