Dieta food pharmacy. Czyli jak leczyć zespół jelita drażliwego
04.06.2018 21:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Cierpisz na nawracające bóle brzucha, zgagę, wzdęcia i gazy? Doskwierają Ci skurcze jelit, biegunki oraz nieregularne wypróżnienia? To może być zespół jelita drażliwego (IBS). Jak łagodzić jego objawy? Musisz wiedzieć, że leczenie zespołu jelita drażliwego opiera się przede wszystkim na skutkach, a nie przyczynach. Dowiedz się, jak możesz walczyć z jego objawami przy pomocy diety food pharmacy, która cieszy się coraz większą popularnością.
Jelita naszym centrum dowodzenia
Może spotkałeś się ze stwierdzeniem, że jelita są drugim mózgiem? Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że bakterie stanowiące mikroflorę jelit mają wpływ na wiele aspektów naszego życia, w tym na samopoczucie psychiczne. Stres, depresja czy stany lękowe bardzo często współtowarzyszą IBS, potęgując jego dokuczliwe objawy. Nieodpowiednia dieta zaburza florę mikrobiologiczną jelita grubego, w wyniku czego zmniejsza się liczba dobrych bakterii. Ich miejsce zajmują bakterie patogenne, które mogą wywoływać zakażenia i stany zapalne. Dodatkowo, częste biegunki naruszają równowagę fizjologiczną, co negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. W leczeniu zespołu jelita drażliwego, poza stosowaniem leków rozkurczowych czy uspokajających i aktywnością fizyczną, wdrożenie zdrowej i zbilansowanej diety jest kluczowe.
Dieta food pharmacy, czyli z czym to jeść?
Czy możliwe jest leczenie dietą? Słyszałeś o food pharmacy? To sposób odżywiania, który leczy m.in. zespół jelita drażliwego. Jej twórczynie to Lina Nerthy Aurell i Mia Clase, współpracujące z profesorem Stigiem Bengmarkiem. Na czym polega ten rodzaj odżywiania? Głównym jego założeniem jest spożywanie potraw o działaniu przeciwzapalnym, działających korzystnie na florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Dieta ta wykorzystuje dobroczynną, naturalną moc pożywienia i pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia.
dieta bogatoresztkowa
Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego, na pewno wiesz, że w łagodzeniu objawów kluczowe jest spożywanie bogatoresztkowych pokarmów, które regulują perystaltykę jelit. Główną ideą food pharmacy jest wykorzystywanie naturalnych i jak najmniej przetworzonych produktów, takich jak: świeże warzywa i owoce, bezglutenowe kasze, rośliny strączkowe, orzechy, pestki, nasiona. Spożywaj dużo zielonych warzyw liściastych: postaw na szpinak i sałaty.
przyprawy
Często zdrowa dieta kojarzona jest z mało wyrazistym smakiem potraw, dlatego nie bój się eksperymentować z przyprawami. Wybieraj takie o właściwościach przeciwzapalnych: pieprz cayenne, kurkumę czy cynamon. Dodawaj zioła.
superfoods
Planując posiłki, staraj się uwzględniać jak najwięcej superfoods, takich jak: nasiona chia, siemię lniane, spirulina, chlorella czy nasiona goji. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ich ilością, gdyż niektóre mają działanie przeczyszczające.
oleje i zdrowe tłuszcze
Wybieraj zdrowe oleje, takie jak: kokosowy, lniany czy, niedoceniany przez niektórych, olej rzepakowy oraz awokado - bogate w kwasy omega-9.
Nie bój się jajek – mit ich szkodliwości został już dawno obalony!
Delektuj się posiłkami! Jedz powoli i dokładnie przegryzaj pokarm. Każdy kęs powinieneś przeżuć około 20 razy. Co to daje? Twój metabolizm usprawni się, a Ty unikniesz wzdęć.
Czego nie jeść?
Pamiętaj, że nie wszystkie warzywa i owoce mają korzystny wpływ na funkcjonowanie jelit. Unikaj cebuli, warzyw kapustnych, grochu, fasoli, jabłek i gruszek, które mogą wywoływać wzdęcia. Wyłącz produkty mleczne i z glutenem. Ogranicz spożycie mięsa - zastąp je rybami lub strączkami.
Wdroż też zasadę okna żywieniowego. Czemu ono służy ? Tak długie przerwy między posiłkami pozwolą układowi pokarmowemu na strawienie całej treści pokarmowej oraz odpoczynek.
Jak wspomóc działanie diety food pharmacy?
Leczenie zespołu jelita drażliwego to złożona i niełatwa kwestia. Dieta ma tu kluczowe znaczenie. Warto jednak sięgnąć po metody, które ją wspomogą, a zarazem zmniejszą dokuczliwe objawy. Do swojej diety włącz leki, które doraźnie pomogą Ci poczuć się lepiej. Lek rozkurczowy, taki jak np. Buscopan, niweluje dolegliwości jelitowe.
Jeśli stale odczuwasz dyskomfort, pamiętaj o umiarkowanej aktywności fizycznej. Co ćwiczyć? To może być joga, pilates lub bieganie.
Mimo tych licznych wskazówek pamiętaj, żeby przede wszystkim wsłuchać się we własnym organizm, żyć aktywnie i cieszyć się życiem!