UrodaDlaczego łupież wraca zimą?

Dlaczego łupież wraca zimą?

Łupież to powszechna dolegliwość, polegająca na nadmiernym łuszczeniu się skóry głowy, któremu często towarzyszy zaczerwienie i stan zapalny. Różne mogą być jego przyczyny – jedną z nich jest duża różnica temperatur, co tłumaczy, dlaczego łupież ma tendencję do nawracania zimą. Co zrobić, aby nieestetyczne białe płatki zniknęły z głowy raz na zawsze?

Dlaczego łupież wraca zimą?
Źródło zdjęć: © 123RF

12.02.2013 | aktual.: 29.05.2018 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łupież to powszechna dolegliwość, polegająca na nadmiernym łuszczeniu się skóry głowy, któremu często towarzyszy zaczerwienie i stan zapalny. Różne mogą być jego przyczyny – jedną z nich jest duża różnica temperatur, co tłumaczy, dlaczego łupież ma tendencję do nawracania zimą. Co zrobić, aby nieestetyczne białe płatki zniknęły z głowy raz na zawsze?

To wyjątkowo krępujące schorzenie, które może wywołać nieśmiałość i zakłopotanie. Choć jest bezbolesne, może towarzyszyć mu świąd albo podrażnienie. Występuje w postaci białych łusek naskórka, które tworzą się we włosach i później pojawiają się na ubraniu. Statystycznie ujmując problem, z łupieżem choć raz w życiu zmagała się co trzecia kobieta i co drugi mężczyzna.

– Jest to schorzenie związane z zaburzeniami rogowacenia skóry. Może występować pod różnymi postaciami, takimi jak łupież suchy, tłusty, pstry czy kosmetyczny – wymienia trycholog Agnieszka Trepka z gabinetu Beauty Hair w Warszawie, zajmująca się różnymi przypadkami chorób skóry głowy.

Prawie jak śnieg

Powszechnie uważa się, że łupież związany jest z nadmiernym namnażaniem się grzybów drożdżakowych (Pityrosporum ovale), które są składnikiem flory każdej zdrowej ludzkiej skóry. Agnieszka Trepka zaznacza, że bardzo często spotykany jest również łupież kosmetyczny, który ma związek z używaniem niewłaściwych kosmetyków czy ze zbyt agresywnymi zabiegami fryzjerskimi.

Wiele kobiet zwraca jednak uwagę, że łupież częściej występuje, gdy temperatura spada poniżej zera. – Łupież to faktycznie dolegliwość sezonowa. Może pojawiać się zimą, kiedy panuje duża różnica temperatur, a w pomieszczeniach jest suche i ciepłe powietrze. Skóra narażona na ekstremalne warunki atmosferyczne traci wilgotność i zaczyna się łuszczyć – tłumaczy Agnieszka Trepka. Łupież może pojawić się także na skutek noszenia grubych czapek czy kapeluszy, które pocierają skórę głowy – a ta w efekcie zaczyna się nadmiernie łuszczyć i swędzieć.

Problem z głowy

Specjalista z gabinetu Beauty Hair uspokaja, że taki „zimowy” łupież jest niegroźny – wymaga po prostu odpowiedniej pielęgnacji i nawadniania organizmu.

Łupież można wyleczyć szybko i łatwo, regularnie stosując szampon przeciwłupieżowy, np. zawierający ketokonazol. – Poza tym, aby pozbyć się łupieżu lub przeciwdziałać jego ponownemu pojawieniu się, należy regularnie stosować peeling skóry głowy, a do mycia używać szamponów nawilżających lub trychologicznych – mówi Agnieszka Trepka. I dodaje, że kosmetyki trychologiczne w odróżnieniu od innych (np. drogeryjnych) mają działanie nawilżające i likwidują łupież od razu, bez efektu jo-jo. Zimą warto sięgnąć także po specjalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów o tej porze roku.

Również systematycznie szczotkowanie włosów usuwa martwą skórę oraz pobudza krążenie w skórze głowy. Jej ukrwienie poprawi też masaż.

Trycholog Agnieszka Trepka radzi, aby w miarę możliwości pamiętać o odpowiednim nawilżaniu pomieszczeń podczas snu i pić dużo wody. Zalecane jest ograniczenie spożycia cukru, który sprzyja namnażaniu się grzybów drożdżopodobnych. W diecie powinny znaleźć się natomiast produkty zawierające witaminy A, E C i z grupy B, selen, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Moc olejków

W walce z łupieżem skuteczne będą jeszcze inne „domowe” sposoby. Na noc można stosować olejki eteryczne, np. z drzewa herbacianego.

Przy łupieżu suchym warto raz na miesiąc, na godzinę przed myciem, posmarować głowę i włosy olejkiem rycynowym według proporcji: łyżkę olejku połączyć z 1/4 szklanki gorącej wody. Tak przygotowaną mieszankę należy wcierać w skórę głowy kawałkiem watki, a następnie głowę szczelnie owinąć folią i ręcznikiem. Po takim zabiegu włosy myjemy szamponem (np. przeciwłupieżowym).

Kiedy do lekarza?

Niekiedy jednak z łupieżem, nawet tym zimowym, trzeba zgłosić się do lekarza. Zasięgnijmy porady, jeśli:

- Drapanie prowadzi do zakażeń skóry głowy;
- Łupież nie reaguje na kilkutygodniowe leczenie w warunkach domowych;
- Skóra na głowie jest nieprzyjemnie podrażniona mimo domowego leczenia.

Lekarz sprawdzi, czy łupież nie jest efektem infekcji albo choroby, np. kontaktowego zapalenia skóry lub łuszczycy, udzieli rad na temat dalszego leczenia i przepisze preparaty przeciwgrzybicze albo glikokortykosteroidowe.

Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Komentarze (8)