Dieta ubogoresztkowa - zasady, efekty, produkty zalecane i zakazane
Dieta ubogoresztkowa to dieta, która dostarcza niewielkie ilości błonnika. Nie jest kolejną dietą odchudzającą, a raczej należy do grupy diet leczniczych. Jakie są zasady diety ubogoresztkowej i jakie są wskazania do jej stosowania. Jakie produkty należy spożywać podczas diety ubogoresztkowej, a jakich unikać?
23.11.2018 12:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest dieta ubogoresztkowa?
Dieta bogoresztkowa nazywana jest również dietą niskobłonnikową lub bezresztkową. W diecie tej ogranicza się pracę jelit poprzez wyeliminowanie z jadłospisu produktów bogatych w błonnik pokarmowy.
Dieta ubogoresztkowa komponowana jest zatem z pokarmów zawierających niewielkie lub śladowe ilości nie trawionych w przewodzie pokarmowym: błonnika, hemicelulozy, ligniny, pektyn i gum. Udział błonnika w diecie ubogoresztkowej to maksymalnie 10 g dziennie. Dieta ubogoresztkowa jest wysokokaloryczna, bo dziennie dostarcza się organizmowi ok. 2000-3000 kcal.
Zasady diety ubogoresztkowej
Podstawową zasadą diety ubogoresztkowej jest jej lekkostrawność. Celem diety ubogoresztkowej jest takie komponowanie posiłków, aby jak najmniej nadwyrężać jelita. Dlatego pokarmy spożywane na diecie ubogoresztkowej muszą być w całości rozkładane przez enzymy trawienne. Dieta ubogoresztkowa poza tym, że musi być wysokokaloryczna, powinna też być niskotłuszczowa i wysokobiałkowa.
Dziennie powinno się zjadać nie więcej niż 70 g tłuszczu i ok. 100-120 g białka. Dzienne menu należy podzielić na 5 lub nawet 6 mniejszych posiłków, aby jednorazowo nie przeciążać układu pokarmowego. Potrawy powinny być gotowane, pieczone lub duszone. Zdecydowanie należy zrezygnować ze smażenia, zwłaszcza w głębokim tłuszczu. Kasze czy makarony w diecie ubogoresztkowej powinno się podawać wręcz rozgotowane.
Kto powinien stosować dietę ubogoresztkową?
Dieta ubogoresztkowa to dieta o charakterze leczniczym, dlatego powinna być stosowana przez osoby, którym zlecił ją lekarz. Dieta bezresztkowa jest zalecana pacjentom zmagającym się z chorobami jelit, takimi jak: jelito drażliwe, nowotwory jelit, wrzodziejące jelito czy stan zapalny jelit.
Dieta ubogoresztkowa jest również wprowadzana u osób po niedawnych inwazyjnych zabiegach czy operacjach. Dietę ubogoresztkową stosuje się także na dwa dni przed kolonoskopią. Na dietę ubogoresztkową można się również zdecydować w przypadku zatruć pokarmowych.
Produkty zalecane i zakazane na diecie ubogoresztkowej
Aby skomponować jadłospis diety ubogoresztkowej, należy się zapoznać z listą produktów polecanych i zakazanych.
Produkty zalecane na diecie ubogoresztkowej:
- Oczyszczone produkty zbożowe: pszenne czerstwe pieczywo, drobne kasze, jasne makarony, pszenne bułki, biały ryż, mąka ryżowa, jasne mąki.
- Chude mięso i wędliny: kurczak, indyk, królik, cielęcina, dobrej jakości wędliny z indyka lub kurczaka.
- Ryby: sandacz, mintaj, dorsz.
- Niskotłuszczowe mleko i jego przetwory: chudy ser, maślanka, jogurt, kefir.
- Tłuszcze pochodzenia roślinnego: olej rzepakowy, masło, oliwa z oliwek.
* Produkty zakazane na diecie ubogoresztkowej*:
- Pełnoziarniste produkty zbożowe: razowe pieczywo, razowe makarony, razowe mąki.
- Tłuste mięsa i wędliny: kaczka, gęś, wieprzowina, konserwy mięsne, tłuste ryby.
- Tłuste mleko i jego przetwory.
- Tłuszcze zwierzęce: łój lub smalec.
- Orzechy, pestki i nasiona.
- Słodzone napoje, mocna herbata, kawa i alkohol.