Dodaj kilka kropel do wody. Po żółtych liściach nie będzie śladu
Może mieć duże, mięsiste liście i rosnąć w górę do naprawdę imponujących rozmiarów. Może też mieć drobne liście, ale w dużej ilości. Fikus, bo o nim mowa, to jedna z najpopularniejszych roślin. Jeśli chcesz, żeby jego liście były bujne, warto do ziemi dolać… piwa.
Aby fikus rósł zdrowo, należy postawić go w nasłonecznionym miejscu (ale nie w takim, który narazi roślinę na bezpośrednią styczność z promieniami słonecznymi). Latem z powodzeniem można wystawiać go na balkon czy taras, pamiętając jednak o zabraniu na noc do domu, ponieważ jest to roślina bardzo wrażliwa na spadki temperatury.
Jak hodować fikusa, aby nie zrzucał liści?
Fikus należy do roślin morwowatych, a do najpopularniejszych odmian fikusa należą: fikus sprężysty, fikus czepny, fikus pnący, fikus lirolistny, fikus deltolistny, fikus Benjamina, fikus tępy, fikus bengalski, fikus wąskolistny i fikus Nitida.
Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu różni się od siebie wyglądem, natomiast jedno jest pewne. Fikus, niezależnie od odmiany, nie lubi przeciągów, gwałtownych zmian temperatur i suchego powietrza.
Liście fikusa warto regularnie spryskiwać przegotowaną wodą, a jeśli jest taka możliwość, używać w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza. Oprócz atrakcyjnego wyglądu fikusa wyróżnia jedna rzecz. Posiada on zdolność do oczyszczania powietrza z benzoli i fenoli, dzięki czemu sprawdzi się on nie tylko w domu, ale i w biurze.
Należy mieć na uwadze, że liście fikusa wydzielają sok mleczny, który w kontakcie ze skórą może być drażniący, dlatego nie warto stawiać tej rośliny w pokoju dziecka.
Co jeszcze warto wiedzieć o fikusach?
Fikusy rosną najlepiej w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi od 21 do 28 stopni Celsjusza. Powinno się podlewać go ciepłą, ale nie gorącą wodą. W czasie upałów warto spryskiwać roślinę pod prysznicem. Najlepsza ziemia dla fikusa to taka z neutralnym lub lekko kwaśnym odczynem pH. Powinna być ona przepuszczalna, aby roślina miała stały dostęp do powietrza, włącznie z korzeniami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowe sposoby na wełnowce. Proste triki, dzięki którym usuniesz szkodniki z roślin
Kiedy liście opadają i żółkną, wlej do ziemi… piwa!
Co w przypadku, kiedy pomimo skrupulatnej pielęgnacji, liście fikusa żółkną i odpadają? Wówczas warto zastosować nawóz. Nie trzeba od razu zaopatrywać się w drogi preparat. Jest znacznie prostsze rozwiązanie. Potrzebna jest przegotowana, odstawiona na noc woda. Rankiem, należy dodać do niej ok. 50 mililitrów piwa. Tak przygotowaną mieszanką należy podlewać roślinę dwa razy w miesiącu. Fikus w krótkim czasie stanie się mocniejszy, jego liście gęstsze i bardziej błyszczące.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!