Trwa ładowanie...

Diafragma – co to jest? Pytanie w "Milionerach" przysporzyło kłopotu

Diafragma to inaczej przepona, czyli główny mięsień oddechowy występujący u ssaków. Jednak nie tylko. W ostatnim odcinku "Milionerów" padło pytanie: "Diafragma to przysłona w aparacie fotograficznym i część ciała człowieka. Która?". Tłumaczymy, czym dokładnie jest diafragma.

Share
Diafragma – co to jest? Pytanie w "Milionerach" przysporzyło kłopotuŹródło: ONS.pl
dt1g6ad

Diafragma – co to jest?

Kolejny odcinek "Milionerów" – programu, w którym główną nagrodą jest aż milion złotych – za nami. Podczas programu pojawiło się pytanie, które sprawiło duże trudności jednemu z uczestników.

Pytanie za 40 tys. zł przysporzyło panu Adamowi dużo problemów. Prowadzący Huber Urbański zapytał go o diafragmę. Pytanie brzmiało: "Diafragma to przysłona w aparacie fotograficznym i część ciała człowieka. Która?". W odpowiedziach pojawiły się kolejno: błona dziewicza, opona mózgowa, przepona, powieka. Pan Adam ostatecznie wybrał odpowiedź "D", która była błędna. Powinien był wybrać odpowiedź "A" – diafragma to przepona. Jednak nie tylko.

dt1g6ad

Diafragma to inaczej przepona

Diafragma (łac. diaphragma) to inaczej przepona. Diafragma należy do mięśni poprzecznie prążkowanych płaskich. Oddziela jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej i stanowi jej ścianę dolną. Przepona oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Praca przepony powoduje zmianę kształtu oraz objętości klatki piersiowej, co umożliwia wdychanie i wydychanie powietrza.

Zobacz także: Najbardziej zawodne metody antykoncepcji. Lekarz stanowczo odradza

Diafragma to przysłona w aparacie fotograficznym

Diafragma to również przysłona fotograficzna. Jest częścią obiektywu regulującą wielkość otworu na drodze strumienia światła. Stosowana najczęściej w obiektywach fotograficznych i obiektywach kamer filmowych.

Diafragma to środek antykoncepcyjny

Diafragma jest także jedną z metod antykoncepcji. Diafragma to silikonowy kapturek z elastycznym brzegiem. Zakrywa wejście do macicy (szyjkę macicy) i uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Diafragma jest uznawana za jeden z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dt1g6ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt1g6ad
dt1g6ad