O czym świadczą wyraźne niebieskie żyły? Odpowiedź może zadziwić
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ludzkie żyły są niebieskie? Jak to możliwe, skoro płynie w nich czerwona krew? Okazuje się, że odpowiedź jest bardzo prosta, a to, co widzimy, jest tak naprawdę niezwykłym złudzeniem optycznym.
29.09.2023 | aktual.: 29.09.2023 09:05
Żyły biegnące przez nasze ciało często wydają się mieć niebieski odcień. To zjawisko jest na tyle powszechne, że wielu z nas przyjmuje je jako oczywisty fakt. Jednak warto pamiętać o kolorze krwi. Nieistotne jest, przez jakie naczynia przepływa, jej kolor pozostaje niezmiennie czerwony. Dlatego też niebieski odcień żył, które stają się widoczne pod cienką warstwą skóry, to tylko iluzja optyczna.
Czerwona krew, a niebieskie żyły
Powodem, przez który żyły wydają się być niebieskie, jest odbicie światła przez naszą skórę. Skóra ma zdolność do rozpraszania i odbijania światła o różnych długościach fal. W przypadku czerwonych krwinek, które przenoszą tlen, światło o krótszej długości fali (niebieskie i fioletowe) jest bardziej skutecznie rozpraszane niż światło czerwone o długiej fali.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Mają dość zachowań lekarzy. Pielęgniarki są oburzone
Gdy światło niebieskie jest rozpraszane przez skórę, dociera do naszych oczu, tworząc wrażenie, że żyły są niebieskie. Ważne, aby pamiętać, że krew w naszych żyłach jest faktycznie czerwona, a niebieski kolor wynika jedynie z odbicia światła przez skórę.
Grubość skóry i głębokość żył
Kolejnym czynnikiem wpływającym na odbierany kolor żył jest grubość naszej skóry oraz głębokość, na jakiej znajdują się naczynia krwionośne. Skóra na różnych częściach ciała może różnić się grubością, a żyły znajdujące się bliżej powierzchni skóry będą bardziej widoczne.
Na dłoniach czy na wewnętrznej stronie nadgarstka skóra jest stosunkowo cienka, a żyły znajdują się bliżej powierzchni, co sprawia, że są bardziej widoczne i wydają się bardziej niebieskie. Natomiast na obszarach ciała z grubszą skórą, takich jak uda czy brzuch, żyły są zazwyczaj mniej widoczne, ponieważ są głębiej schowane.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl