FitnessDlaczego jesteś ciągle zmęczona? 10 możliwych powodów

Dlaczego jesteś ciągle zmęczona? 10 możliwych powodów

Nie tylko zarwana noc kończy się ospałością. Za twoje ciągłe zmęczenie odpowiadają przede wszystkim złe nawyki wynikające z niewłaściwego stylu życia.

Dlaczego jesteś ciągle zmęczona? 10 możliwych powodów
Źródło zdjęć: © 123RF

Nie tylko zarwana noc kończy się ospałością. Za twoje ciągłe zmęczenie odpowiadają przede wszystkim złe nawyki wynikające z niewłaściwego stylu życia.

Brak ruchu

Zmęczenie po całym dniu zwykle prowadzi do tego, że odpuszczamy sobie trening. Tymczasem badacze z Uniwersytetu w Georgii dowiedli, że to właśnie dzięki aktywności fizycznej – nawet umiarkowanej – zyskujemy więcej sił i czujemy się pobudzone.

Zdaniem uczonych wystarczy ruszać się minimum trzy razy w tygodniu przez 20 minut. Regularny ruch poprawia sprawność i wytrzymałość, dobrze wpływa na serce i dotlenia cały organizm. Jeśli więc chcesz pozbyć się ospałości, zamiast rozsiadać się na kanapie, idź na spacer.

Żelazo pełni nieocenioną rolę w organizmie. W przypadku jego niedoboru stajesz się powolna, opieszała, zmęczona, osłabiona, masz problemy z koncentracją, łatwo wpadasz w irytację. Permanentne zmęczenie to charakterystyczny objaw niedostatecznej podaży żelaza.
Brak tego pierwiastka może prowadzić do anemii. By się przed nią uchronić, jedz czerwoną fasolę, wątróbkę, natkę pietruszki, buraki, jajka, orzechy, zielone warzywa liściaste. Wchłanianie żelaza ułatwi witamina C – znajdziesz ją w cytrusach, dzikiej róży, natce pietruszki, chrzanie czy czerwonej papryce.

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Wprawia w ruch metabolizm, daje ci energię na cały dzień, sprawia, że hormony w twoim organizmie pracują jak należy. Trzeba jeść śniadania! Jeśli tego nie zrobisz, szybko poczujesz się zmęczona, ospała, będziesz działać na zwolnionych obrotach.
Ważne jednak, by pierwszy posiłek był właściwie skomponowany. Spożywaj pełne ziarna, jajka, zdrowe tłuszcze, świeże warzywa i owoce. Kilka podpowiedzi: owsianka z orzechami, chleb pełnoziarnisty z masłem orzechowym, owocowy koktajl, jogurt naturalny z musli, chuda wędlina, jajka w koszulce.

Nawet niewielkie odwodnienie – na poziomie 2 proc. – zabiera ci energię. Inne niepokojące objawy towarzyszące odwodnieniu to m.in. suchość w ustach, szybszy oddech, zawroty i bóle głowy, osłabienie, skurcze i bóle mięśni, omdlenie, zaparcia, nudności, problemy z mówieniem.
Gdy organizmowi brakuje wody, spada ciśnienie krwi. Serce pracuje wolniej, komórki nie są prawidłowo odżywiane. Stąd zmęczenie czy wręcz wycieńczenie. Dlatego pamiętaj, aby każdego dnia przyjmować minimum dwa litry płynów.

Gdy masz problem z oczami, może ci się wydawać, że jesteś stale zmęczona. Jeśli jednak każdego dnia twój wzrok jest silnie eksploatowany (bo pracujesz przed komputerem, dużo czytasz, prowadzisz samochód, przebywasz w suchych, klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach), upewnij się, czy wszystko jest z nim w porządku.
Zmęczenie oczu często prowadzi do zespołu suchego oka, w przebiegu którego odnosi się wrażenie, że pod powiekami zebrał się piasek. Jeśli więc czujesz, że z twoim wzrokiem coś może być nie tak, zgłoś się do okulisty.

Żywność wysoko przetworzona, pełna cukru i tłuszczu, ma wysoki indeks glikemiczny. Pamiętaj, że im wyższy IG danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi po jego spożyciu. Produkty o wysokim IG powodują zarówno wysoki szczytowy poziom cukru we krwi, jak i szybki jego spadek.
Jedzenie takich produktów prowadzi do zmęczenia i ospałości. Dlatego jak najprędzej z nich zrezygnuj. Włącz do diety produkty białkowe, zdrowe kwasy tłuszczowe, żywność pełną witamin i biopierwiastków.

Również to, co cię otacza, ma wpływ na twoją kondycję. Badania uczonych z Uniwersytetu w Princeton dowiodły, że zagracone biurko obniża zdolność koncentracji i utrudnia przepływ informacji przez mózg. Co więcej, tracisz czas i energię na szukanie potrzebnych rzeczy.
Dlatego zawsze pod koniec dnia zrób porządek na biurku i pozbądź się śmieci. Zdziwisz się, jak dobrze wpłynie to na twoją efektywność – będziesz zabierała się za pracę z większym zapałem i ciągłe zmęczenie odejdzie w niepamięć.

Dążenie do perfekcjonizmu

Niestety, to nie musi być zaleta. Prof. Irene S. Levine, psychiatra z Nowego Jorku cytowana przez portal health.com zwraca uwagę, że perfekcjonizm zmusza nas do tego, byśmy pracowały ciężej i dłużej niż to konieczne. Stawiasz sobie wtedy bardzo trudne albo wręcz niemożliwe do osiągnięcia cele.
Pracujesz bardzo ciężko, ale i tak nie jesteś z siebie niezadowolona. Wykańczasz się psychicznie i fizycznie. Prof. Levine radzi, żeby z góry narzucać sobie czas, jaki zamierzasz spędzić nad zadaniem.

Specjaliści są zgodni co do jednego: urlop powinien trwać trzy tygodnie. To czas, w którym jesteśmy w stanie porządnie wypocząć, nabrać dystansu do codziennych spraw, naładować akumulatory, „zresetować się”. Niestety, mało kto może pozwolić sobie na trzytygodniowy urlop. Dlatego nawet jeśli trwa on tydzień albo raptem parę dni, nie pracuj w tym czasie!
Sprawdzanie maili czy wykonywanie związanych z pracą telefonów podczas urlopu zwiększa ryzyko wypalenia i sprawia, że jesteś permanentnie zmęczona.

Są choroby, które objawiają się ciągłym zmęczeniem. To m.in. zaburzenia kardiologiczne, problemy z tarczycą, cukrzyca, depresja, bezdech senny, choroba nerek. Zmęczenie utrzymuje się wtedy przez dłuższy czas i nie mija nawet po porządnie przespanej nocy. By sprawdzić, czy z twoim zdrowiem wszystko w porządku, zgłoś się do lekarza rodzinnego, który skieruje cię do specjalisty.
Niezbędne będzie też wykonanie badań. Pamiętaj, że wiele chorób rozwija się bezobjawowo. A im wcześniej rozpoczniesz ewentualne leczenie, tym szybciej wrócisz do zdrowia.

Na podstawie health.com/ Ewa Podsiadły-Natorska/(gabi), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)