Trwa ładowanie...

Diabelski pazur - działanie, właściwości, zastosowanie

Diabelski pazur to jedna z tych roślin, które, mimo złowrogiej nazwy, mają nam dużo do zaoferowania w kwestiach zdrowotnych. Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o tej wyjątkowej roślinie właśnie za sprawą jej "diabelskiej" skuteczności w łagodzeniu bólu mięśni i stawów. Jakie działanie ma diabelski pazur i czy warto go stosować?

Diabelski pazur - działanie, właściwości, zastosowanieŹródło: 123RF
d1xwu5y
d1xwu5y

Czym jest diabelski pazur?

Diabelski pazur, nazywany niekiedy również czarcim pazurem, to roślina lecznica występująca na terenie Afryki Południowej. Mimo niepozornych rozmiarów, jest ona powszechnie stosowana w lecznictwie i posiada silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Swoją nazwę zawdzięcza nie tylko dużej skuteczności, lecz także charakterystycznemu wyglądowi, który nie pozwoli nam jej pomylić z żadną inną rośliną.

Najważniejszą częścią diabelskiego pazura jest korzeń, bowiem to on jest zbierany po przekwitnięciu rośliny i przetwarzany na proszek bądź płyn stosowane w suplementacji. Ekstrakt z diabelskiego pazura coraz częściej możemy znaleźć w formie tabletek oraz jako dodatek do maści czy nalewek. Hakorośl rozesłana, bo tak profesjonalnie nazywa się ta roślina, ceniona jest ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, o których mówi się w ostatnim czasie coraz częściej.

Diabelski pazur - właściwości, działanie

Coraz więcej mówi się o pozytywnych właściwościach diabelskiego pazura, który stosowany jest przez mieszkańców Afryki Południowej już od wielu lat. W składzie tej intrygującej rośliny znajdziemy przede wszystkim irydoidy, których głównym elementem jest herpagozyd.

d1xwu5y

Jest to o tyle istotne, że to właśnie irydoidy wykazują bardzo silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, z którego znany jest diabelski pazur. Efekty jego stosowania są porównywalne do działania leków stosowanych w przypadku chorób reumatycznych.

Oprócz irydoidów czarci pazur zawiera flawonoidy w postaci przeciwutleniaczy i naturalnych barwników, a także sterole oraz triterpeny, które obniżają poziom złego cholesterolu w organiźmie i wpływają korzystnie na nasz układ sercowo-naczyniowy. Wykazują one także działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, podobnie jak fenolokwasy, które także wchodzą w skład czarciego pazura.

Diabelski pazur dodatkowo usuwa toksyny z organizmu, łagodzi schorzenia nerek i układu moczowego oraz likwiduje szkodliwe wolne rodniki.

Diabelski pazur - dawkowanie, przeciwwskazania

Diabelski pazur ma co prawda wiele właściwości prozdrowotnych, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, jeśli chodzi o jego stosowanie. Największym przeciwwskazaniem do jego zażywania są wrzody żołądka oraz dwunastnicy, które ze względu na zawarte w diabelskim pazurze związki chemiczne mogą ulec pogorszeniu. Przeszkodą w stosowaniu diabelskiego pazura jest również przyjmowanie leków antyarytmicznych i obniżających ciśnienie krwi, bowiem, w zależności od dawki, hakorośl może wzmacniać i wpływać na ich działanie.

d1xwu5y

Należy także pamiętać o rozsądnym stosowaniu suplementów z diabelskim pazurem, ponieważ istnieje możliwość jego przedawkowania. Jest to jednak dawka bardzo wysoka, którą trudno przekroczyć, bowiem za dawkę toksyczną dla organizmu przyjmuje się około 13,5 grama w stosunku do każdego kilograma masy ciała. Oznacza to, że ważąc 80 kilogramów, człowiek musiałby przyjąć ponad kilogram diabelskiego pazura, co wydaje się mimo wszystko mało prawdopodobne.

d1xwu5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xwu5y