Czyszczenie biżuterii. Czy znasz domowe sposoby dla zachowania połysku ozdób?

DomCzyszczenie biżuterii. Czy znasz domowe sposoby dla zachowania połysku ozdób?30.06.2020 09:44
Czyszczenie biżuterii nie jest takie trudne, jeśli wiemy, co stosować.
Czyszczenie biżuterii nie jest takie trudne, jeśli wiemy, co stosować.
Źródło zdjęć: © Pexels

Codzienne noszenie złotych albo srebrnych ozdób jest powodem, dla którego należy wykonywać czyszczenie biżuterii. Nawet wtedy, gdy odkładasz swoje błyskotki do szkatułki, z czasem mogą one zatracić swój pierwotny blask, przez co szybko matowieją na powierzchni. Czyszczenie biżuterii pozwala na zachowanie pięknego połysku, a przy tym nie jest to trudny proces.

Czyszczenie biżuterii jest konieczne, jeśli zależy ci na przedłużeniu trwałości srebrnych i złotych dodatków. Istnieje kilka sprawdzonych, a przy tym domowych patentów na samodzielne oczyszczenie biżuterii. Korzystając z tych metod, zaoszczędzisz czas oraz pieniądze. Co w takim razie jest potrzebne do czyszczenia błyskotek?

Czyszczenie biżuterii – proste patenty

Spośród najpopularniejszych metod czyszczenia biżuterii warto zwrócić uwagę szczególnie na trzy warianty, które mogą być wykorzystane w przypadku ozdób wykonanych z metali szlachetnych. Nie korzystaj z nich, gdy są one wysadzane kamieniami.

  • pasta do zębów – wybierz najzwyklejszą bez żadnych dodatków, czyść biżuterię miękką szczoteczką, a na koniec spłucz pod bieżącą wodą;
  • mieszanka z popiołu – możesz także wykorzystać popiół papierosowym, którym oczyścisz powierzchnię biżuterii, używając szczoteczki; na koniec opłucz wszystko wodą;
  • pranie – włóż do rajstop biżuterię, a następnie umieść w pralce i pierz z bielizną w temperaturze 30-40 stopni.

Czyszczenie biżuterii – sposoby na złoto

W przypadku złota czyszczenie biżuterii wymaga naturalnych metod. Bransoletki i łańcuszki możesz posmarować sokiem z cebuli – po kilku godzinach wystarczy wyroby po prostu wypolerować. Możesz także umieścić biżuterię w słoiku, zalać ciepłą wodą i dodać płatki mydlane wraz z sodą. Potrząśnij słoikiem kilkukrotnie, a na koniec wyjmij, opłucz, wysusz i wypoleruj. Czyszczenie biżuterii ze złota możesz także przeprowadzić przy pomocy wilgotnego wacika z odrobiną proszku do pieczenia.

Czyszczenie biżuterii – sposoby na srebro

Jeśli zależy ci na przywróceniu naturalnego połysku srebrnym wyrobom, skorzystaj z kolejnych pomysłów na czyszczenie biżuterii. Nałóż na ozdoby papkę z rozkruszonej kredy i spirytusu – pozostaw mieszankę na pół godziny, a następnie wypoleruj szmatką. Możesz także wypłukać biżuterię w ciepłej wodzie z sokiem z cytryny albo umyć w ostudzonej wodzie po ziemniakach i także wypolerować. Czyszczenie biżuterii ze srebra może się odbyć przy użyciu piany z białka, którą należy pocierać miękkim materiałem.

Czyszczenie biżuterii – sposoby na kamienie szlachetne

Najlepszym sposobem na czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi jest użycie wody z mydłem. Od czasu do czasu powinnaś pamiętać o polerowaniu ozdób, aby nie straciły swojego pięknego blasku. Z kolei turkusy i korale umyj w wodzie z sodą oczyszczoną, ale nie wkładaj ozdób z koralami do blaszanego puzderka. Na koniec czyszczenia biżuterii przetrzyj korale szmatką z oliwą. Pamiętaj, że perły naturalne wymagają profesjonalnego czyszczenia, dlatego lepiej oddać je do specjalisty. Unikaj spryskiwania pereł perfumami lub lakierem do włosów!

Jak czyścić biżuterię

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Zobacz także
Komentarze (0)