Blisko ludziDiane 35: to nie jest pigułka antykoncepcyjna

Diane 35: to nie jest pigułka antykoncepcyjna

Diane 35: to nie jest pigułka antykoncepcyjna
Źródło zdjęć: © 123RF

22.05.2013 14:16, aktual.: 23.09.2015 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ustają kontrowersje dotyczące leku Diane 35. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych postanowił wydać oświadczenie w tej sprawie. Ostrzega, że nie jest to lek antykoncepcyjny i może być stosowany jedynie w celu leczenia trądziku lub hirsutyzmu (występowania nadmiernego owłosienia) u kobiet w wieku rozrodczym.

Nie ustają kontrowersje dotyczące leku Diane 35.

Skandal związany z pigułkami wybuchł parę miesięcy temu, po śmierci czterech Francuzek w wieku od 18 do 28 lat. Kobiety zmarły w wyniku zakrzepów w obrębie płuc i mózgu. Wszystkie stosowały Diane 35 jako środek antykoncepcyjny. W efekcie sprzedaż leku została zawieszona na terenie Francji.

W związku z tym specjaliści z EMA postanowili dokładnie przeanalizować dane dotyczące zagrożeń związanych z używaniem Diane 35. Stwierdzili, że korzyści stosowania leku przeważają nad ryzykiem, jednak należy zachować daleko idącą ostrożność. Diane 35 i odpowiedniki mogą być stosowane tylko do leczenia trądziku lub hirsutyzmu. Co więcej, tylko wtedy, jeśli zawiodą inne metody.

W żadnym wypadku Diane 35 i odpowiedniki (Syndi 35, Cyprodiol) nie mogą być używane jako środek antykoncepcyjny. Nie można też podawać ich w połączeniu z innymi pigułkami antykoncepcyjnymi, gdyż w takim wypadku niebezpiecznie wzrasta poziom hormonów we krwi.

Pierwsze sygnały o tym, że Diane 35 nie powinna być przyjmowana jako środek antykoncepcyjny, pojawiły się już w 1982 roku. Stwierdzono wtedy, że składniki zawarte w tabletkach 6,68 razy zwiększają ryzyko zakrzepów. Firma Bayer odmówiła wtedy wykonania dokładniejszych badań.

Czy istnieje ryzyko, że w Polsce również dojdzie do groźnych powikłań w wyniku zażywania Diane 35? Ginekolog Robert Klimaszewski, specjalista położnictwa i chorób klinicznych, uspokaja: – W Polsce ten lek jest stosowany od ponad 20 lat. Głównie w celach dermatologicznych. Praktycznie nie przepisuje się go jako formy antykoncepcji, ponieważ silnie oddziałuje na wątrobę i układ żylny. Kobiety nie powinny stosować go dłużej niż 9-12 miesięcy.

Ekspert przypomina, że to nie pierwsza afera związana z Diane 35. Na początku lat 90. 21-letnia pacjentka dostała raka wątroby. Przypuszczano, że powodem było zażywanie właśnie tego specyfiku. W wyniku dalszych badań okazało się jednak, że był to rak pierwotny i lek nie miał nic wspólnego z jego rozwojem. Jednak również wtedy potrzeba było czasu, żeby produkt wrócił do łask.

Czy jednak osoby biorące Diane 35 powinny uważać? – To nie tak, że ryzyko zakrzepicy i innych powikłań występuje tylko w przypadku tego leku – mówi Robert Klimaszewski. - Równie dobrze mogą wystąpić po zażywaniu innych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Nie jest to na pewno domena danego rodzaju leku. Trzeba zwrócić uwagę, czy u pacjentki występują czynniki ryzyka zakrzepów: np. żylaki, palenie papierosów.

(sr/pho), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (101)
Zobacz także