FitnessDługotrwały związek może mieć niekorzystny wpływ na kobiece libido

Długotrwały związek może mieć niekorzystny wpływ na kobiece libido

Długotrwały związek może mieć niekorzystny wpływ na kobiece libido
Rafał Celle

26.03.2017 10:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla wielu osób długotrwały, udany związek to synonim szczęścia. Wiele kobiet przyznaje, że ma wpływ na ich poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Eksperci zwracają jednak uwagę, że taka sytuacja to nie zawsze jedynie pozytywy. Trwanie przez lata w jednym związku może pociągać za sobą również negatywne konsekwencje.

Która kobieta odczuwa większą satysfakcję z relacji? Ta, która przez lata ma u swojego boku jednego partnera? A może ta, która często zmienia facetów? W pierwszej chwili odpowiedź wydaje się jasna. Fakt, że dwoje ludzi przez lata jest razem, może oznaczać, że są świetnie dopasowani, umieją się dogadać i przezwyciężać kryzysy. To oczywiście obraz uproszczony, trochę stereotypowy, który teraz dodatkowo postanowili zakłócić naukowcy. Najnowsze badania wskazują, że szczęście kobiety, która przez długi czas żyje w udanym związku z jednym mężczyzną, może nie był pełne. Często z powodu życia seksualnego, którego jakość się obniża.

Jako dowód zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych wśród blisko 2,2 tysiąca kobiet. Uczeni stwierdzili, że wszystkie uczestniczki badania, które żyły przez lata w tym samym związku, zaobserwowały u siebie na przestrzeni lat spadek libido. Zupełnie inaczej ma się rzecz z kobietami, które miały dwóch albo większą liczbę partnerów.

W ramach badania, którego wyniki opublikowano na łamach wydawanego przez Cambridge University Press czasopisma „Psychological Medicine”, uczestniczki otrzymały do wypełnienia kwestionariusze dotyczące różnych aspektów ich życia seksualnego – m.in.: częstotliwości doznawania orgazmów, poziomu pobudzenia, bólu pojawiającego się ewentualnie w czasie zbliżenia, a także ogólnej satysfakcji ze współżycia. Na pytania odpowiedziały dwukrotnie, w siedmioletnim odstępie. Dzięki temu naukowcy uzyskali zmieniający się na przestrzeni lat obraz życia seksualnego.

Podczas analizy kwestionariuszy udało się ustalić, że u wszystkich kobiet – niezależnie od tego, w jakich związkach funkcjonowały – wzrosła zdolność do przeżywania orgazmu. Znaczące różnice pojawiły się jednak, gdy chodziło o ocenę satysfakcji z orgazmu czy współżycia. U kobiet, które żyły w długotrwałych związkach, ta obiektywna ocena była znacznie niższa. Przyznały też one, że z upływem czasu zaobserwowały u siebie spadek pożądania.

U ankietowanych, które w tym czasie były z wieloma różnymi partnerami, ocena przeżywanych orgazmów oraz satysfakcja ze współżycia były wyższe niż w pierwszym badaniu, przeprowadzonym siedem lat wcześniej. U tych kobiet, które kilka lat od pierwszej próby były z innym mężczyznami, spadek pociągu seksualnego był mniej zauważalny.

Naukowcy z Uniwersytetu w Turku oraz Åbo Akademi (obie uczelnie znajdują się w Finlandii) podkreślili, że to odkrycie rzuca nowe światło na seksualność kobiet oraz zmiany w poziomie libido w zależności od różnych czynników, które w dotychczasowych analizach nie były brane pod uwagę.

Co ciekawe, publikacja wyników tych badań zbiegła się w czasie z innymi zaprezentowanymi przez naukowców wnioskami, które poruszają się wokół zagadnienia kobiecej satysfakcji z seksu. Eksperci z Uniwersytetu Chapmana poinformowali, że zadowolenie z życia seksualnego w długoletnim związku zależy od wielu czynników, m.in.: od częstotliwości współżycia (im częściej, tym lepiej), częstotliwości osiągania orgazmów, ale też wprowadzania różnorodności do sypialni. Poza ucieczką od rutyny kluczowa jest też dobra komunikacja oraz umiejętność wprowadzania się w dobry nastrój przed współżyciem.

Rezultaty badań zaprezentowane w ubiegłym roku przez specjalistów z Uniwersytetu Chapmana nie odbiegają mocno od opinii seksuologów, którzy często przypominają, co należy zrobić, by utrzymać ogień w związku. Wśród najczęściej pojawiających się wskazówek znajdują się: umiejętność rozmawiania na „te” tematy, próbowanie nowych rzeczy i pamiętanie o tym, że flirt w związku jest zawsze ważny, niezależnie od stażu. Na każdym kroku podkreślają też, że jednym z największych zabójców pożądania w długim związku jest rutyna.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (71)