Do czego służy otwór w odkurzaczu? Przygotuj się na zaskoczenie

Do czego służy otwór w odkurzaczu? Przygotuj się na zaskoczenie

Dlaczego odkurzacze mają zasłanianą dziurę? - zdjęcie ilustracyjne
Dlaczego odkurzacze mają zasłanianą dziurę? - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
27.10.2023 17:36, aktualizacja: 27.10.2023 19:11

Wszystkie modele odkurzaczy są wyposażone w specyficzny element - otwór w rurze. Może on być zlokalizowany w różnych miejscach: na metalowej części urządzenia lub na końcówce plastikowej, która jest często nazywana wężem lub harmonijką.

Ten otwór nie jest tam umieszczony bez powodu, nie jest to element ozdobny. Jeśli zrozumiemy, jak go prawidłowo używać, będziemy mogli skutecznie obniżyć koszty energii, którą zużywa nasze urządzenie.

Dlaczego odkurzacz ma otwór?

Jedną z kluczowych funkcji otworu jest możliwość regulacji mocy ssania. Gdy odkurzamy gęste tkaniny, takie jak na przykład dywany o wysokim runie, warto zasłonić otwór. Dzięki temu nasz dywan zostanie dokładniej oczyszczony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sytuacja wygląda inaczej, gdy mamy do czynienia z cienkimi i lekkimi tkaninami, takimi jak zasłony czy obrusy. Przy pełnej mocy ssania istnieje ryzyko, że cały materiał zostanie zassany do odkurzacza. To nie stanowi problemu, jeśli jest to długa tkanina, ale w przypadku niewielkich narzut czy ozdobnych chustek, mogą one zostać po prostu w całości wessane do odkurzacza.

Druga funkcja otworu to zapewnienie bezpieczeństwa. Jeśli przez przypadek zassie się plastikowy worek, torbę lub inny przedmiot, który zatka rurę, zacznie ona zasysać powietrze przez otwór. Taki niewielki detal może uratować silnik odkurzacza. Gdyby plastikowa siatka dostała się do wnętrza urządzenia, mogłaby uszkodzić silnik, a nawet doprowadzić do jego spalenia. Dlatego otwór w rurze od odkurzacza nie tylko ułatwia pracę, ale także sprawia, że jest ona bezpieczna.

Obalamy największe mity

Niektórzy mogą myśleć, że pozostawienie otworu otwartego spowoduje, że zacznie się z niego wydostawać kurz. To jest jednak błędne przekonanie. Konstrukcja odkurzacza nie pozwala na to, aby kurz unosił się z tego miejsca. Co więcej, powietrze jest zasysane przez otwór, co uniemożliwia wydostanie się czegokolwiek w przeciwną stronę. Wszystko, co znajduje się w rurze i wężu odkurzacza, jest prowadzone prosto do worka lub pojemnika na odpady wewnątrz urządzenia za pomocą strumienia powietrza.

Wyjaśniając to bardziej technicznie, w odkurzaczu tworzy się podciśnienie, czyli obszar o niższym ciśnieniu. Powietrze w pobliżu otworu ma wyższe ciśnienie, co oznacza, że rura i cały odkurzacz zasysają wszystko, co ma wyższe ciśnienie. Proces ten nie działa w drugą stronę - niskie ciśnienie, a wraz z nim kurz i odpady, nigdy nie wydostaną się z włączonego odkurzacza.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także