FitnessDiafragma – co to jest? Pytanie w "Milionerach" przysporzyło kłopotu

Diafragma – co to jest? Pytanie w "Milionerach" przysporzyło kłopotu

Diafragma – co to jest? Pytanie w "Milionerach" przysporzyło kłopotu
Źródło zdjęć: © ONS.pl
Dominika Czerniszewska

15.05.2019 10:22, aktual.: 15.05.2019 10:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Diafragma to inaczej przepona, czyli główny mięsień oddechowy występujący u ssaków. Jednak nie tylko. W ostatnim odcinku "Milionerów" padło pytanie: "Diafragma to przysłona w aparacie fotograficznym i część ciała człowieka. Która?". Tłumaczymy, czym dokładnie jest diafragma.

Diafragma – co to jest?

Kolejny odcinek "Milionerów" – programu, w którym główną nagrodą jest aż milion złotych – za nami. Podczas programu pojawiło się pytanie, które sprawiło duże trudności jednemu z uczestników.

Pytanie za 40 tys. zł przysporzyło panu Adamowi dużo problemów. Prowadzący Huber Urbański zapytał go o diafragmę. Pytanie brzmiało: "Diafragma to przysłona w aparacie fotograficznym i część ciała człowieka. Która?". W odpowiedziach pojawiły się kolejno: błona dziewicza, opona mózgowa, przepona, powieka. Pan Adam ostatecznie wybrał odpowiedź "D", która była błędna. Powinien był wybrać odpowiedź "A" – diafragma to przepona. Jednak nie tylko.

Diafragma to inaczej przepona

Diafragma (łac. diaphragma) to inaczej przepona. Diafragma należy do mięśni poprzecznie prążkowanych płaskich. Oddziela jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej i stanowi jej ścianę dolną. Przepona oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Praca przepony powoduje zmianę kształtu oraz objętości klatki piersiowej, co umożliwia wdychanie i wydychanie powietrza.

Diafragma to przysłona w aparacie fotograficznym

Diafragma to również przysłona fotograficzna. Jest częścią obiektywu regulującą wielkość otworu na drodze strumienia światła. Stosowana najczęściej w obiektywach fotograficznych i obiektywach kamer filmowych.

Diafragma to środek antykoncepcyjny

Diafragma jest także jedną z metod antykoncepcji. Diafragma to silikonowy kapturek z elastycznym brzegiem. Zakrywa wejście do macicy (szyjkę macicy) i uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Diafragma jest uznawana za jeden z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także