Dodaj do wody i wymocz stopy. Pomoże na haluksy

Haluksy są dolegliwością, która coraz częściej dotyka wielu osób. To nie tylko estetyczny problem. Wiąże się również z bólem i dyskomfortem. Jakie są domowe sposoby na haluksy?

Domowy sposób na haluksy
Domowy sposób na haluksy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. AFAL

Haluksy to więcej niż tylko zmiana w wyglądzie stopy. Deformacja objawia się zgrubieniem skóry, odciskami czy stanem zapalnym wokół palucha. W przypadku zaawansowanych zmian może dojść do pojawienia się bólu oraz zaburzeń biomechaniki chodu. Choć głównie kojarzone są z kosmetyczną niedoskonałością, mogą powodować silny ból. Problem ten dotyczy wielu osób, szczególnie kobiet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Haluksy - jak powstają?

Do najczęstszych przyczyn powstawania haluksów zalicza się czynniki genetyczne, nieodpowiednie obuwie, nadwaga oraz wady postawy. Leczenie haluksów może przebiegać zarówno w sposób operacyjny, jak i nieoperacyjny. W przypadku mniej zaawansowanych zmian zaleca się leczenie domowe, które obejmuje różne metody, takie jak noszenie odpowiedniego obuwia, wkładki ortopedyczne i ćwiczenia fizyczne.

W walce z haluksami pomocne mogą być specjalne aparaty ortopedyczne, a w przypadkach dużego dyskomfortu warto zwrócić się do lekarza. Istnieją jednak domowe sposoby na haluksy, które przyniosą ulgę.

Domowe sposoby na haluksy

Jednym z najłatwiejszych domowych sposobów na haluksy jest regularne moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli Epsom. Sól ta działa przeciwzapalnie i zmiękczająco. Kilkanaście minut moczenia kilka razy w tygodniu może przynieść ulgę. Zaleca się przeprowadzanie takiej kąpieli kilka razy w tygodniu -  wystarczy moczyć stopy przez 15-20 minut.

Dobrą praktyką jest również dodanie kilku kropel olejku lawendowego, który działa łagodząco i rozkurczająco. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni wybór obuwia, które nie powinno uciskać stopy ani powodować dodatkowych odkształceń.

Oprócz kąpieli solnych można stosować specjalne ćwiczenia na haluksy. Regularne rozciąganie i wzmacnianie mięśni stopy pomaga w łagodzeniu objawów. Skuteczna może być również terapia manualna, która pomaga w korygowaniu ustawienia kości śródstopia.

Niektóre osoby korzystają także z naturalnych metod jak stosowanie kompresów z ziół czy okłady z lodu, które redukują stan zapalny oraz ból. Jednak w przypadku nasilających się objawów, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)