ModaDobierz okulary do kształtu twarzy. Przydatne wskazówki

Dobierz okulary do kształtu twarzy. Przydatne wskazówki

Dobierz okulary do kształtu twarzy. Przydatne wskazówki
Źródło zdjęć: © 123RF
Sylwia Ścibak
22.07.2019 10:23, aktualizacja: 09.09.2019 13:23

Okulary przeciwsłoneczne to jedno z najważniejszych akcesoriów, jakie trzeba nosić latem. Nie tylko chronią przed szkodliwymi promieniami UV, ale też świetnie uzupełniają stylizacje. Jak dobrać odpowiedni fason do kształtu twarzy? Zobacz wskazówki.

Okulary przeciwsłoneczne – zanim kupisz…

Okulary przeciwsłoneczne stanowią barierę między szkodliwym promieniowaniem UV a oczami, co ma znaczenie nie tylko podczas prowadzenia auta w słoneczny dzień, ale także na co dzień, kiedy chodzimy po mieście, uprawiamy sport czy wylegujemy się na plaży. Bardzo istotną kwestią jest wybór filtra, bo nie wszystkie rodzaje są sobie równe. Najczęściej poleca się kupowanie modeli z kategorią 3. Ta kategoria sprawdza się w typowych, letnich warunkach, także podczas jazdy autem. W sklepach dostępne są również modele z wyższą kategorią 4, która nadaje się do uprawiania sportu w oślepiającym świetle (np. podczas zimy), oraz z niższą 2, która sprawdzi się najlepiej przy zmiennej pogodzie i niezbyt intensywnym świetle.

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych ważna jest również jakość wykonania, atesty i kraj pochodzenia producenta. Dlatego zawsze poleca się kupowanie w sprawdzonych punktach, np. u optyka czy w renomowanych sklepach, gdyż jedynie tam mamy gwarancję jakości. Sama ciemna soczewka nie wystarczy, a wręcz może nam szkodzić, ponieważ źrenica rozszerza się i wpuszcza więcej promieniowania (jeśli oczywiście nie ma odpowiedniego filtra).

Okulary przeciwsłoneczne – jak dobrać kształt?

Kształt oprawek okularów przeciwsłonecznych powinien być dobrze dostosowany do owalu twarzy. Zwykle poleca się kupowanie takich modeli, które nie przytłaczają wielkością i odwrotnie – nie są zbyt małe, ponieważ mogłyby uwydatnić mocno zarysowaną żuchwę czy szerokie czoło. Ważne jest też, żeby zakrywały linię skroni (ich szerokość powinna być taka sama jak szerokość twarzy).

Twarz owalna

Twarz owalna ma regularną linię i jest najbardziej proporcjonalna – zarówno w okolicy żuchwy, jak i czoła. Dlatego pasują do niej praktycznie wszystkie kształty oprawek, nie tylko okrągłe, ale też prostokątne, o ostrzejszych krawędziach. Najlepszym wyborem będą modele wayfarer, których linia dolna jest lekko kanciasta, ale wyraźnie zarysowana, okulary półokrągłe oraz okrągłe aviatorki.

Twarz okrągła

Do twarzy okrągłej, z dość pucołowatymi policzkami i łagodnie obrysowaną linią żuchwy, pasować będą oprawki kanciaste, które wysmuklą twarz. W tym wypadku warto wybrać np. wayfarery, duże prostokąty albo oprawki w kształcie motyli.

Twarz kwadratowa

Z twarzą kwadratową robimy odwrotnie – tu sprawdzą się wszelkie okrągłe typy, które złagodzą wyrazistą linię żuchwy, np. aviatory, muchy, duże lenonki. Podobnie postępujemy z twarzą prostokątną (również o ostrych rysach, ale nieco bardziej pociągłą).

Twarz trójkątna

Twarz trójkątna ma szerokie czoło w stosunku do spiczastej żuchwy, dlatego do niej pasować będą typy wyrównujące proporcje, czyli okrągłe i owalne. Dobrze sprawdzą się np. kocie oczy czy wąskie, prostokątne oprawki.