FitnessDlaczego warto stosować sok z aloesu?

Dlaczego warto stosować sok z aloesu?

Dlaczego warto stosować sok z aloesu?

Miąższ z liści tej rośliny składa się w 96 proc. z wody, jednak pozostałe 4 proc. to blisko 270 składników o dużej aktywności biologicznej. Nic dziwnego, że aloesowy sok jest skutecznym środkiem na wiele problemów.

Krzysztof Kolumb zabierał aloes na morskie wyprawy i nazywał lekarzem w doniczce. Jego wielką fanką była też m.in. egipska królowa Kleopatra.

Miąższ z liści tej rośliny składa się w 96 proc. z wody, jednak pozostałe 4 proc. to blisko 270 składników o dużej aktywności biologicznej. Nic dziwnego, że jest skutecznym środkiem na wiele problemów.

Sok znakomicie reguluje pracę układu pokarmowego. Przede wszystkim poprawia ruchy perystaltyczne jelit, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie, a także łagodzi objawy niestrawności i uczucia ciężkości po posiłkach. Przyspiesza przemianę materii.

Do zrzucenia zbędnych kilogramów wystarczy kilkutygodniowa kuracja, najlepiej przeprowadzona wiosną, kiedy organizm szczególnie potrzebuje oczyszczenia i odnowy. Łyżeczkę soku z aloesu powinniśmy pić codzienne przed śniadaniem, obiadem i kolacją.

Tekst: (RAF)/(kg)/ WP Kobieta

1 / 7

Wzmacnia organizm

Obraz
© 123RF

Miąższ z liści aloesu zawiera m.in. cynk, magnez, miedź oraz cząsteczki wielocukrów (polisacharydy), biorące udział w wielu reakcjach biochemicznych wspomagających odporność. Dlatego sok jest zalecany osobom osłabionym po chorobie i kuracji antybiotykowej.

Powinny po niego sięgać kobiety z dolegliwościami układu trawienia, wrzodami żołądka, zaparciami, biegunkami oraz zapaleniami jamy ustnej czy jelit.

Sok łagodzi przebieg niektórych chorób alergicznych, a także nieżytów nosa. Dzięki obniżeniu poziomu cukru we krwi wspomaga terapię cukrzyków. Sprawdza się w leczeniu miażdżycy czy nadciśnienia rozszerzając i oczyszczając naczynia krwionośne.

2 / 7

Alternatywa dla pasty do zębów

Obraz
© 123RF

Sok z aloesu może skutecznie zastąpić tradycyjne pasty do zębów, w których składzie znajdziemy wiele niezdrowych substancji chemicznych.

Naukowcy odkryli niedawno, że roślinny wyciąg o charakterystycznej żelowej konsystencji wykazuje znacznie silniejsze działanie antybakteryjne niż większość popularnych produktów do higieny jamy ustnej.

Sok z aloesu zawiera m.in. antrachinony - organiczne związki chemiczne, które skutecznie likwidują stany zapalne. W dodatku może być stosowany przez osoby o wrażliwych zębach i dziąsłach, ponieważ działa znacznie łagodniej niż pasty.

3 / 7

Pomocny w walce z opryszczką

Obraz
© 123RF

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, ściągającym oraz bakteriobójczym, sok z aloesu pomaga skutecznie walczyć z opryszczką, wywoływaną przez wirus Herpes simplex.

Wystarczy wyjście na wiatr lub mróz, przemęczenie, niewyspanie, przeziębienie, stres czy menstruacja, by pojawiły się zwiastuny schorzenia - swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie okolicy wokół ust, a końcu bolesne pęcherzyki.

Dolegliwości możemy złagodzić, regularnie smarując usta sokiem aloesowym.

4 / 7

Gdy oczy zawodzą

Obraz
© 123RF

Badania naukowe potwierdziły skuteczność regularnie spożywanego aloesowego soku w łagodzeniu objawów wielu schorzeń wzroku: krótkowzroczności, zwyrodnienia siatkówki, zmętnienia soczewki czy zapalenia spojówek, rogówki lub tęczówki.

Szczególnie niebezpieczne jest to ostatnie schorzenie. Jego najbardziej widocznym symptomem jest silne zaczerwienienie oka, które dodatkowo boli, łzawi i wykazuje nadwrażliwość na światło.
W przypadku ostrego zapalenia następuje pogorszenie ostrości widzenia. Zaniedbanie choroby może prowadzić do trwałego upośledzenia wzroku, a nawet ślepoty.

5 / 7

Remedium na obgryzanie paznokci

Obraz
© 123RF

To nawyk, który negatywnie wpływa na nasz wygląd i zdrowie. Po latach jego praktykowania płytka paznokcia staje się krótka, szeroka i zniekształcona. Takie uszkodzenia powodują wzrost ryzyka zakażeń bakteryjnych i grzybiczych oraz krwawień.

Częste wkładanie palców do ust sprzyja infekcjom, na przykład uciążliwej opryszczce czy zapaleniu dziąseł. W uporaniu się z problemem pomagają specjalne preparaty, których zapach i smak skutecznie zniechęcają do obgryzania. Podobną rolę spełnia także sok z aloesu.

6 / 7

Sposób na brodawki

Obraz
© 123RF

Zmiany skórne, zwane też kurzajkami, najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach. Zazwyczaj są problemem bardziej estetycznym niż zdrowotnym, choć niekiedy mogą także sprawiać ból czy wywoływać stany zapalne.

Do usunięcia kurzajek możemy wykorzystać sok z aloesu, który wykazuje bardzo silne właściwości przeciwzapalne, ściągające oraz bakteriobójcze.

Wystarczy oderwać kilka mięsistych liści, włożyć na kwadrans do lodówki, po czym zmiażdżyć. Wypłynie z nich sok o żelowej konsystencji. Po rozpuszczeniu dwóch łyżek tej substancji w szklance ciepłej wody uzyskamy tonik do przemywania skóry.

Jeśli sok zagotujemy, zgęstnieje, tworząc coś w rodzaju maści, którą możemy nakładać na brodawki.

7 / 7

Sposób na haluksy

Obraz
© 123RF

Dokuczliwa deformacja stawu łączącego kość śródstopia z tzw. paliczkiem dużego palca stopy bywa konsekwencją noszenia przez dłuższy czas zbyt wąskich butów.

Haluks nie tylko brzydko wygląda, ale również wywołuje okresowe zapalenie skóry spowodowane kontaktem stopy z obuwiem.
Praktycznie jedyną skuteczną metodą leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

W łagodzeniu dolegliwości sprawdzają się natomiast domowe sposoby. Na zmiany zapalne warto stosować żele zawierające wyciąg z aloesu albo po prostu sok aloesowy.

dietazdrowiedetoks

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)