Trwa ładowanie...
d3p52k9

Dieta jajeczna - zasady, efekty i jadłospis

Dieta jajeczna to rygorystyczny sposób na odchudzanie. Dieta opiera się wyłącznie na jajkach, przez co jest monotonna i niezbyt zdrowa. Dieta jajeczna pozwala schudnąć nawet do 5 kg w ciągu tygodnia. Sprawdź, jakie są zasady i efekty diety jajecznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chociaż głównym produktem na diecie jajecznej jest jajko, dopuszcza ona także spożywanie innych pokarmów
Chociaż głównym produktem na diecie jajecznej jest jajko, dopuszcza ona także spożywanie innych pokarmów (123RF)
d3p52k9

Dieta jajeczna - historia i opinie

Dieta jajeczna, nazywana też dietą ekspresową, została opracowana przez amerykańskich dietetyków z kliniki Mayo, zajmującej się przede wszystkim leczeniem otyłości. Twórcy diety jajecznej uważają, że należy ją stosować przez 2 tygodnie, dzięki czemu można pozbyć się nawet 10 kg. Teoria ta jest kontrowersyjna. Inni dietetycy uważają dietę jajeczną za zbyt rygorystyczną, a długość jej stosowania nie powinna przekraczać 5 dni. Poza tym tak szybka utrata wagi powoduje efekt jo-jo.

Dieta jajeczna - zasady

W trakcie stosowania diety jajecznej należy spożywać maksymalnie 6 jajek na twardo dziennie. Ważne, aby nie gotować jajek dłużej niż 10 min, ponieważ wtedy białko traci wartości odżywcze i staje się ciężkostrawne. W diecie jajecznej oprócz jajek można jeść warzywa i owoce o niskiej zawartości węglowodanów (np. ogórek, papryka zielona, pomidor, rzodkiewka, sałata lodowa, rabarbar, śliwka, brzoskwinia, kiwi).

d3p52k9

Ze względu na to, że produkty te są niskokaloryczne, pobudzają przemianę materii i zawierają błonnik, który ogranicza uczucie głodu. Podczas diety jajecznej należy pić min. 3 l wody dziennie lub herbatki ziołowe / owocowe. Należy ograniczyć spożywanie czarnej herbaty oraz kawy.

Dieta jajeczna opiera się na 3 posiłkach w ciągu dnia. W trakcie diety nie można jeść warzyw strączkowych, tłuszczów nasyconych, makaronów, chleba, ryżu, fast foodów, soli, cukru oraz pić alkoholu.

Dieta jajeczna - efekty

Jak już wspomnieliśmy, stosowanie diety jajecznej przez 2 tygodnie pozwala pozbyć się nawet 10 kg. To bardzo dużo. Przy zdrowym odchudzaniu powinniśmy schudnąć 0,5-1 kg tygodniowo. Takie tempo utraty wagi daje pewność, że chudniemy zdrowo, a po zakończeniu diety nie pojawi się efekt jo-jo.

d3p52k9

Czy dieta jajeczna niesie skutki uboczne? Podczas jej stosowania możemy czuć się rozdrażnieni, ponieważ jest ona rygorystyczna i monotonna. Co więcej, po zakończeniu diety jajecznej możemy przytyć więcej niż wynosiła nasza waga początkowa. Dzieje się tak, ponieważ organizm w obawie przed kolejnymi ograniczeniami magazynuje każdą możliwą podaż energii w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto po tak drastycznej diecie nasz metabolizm zwalnia, przez co kolejne próby odchudzania mogą być nieskuteczne.

Dieta jajeczna - jadłospis

Oto przykład jadłospisu diety jajecznej:

Dzień 1:

  • Śniadanie: 2 jajka na twardo, pół grejpfruta, filiżanka herbaty ziołowej;
  • Obiad: 2 jajka na twardo, 200 g sałatki ze szpinakiem, pomidorem i brokułem, herbata owocowa;
  • Kolacja: 2 jajka na twardo, pół grejpfruta, herbata ziołowa.
d3p52k9

Dzień 2:

  • Śniadanie: 2 jajka na twardo, jabłko, herbata owocowa;
  • Obiad: 2 jajka na twardo, 200 g surówki z ogórka, szczypiorku i koperku;
  • Kolacja: 2 jajka na twardo, 2 brzoskwinie.

Dzień 3:

  • Śniadanie: 2 jajka na twardo, kiełki rzodkiewki z pomidorem, herbata ziołowa;
  • Obiad: 2 jajka na twardo, 200 g startej marchewki z sokiem z cytryny, herbata owocowa;
  • Kolacja: 2 jajka na twardo, gruszka, herbata ziołowa.
d3p52k9

Podziel się opinią

Share

d3p52k9

d3p52k9