Dieta Mayo. Jajko na śniadanie, obiad i kolację
Do łask wróciła popularna w latach 80-tych dieta Mayo. Nazwa diety pochodzi od amerykańskiej kliniki, specjalizującej się w leczeniu otyłości. Należy do restrykcyjnych sposobów odchudzania, bowiem na 14 dni ilość spożywanych kalorii należy ograniczyć do tysiąca. Efekty są jednak imponujące. Po tym czasie można zgubić nawet 7 kilogramów.
Do łask wróciła popularna w latach 80. dieta Mayo. Nazwa diety pochodzi od amerykańskiej kliniki, specjalizującej się w leczeniu otyłości. Należy do restrykcyjnych sposobów odchudzania, bowiem na 14 dni ilość spożywanych kalorii należy ograniczyć do tysiąca. Efekty są jednak imponujące. Po tym czasie można zgubić nawet 7 kilogramów.
Jeśli lubisz jajka, będzie ci łatwiej, ponieważ dieta Mayo opiera się w 90 proc. właśnie na nich. Podczas kuracji nie możemy spożywać cukrów, tłuszczy, produktów skrobiowych oraz mlecznych. Codzienne menu składa się z 3 posiłków, w tym in. 6 jajek z niewielką ilością tłuszczu w postaci oliwy, majonezu lub masła.
Dlaczego jajka? Zawierają one cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, ponadto są skarbnicą cennych dla zdrowia pierwiastków i minerałów. Przede wszystkim jednak jajka są źródłem białka, które jest bardzo łatwo przyswajalne. Wspomagają pamięć i koncentrację, łagodzą objawy stresu, a przy tym mają tylko 70 kcal.
Do tego pijemy duże ilości wody (min. 1,5 litra dziennie) oraz kawę i herbatę bez cukru. Menu można urozmaicić niektórymi warzywami oraz owocami (preferowane są cytrusy, wszelkie warzywa zielone, kalafior, cukinia, kapusta). Nie używamy soli ani cukru, nie sięgamy po alkohol.
Warzywa i owoce, które są urozmaiceniem diety Mayo, zapewniają organizmowi niezbędną porcję błonnika, dzięki czemu oczyszczanie organizmu i perystaltyka jelit nie zostaną zaburzone.
Do zalet tej metody odchudzania należy także jej taniość i prostota przyrządzanych posiłków. Nie jest problemem ugotować w domu 2 jajka i zabrać jej na lunch z podduszonymi na łyżce oliwy warzywami. A na deser schrupać jabłko.
Aby dieta przyniosła oczekiwane efekty, do jajecznego menu należy dołączyć 30 minut ruchu dziennie. Może to być spacer czy ulubione ćwiczenia kardio. 14 dniowego cyklu nie można powtórzyć szybciej niż po upłynięciu 40 dni.
Kto nie powinien się na nią decydować? Osoby uprawiające sporty. Dieta Mayo jest niskokaloryczna i dla osób bardzo aktywnych będzie się wiązała z utratą sił i sennością. Również osoby o podwyższonym poziomie złego cholesterolu mogą się spodziewać jeszcze gorszych wyników po 14 dniach jedzenia jajek.
(mtr/sr), kobieta.wp.pl