GwiazdyDoda pozwała Polskę i wygrała. Chodziło o głośne słowa o Biblii

Doda pozwała Polskę i wygrała. Chodziło o głośne słowa o Biblii

Doda wygrała sprawę w Strasburgu
Doda wygrała sprawę w Strasburgu
Źródło zdjęć: © AKPA

15.09.2022 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Doda wygrała sprawę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Poszło o sprawę z 2012 roku, kiedy piosenkarka została skazana na grzywnę. Chodziło o słowa odnoszące się do Biblii, które padły w jednym z wywiadów o tym, że "ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła".

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił w czwartek 15 września 2022 wyrok w sprawie "Rabczewska przeciwko Polsce". Doda została skazana w 2012 roku na grzywnę za obrazę uczuć religijnych. Trybunał uznał jednak, że skazanie piosenkarki było naruszeniem art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka, które gwarantuje prawo do wyrażania opinii.

O czym był wywiad Dody? Mówiła, że "wierzy w to, co jest"

Doda w sierpniu 2009 roku udzieliła wywiadu dla "Dziennika", w którym powiedziała, że w Biblii są "bardzo ważne przykazania i historie, które budują w dzieciach system wartości, chęć bycia dobrym człowiekiem". Podkreśliła jednak, że "ciężko jej wierzyć w coś, co nie ma przełożenia na rzeczywistość". Wyjaśniła, że Biblia mówi o stworzeniu świata w siedem dni, natomiast nie zawiera ani słowa o dinozaurach.

Rabczewska, spytana przez dziennikarkę, czy "bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię", stwierdziła, że "wierzy w to, co jest". "W to, co przyniosła nam nasza matka Ziemia podczas wykopalisk, są na to dowody. Ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś tam napruty winem i palący jakieś zioła". Wytłumaczyła, że chodzi jej o "tych wszystkich gości, co spisali te wszystkie niesamowite historie".

Doda wygrała z Polską w ETPC w Strasburgu. Co było powodem sporu?

Wywiad Dody wywołał prawdziwą burzę. Władze Telewizji Polskiej zdecydowały się zerwać współpracę z wokalistką. Z kolei przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak i były senator PiS, nieżyjący już Stanisław Kogut zgłosili doniesienie do prokuratury, zarzucając naruszenie art. 196 kodeksu karnego czyli obrazę uczuć religijnych.

Doda została ukarana przez Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów w styczniu 2012 r. karą grzywny w wysokości 5 tys. złotych. Odwołała się od wyroku, jednak Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał wyrok sądu I instancji. Rabczewska złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego, ale ten w 2015 roku odrzucił ją. Dwa lata później Doda odwołała się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ten przyznał jej rację, w wyniku czego Polska ma zapłacić piosenkarce 10 tysięcy euro.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (35)
Zobacz także