Dlaczego samochód gaśnie w trakcie jazdy? Nie zawsze chodzi o silnik!

Nawet jeżeli przejedziesz bezawaryjnie dziesiątki tysięcy kilometrów, to może nadejść dzień, w którym silnik samochodu podczas jazdy zacznie się dławić, straci moc, a w efekcie nawet zgaśnie. Wtedy pojawia się stres, a w głowie już powstaje wizja rachunku, jaki trzeba będzie zapłacić u mechanika za remont silnika. Jednak nie zawsze winien jest sam silnik! Jakie mogą być przyczyny awarii? Co zrobić, żeby uniknąć przykrych niespodzianek?

Nie zawsze chodzi o silnik!
Nie zawsze chodzi o silnik!
Źródło zdjęć: © materiały partnera | LenczowskiJacek

03.07.2023 16:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samochód jest doskonałym przykładem systemu naczyń połączonych. Choć niektórym wydaje się, że za pracę silnika odpowiadają tylko elementy bloku lub głowicy, to oprócz nich jest szereg innych podzespołów, bez których jazda jest po prostu niemożliwa. Różnego rodzaju filtry, alternator, regulator napięcia, pompa paliwa – to tylko niektóre z elementów potrzebnych do prawidłowej pracy serca twojego auta.

Dlaczego silnik gaśnie? Najczęstsze usterki

Nadmierny spadek obrotów i przygasanie silnika po wysprzęgleniu mogą być spowodowane zanieczyszczeniem przepływomierza i często również zatkanym filtrem paliwa. Przepływomierz to element zawierający czujnik mierzący ilość powietrza dostającego się do układu dolotowego.

Spadek mocy i zwiększone chwilowe zapotrzebowanie na paliwo mogą być oznaką tego, że pompa paliwa wymaga uwagi. Jeżeli zignorujesz pierwsze objawy, to silnik może przestać reagować na użycie pedału gazu albo całkowicie zgasnąć. Wynika to z faktu, że zatarta pompa paliwa z czasem nie jest w stanie dostarczyć jego wystarczającej ilości. W przypadku silników zasilanych olejem napędowym wina często leży po stronie zatkanego filtra paliwa.

© materiały partnera

Jeżeli samochód zaczyna gasnąć podczas dojazdu do skrzyżowania lub na postoju, a więc kiedy zdejmujesz nogę z gazu, to może być oznaką awarii silniczka krokowego przepustnicy. To właśnie on umożliwia pracę silnika na wolnych obrotach, pomimo całkowitego zamknięcia przepustnicy. Jeżeli element ten nie jest z nią zintegrowany z przepustnicą, to koszt naprawy będzie niewielki.

Problem związany z brakiem mocy bądź gasnącym silnikiem może wynikać również z nieprawidłowego działania układu elektrycznego auta. Przykładowo, uszkodzony alternator sprawi, że samochód będzie pobierał prąd z akumulatora, a po jego wyczerpaniu – zgaśnie. Symptomy, takie jak falowanie obrotów, szarpanie podczas dodawania gazu i problemy z odpalaniem mogą być związane także z uszkodzoną cewką zapłonową. Kłopoty z pracą silnika pojawiają się też w momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia okablowania lub wtyczki komputera sterującego silnikiem – wyjaśnia Monika Kolasa, właścicielka znajdującego się w Zgierzu przy ulicy Łęczyckiej serwisu MK Car, który należy do sieci warsztatów Q Service Castrol.

LenczowskiJacek
LenczowskiJacek
Znajdź warsztat samochodowy i umów się na serwis

Co zrobić, kiedy silnik przerywa lub gaśnie?

W przypadku całkowitego zatrzymania staraj się zachować spokój. Jeżeli nie ma w pobliżu kogoś, kto pomoże zepchnąć auto na bok, włącz światła awaryjne i umieść trójkąt ostrzegawczy co najmniej 100 m za pojazdem, a następnie i wezwij pomoc. Jeśli zauważysz, że coś jest nie tak, ale silnik nie zgaśnie, to koniecznie zatrzymaj się na najbliższej stacji benzynowej i zatankuj samochód. Może się przecież zdarzyć, że uszkodzeniu uległ czujnik poziomu paliwa.

Jeśli uzupełnienie paliwa nie pomoże, to niezbędna będzie wizyta w serwisie, który zdiagnozuje i usunie usterkę. Gdy do awarii dojdzie w pobliżu domu, możesz spróbować dojechać na parking, umówić wizytę w serwisie i zorganizować lawetę, która przetransportuje pojazd do warsztatu – to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Oczywiście pamiętaj o wybraniu miejsca, w którym możesz liczyć na uczciwą i wykwalifikowaną obsługę. W sieci Q Service Castrol, która liczy ponad 500 warsztatów, masz zapewnioną rzetelną diagnozę, wysokiej jakości części i fachową naprawę.

Q Service Castrol
Q Service Castrol© materiały partnera | LenczowskiJacek

Jak zminimalizować ryzyko awarii?

Tak jak w przypadku zdrowia ludzkiego, tak również w przypadku samochodu ważna jest profilaktyka, rozumiana przez regularne sprawdzanie stanu technicznego. Warto odwiedzić serwis co najmniej dwa razy w roku – wraz z nadejściem wiosny i przed zimą. Pamiętaj też, żeby nie oszczędzać na częściach. Tanie podzespoły wątpliwego pochodzenia mogą kusić ceną, ale w dłuższej perspektywie doprowadzą do sporych wydatków. Korzystając z Q Service Castrol zapewnisz sobie spokój na długi czas, a wizytę możesz umówić również online!

serwis samochoduserwis samochodowyawaria silnika