Trwa ładowanie...
pies
KM
12-02-2024 09:44

Dlaczego pies podnosi łapę przy sikaniu? Nie robi tego bez powodu

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego psy podnoszą łapę przy sikaniu? Okazuje się, że w tym zachowaniu chodzi nie tylko o załatwienie swoich potrzeb. Czworonogi robią to jeszcze z jednego ważnego powodu.

Dlaczego pies podnosi łapę przy sikaniu? Dlaczego pies podnosi łapę przy sikaniu? Źródło: Adobe Stock
d348a3j
d348a3j

Spacer jest dla psa nie tylko możliwością załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, ale także zaznaczeniem terenu. Miłośnicy czworonogów być może zwrócili uwagę na fakt, że w trakcie przechadzki psy oddają znacznie więcej moczu niż suczki. Jednak dlaczego samce tak często podnoszą łapę do góry?

Oznaczanie terenu ma ostrzec innych osobników

Zarówno dzikie psy, jak i wilki, od zarania dziejów wykorzystywały zapach swojego moczu do oznaczania terytorium. Kiedy na terenie zajmowanym przez dane stado pojawiał się nowy osobnik, jego obecność była natychmiast wyczuwalna. Dzięki temu wataha mogła natychmiast pozbyć się nieproszonego gościa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To jest hit". Testujemy serum dla świeżej skóry. Zobacz recenzję

Oznaczanie terytorium służyło również do ustalania granic i zapobiegało konfliktom między zwierzętami. Chociaż z czasem człowiek oswoił psy i przekształcił je w lojalnych towarzyszy domowych, ich instynktowne zachowania nie uległy zmianie.

d348a3j

Dlaczego psy starają się podnieść łapę jak najwyżej?

Oddawanie moczu celem komunikacji i odstraszenia innych osobników jest całkiem zrozumiałe. Dalej jednak zastanawia fakt, dlaczego pies podnosi łapę tak wysoko? Tiktoker z profilu @alansadlik zwrócił uwagę, że czworonogi mogłyby sikać prosto na ziemię i też w ten sposób załatwiłby swoją potrzebę. W dalszej części filmiku zaznacza jednak, że są dwa powody, dla których pies podnosi łapę.

Psy w rzeczywistości podnoszą łapę wyżej, by sprawiać wrażenie, że są większe w oczach swoich rywali. Podnosząc ślad moczu na większą wysokość, sprawiają, że inne psy mogą sądzić, iż ich poprzednik był dużym osobnikiem.

Okazuje się, że jeśli czworonóg nasika wyżej, to zapach moczu utrzyma się znacznie dłużej, niż gdyby załatwił swoją potrzebę bezpośrednio na ziemię. Uryna, która natychmiast trafi na trawnik, szybko wsiąknie w glebę, a zapach danego psa nie będzie wyczuwalny. To dlatego nasi pupila bardzo często załatwiają swoje potrzeby przy słupkach, hydrantach, drzewach czy budynkach.

d348a3j

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Materiały WP
d348a3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d348a3j