Jest prosta i tania. W zależności od tego, ile chcemy schudnąć mamy do wyboru dwa jej warianty.
Zmniejsza apetyt, poprawia humor
Dieta owsiana jest prosta i tania. To najnowszy hit dietetyczny. W zależności od tego, ile chcemy schudnąć, mamy do wyboru dwa jej warianty: jednodniowy i 4-tygodniowy.
Naukowcy odkryli, że owsianka może wspierać nasze zmagania z utratą zbędnych kilogramów. Z prowadzonych badań wynika, że bardzo skutecznie pomaga okiełznać apetyt, dając natychmiastowe uczucie sytości. Zawiera także substancję psychoaktywną o działaniu antydepresyjnym i poprawiającym nastrój.
(gabi)/WP Kobieta
Odchudza i odmładza
Jednodniową dietę owsiankową stosuje Beyonce. To jej sposób na idealną sylwetkę przed każdym ważnym koncertem.
Dieta owsiana, mimo że monotonna, daje uczucie sytości na długi czas. Dzięki niej możliwa jest utrata 1-2 kg.
Owies to bogactwo fitoestrogenów odpowiedzialnych za młody wygląd. Duża zawartość przeciwutleniaczy spowalnia procesy starzenia. Dieta owsiana zapewni organizmowi potężny zastrzyk wysokowartościowego białka, a także zestaw niezbędnych aminokwasów. Owsianka dostarczy ci witamin z grupy B, głównie witaminy B6, która wspomoże komórki mózgowe i nerwowe. Witamina B1 natomiast zniweluje zmęczenie i rozdrażnienie. Substancje, których dostarcza dieta owsiana, działają antydepresyjnie, ponadto są źródłem magnezu i żelaza.
Bez wyrzeczeń
Jednodniowa dieta owsiana może być stosowana raz w tygodniu, co pozwoli utrzymać linię bez specjalnych wyrzeczeń.
Płatki owsiane, na których opiera się dieta, to bogactwo wysokogatunkowego błonnika, który ma świetne właściwości oczyszczające organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i wspomagających trawienie.
W 100 gramach płatków owsianych jest tylko 60 kalorii, trochę błonnika, żelaza, cynku i potasu. Prawie nie ma witamin. Uważa się, że zjadanie codziennie 2 łyżeczek otrąb (zalanych chudym mlekiem) może spowodować obniżenie poziomu cholesterolu o 10 procent. Owies pomaga też ustabilizować poziom cukru we krwi i - jak twierdzą niektórzy naukowcy - ma działanie przeciwnowotworowe. Ponieważ płatki mają działanie zasadotwórcze i sprzyjają gromadzeniu się szczawianów wapnia, powinno się je jeść w towarzystwie mleka. Najlepiej chudego.
Zjadliwy owies
Twórcą płatków owsianych jest Amerykanin Henry Perky z Kolorado. Ponoć cierpiał na uporczywą czkawkę i od podobnego jak on nieszczęśliwca dowiedział się przypadkiem, że dolegliwość tę łagodzi jedzenie gotowanego owsa zalanego mlekiem. Perky poszatkował owies, by był "zjadliwy" i tak w 1893 roku powstały otręby dla ludzi.
Potem dr Jon Kellogg wymyślił sposób ich preparowania na płatki, robiąc na tym wynalazku majątek i rozsławiając swoje nazwisko. Wielkim entuzjastą otrębów był dr Andersen ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kentucky, który zjadał tygodniowo po 35 porcji płatków i badał poziom cholesterolu. Po 10 latach badań oznajmił: "Jestem pierwszym człowiekiem, który wiedział, że trzeba jeść otręby owsiane, by obniżyć poziom cholesterolu".
Dieta owsiankowa długoterminowa
Polega na zmianie jadłospisu na dwa miesiące. Oczyszcza organizm i gwarantuje ubytek kilogramów. W trakcie diety owsiankowej należy całkowicie odstawić produkty tłuste, wysoko przetworzone, alkohol, soki, słone przekąski i fast-foody oraz napoje gazowane i napoje słodzone.
Pierwsza faza dwumiesięcznej diety powinna trwać tydzień. 3-4 razy dziennie należy jeść wyłącznie płatki owsiane z chudym mlekiem krowim lub sojowym albo jogurtem naturalnym. Płatki można przyprawić słodzikiem lub ziołami do smaku.
Druga faza diety owsiankowej trwa miesiąc. W tym czasie oprócz owsianki 3-4 razy dziennie należy włączyć do codziennego menu warzywa i owoce. Na obiad można dodatkowo zjeść rybę, grillowaną pierś z kurczaka lub inny lekkostrawny posiłek.
Podczas diety należy pamiętać o aktywności fizycznej, najlepiej w formie zajęć 30-40-minutowych 3-5 razy w tygodniu. Ważne jest także wypijanie przynajmniej ośmiu szklanek wody dziennie. Tylko wtedy błonnik z owsa napęcznieje i spełni swoją rolę - wspomoże metabolizm.
Dieta odchudza 4-10 kg, polecana jest osobom chcącym schudnąć, ale też tym, którzy mają zaparcia lub wysoki poziom cholesterolu.
Odchudza, ale nie dla każdego
Diety owsiankowej nie poleca się nastolatkom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom z chorobami stawów, osteopenią i dną.
Może powodować niedobory witamin i minerałów. Łatwo zauważyć, że jest to dieta monotonna, którą nie każdy będzie tolerował. Z tego samego powodu może też działać na organizm wyczerpująco. Warto wiedzieć, że płatki owsiane są kwasotwórcze. Ich codzienne jedzenie może powodować wzdęcia i bóle brzucha.
Przygotowanie owsianki
Ugotuj owsiankę z 6-7 łyżek płatków owsianych na 2 litrach chudego mleka. Przygotowana potrawa musi ci wystarczyć na cały dzień, podziel więc ją na 5-6 porcji. Osoby pracujące przygotowaną owsiankę mogą wziąć w termosie do pracy lub podgrzać w mikrofali.
Pierwszą zjedz np. o godzinie 8 i potem co 2-3 godziny sięgaj po następne. Do każdej porcji podgrzanej owsianki wsyp dodatkowo 2-3 łyżki otrąb owsianych i chwilę odczekaj, aż zmiękną pod wpływem gorącego mleka, potem zjedz.
W trakcie jednodniowej diety owsianej zrezygnuj ze słodzenia herbaty lub kawy. Jeśli nie lubisz gorzkich napojów, wlej trochę mleka lub użyj słodziku. Pij natomiast dużo wody lub ziołowych herbatek. Są duże szanse na to, że już po jednym dniu stosowania diety owsianej twój brzuch przestanie odstawać.
(gabi)/WP Kobieta