Długotrwały związek może mieć niekorzystny wpływ na kobiece libido
Dla wielu osób długotrwały, udany związek to synonim szczęścia. Wiele kobiet przyznaje, że ma wpływ na ich poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Eksperci zwracają jednak uwagę, że taka sytuacja to nie zawsze jedynie pozytywy. Trwanie przez lata w jednym związku może pociągać za sobą również negatywne konsekwencje.
Która kobieta odczuwa większą satysfakcję z relacji? Ta, która przez lata ma u swojego boku jednego partnera? A może ta, która często zmienia facetów? W pierwszej chwili odpowiedź wydaje się jasna. Fakt, że dwoje ludzi przez lata jest razem, może oznaczać, że są świetnie dopasowani, umieją się dogadać i przezwyciężać kryzysy. To oczywiście obraz uproszczony, trochę stereotypowy, który teraz dodatkowo postanowili zakłócić naukowcy. Najnowsze badania wskazują, że szczęście kobiety, która przez długi czas żyje w udanym związku z jednym mężczyzną, może nie był pełne. Często z powodu życia seksualnego, którego jakość się obniża.
Jako dowód zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych wśród blisko 2,2 tysiąca kobiet. Uczeni stwierdzili, że wszystkie uczestniczki badania, które żyły przez lata w tym samym związku, zaobserwowały u siebie na przestrzeni lat spadek libido. Zupełnie inaczej ma się rzecz z kobietami, które miały dwóch albo większą liczbę partnerów.
W ramach badania, którego wyniki opublikowano na łamach wydawanego przez Cambridge University Press czasopisma „Psychological Medicine”, uczestniczki otrzymały do wypełnienia kwestionariusze dotyczące różnych aspektów ich życia seksualnego – m.in.: częstotliwości doznawania orgazmów, poziomu pobudzenia, bólu pojawiającego się ewentualnie w czasie zbliżenia, a także ogólnej satysfakcji ze współżycia. Na pytania odpowiedziały dwukrotnie, w siedmioletnim odstępie. Dzięki temu naukowcy uzyskali zmieniający się na przestrzeni lat obraz życia seksualnego.
Podczas analizy kwestionariuszy udało się ustalić, że u wszystkich kobiet – niezależnie od tego, w jakich związkach funkcjonowały – wzrosła zdolność do przeżywania orgazmu. Znaczące różnice pojawiły się jednak, gdy chodziło o ocenę satysfakcji z orgazmu czy współżycia. U kobiet, które żyły w długotrwałych związkach, ta obiektywna ocena była znacznie niższa. Przyznały też one, że z upływem czasu zaobserwowały u siebie spadek pożądania.
U ankietowanych, które w tym czasie były z wieloma różnymi partnerami, ocena przeżywanych orgazmów oraz satysfakcja ze współżycia były wyższe niż w pierwszym badaniu, przeprowadzonym siedem lat wcześniej. U tych kobiet, które kilka lat od pierwszej próby były z innym mężczyznami, spadek pociągu seksualnego był mniej zauważalny.
Naukowcy z Uniwersytetu w Turku oraz Åbo Akademi (obie uczelnie znajdują się w Finlandii) podkreślili, że to odkrycie rzuca nowe światło na seksualność kobiet oraz zmiany w poziomie libido w zależności od różnych czynników, które w dotychczasowych analizach nie były brane pod uwagę.
Co ciekawe, publikacja wyników tych badań zbiegła się w czasie z innymi zaprezentowanymi przez naukowców wnioskami, które poruszają się wokół zagadnienia kobiecej satysfakcji z seksu. Eksperci z Uniwersytetu Chapmana poinformowali, że zadowolenie z życia seksualnego w długoletnim związku zależy od wielu czynników, m.in.: od częstotliwości współżycia (im częściej, tym lepiej), częstotliwości osiągania orgazmów, ale też wprowadzania różnorodności do sypialni. Poza ucieczką od rutyny kluczowa jest też dobra komunikacja oraz umiejętność wprowadzania się w dobry nastrój przed współżyciem.
Rezultaty badań zaprezentowane w ubiegłym roku przez specjalistów z Uniwersytetu Chapmana nie odbiegają mocno od opinii seksuologów, którzy często przypominają, co należy zrobić, by utrzymać ogień w związku. Wśród najczęściej pojawiających się wskazówek znajdują się: umiejętność rozmawiania na „te” tematy, próbowanie nowych rzeczy i pamiętanie o tym, że flirt w związku jest zawsze ważny, niezależnie od stażu. Na każdym kroku podkreślają też, że jednym z największych zabójców pożądania w długim związku jest rutyna.