Szafki łazienkowe – jak zorganizować miejsce do przechowywania w łazience?
Szafki łazienkowe to jeden z najlepszych sposobów na organizację akcesoriów, kosmetyków czy środków do czyszczenia. Coś dla siebie znajdziesz niezależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujesz. Sprawdź, jakie są rodzaje szafek łazienkowych i które z nich sprawdzą się najlepiej w Twoim mieszkaniu.
15.10.2021 17:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Szafki łazienkowe nad umywalkę
Popularnym wyborem jest szafka łazienkowa nad umywalką. Od strony zewnętrznej pokryta jest lustrem, a więc ma dwie ważne funkcje i pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Otwiera się za pomocą dwóch uchwytów. W środku znajduje się miejsce idealne na szczoteczki i pasty do zębów, mydła, żele, kremy do golenia, perfumy czy leki. Takie szafki mają czasem dodatkowe schowki po bokach.
PRZECZYTAJ TEŻ: Urządzasz łazienkę? Sprawdź inspiracje dla różnych typów wnętrz
Szafki łazienkowe pod umywalkę
Szafki łazienkowe pod umywalkę to kolejny sposób na zagospodarowanie miejsca w niewielkim pomieszczeniu. Mają one oczywiście zastosowanie tylko w przypadku umywalek bez postumentu. Można je kupić w zestawie z umywalkami lub osobno, choć w tym drugim przypadku trzeba poświęcić czas na dobranie odpowiedniego wymiarowo mebla.
Modele takich szafek łazienkowych różnią się szufladami. Niektóre będą miały pojedynczy schowek, który nada się do przechowywania wysokich butelek ze środkami do czyszczenia, proszku do prania czy szczotek i ścierek. Inne podzielone są na dwie pojemne szuflady podobnej wielkości. Są także szafki łazienkowe pod umywalkę, które mają zarówno półki, jak i szuflady.
Szafki łazienkowe nad pralkę
Szafki łazienkowe pasują także nad pralką. Te mocowane do ściany meble sprawdzą się do przechowywania tabletek do odkamieniania bębna, środków i akcesoriów do prania, ręczników i nie tylko. Zdecyduj, czy ma to być szafka zamykana, czy wygodne półki lub wybierz taki model dwa w jednym. Szafka łazienkowa może być wolnostojąca lub mieć formę całego regału, który obejmuje także pralkę. Powyżej urządzenia znajduje się część do dowolnego zagospodarowania.
Szafki łazienkowe nad toaletę
Szafki łazienkowe nad toaletą pozwalają na wykorzystanie kolejnej pustej przestrzeni. Mebel może przechowywać papier toaletowy, detergenty, środki do czyszczenia muszli i inne. Konstrukcje te są na ogół węższe, aby trudniej było zawadzić o nie głową. Dobrze też, jeśli są one umieszczone nieco wyżej.
Szafki łazienkowe wolnostojące (słupki)
Szafki łazienkowe wolnostojące mają różne kształty i wielkości. Interesującą opcją są wysokie słupki, które da się umieścić w wolnej szczelinie. Taki mebel potrafi pomieścić liczne kosmetyki i akcesoria. Alternatywą są także zestawy kilku plastikowych szuflad. W razie potrzeby można umieścić jeden regał na drugim do pożądanej wysokości. Nieduże szuflady są świetnym sposobem na pomieszczenie przyborów domowników. Pomocne mogą okazać się naklejki do oznaczania zawartości.
Szafki łazienkowe na kółkach
Jeśli masz nieco więcej miejsca, to możesz zastanowić się nad szafkami łazienkowymi na kółkach. Mają one szereg szuflad oraz blat, który także da się zagospodarować. Mebel da się łatwo przesuwać i aranżować zgodnie z potrzebami i miejscem. Trzeba tylko uważać, żeby nie przeładowywać szuflad.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pochłaniacz wilgoci – jaki wybrać i gdzie go postawić?
A jeśli nie szafki łazienkowe, to co?
Jeśli masz wystarczająco miejsca na meble, to rozważ alternatywy:
● organizery łazienkowe np. na blat pralki, na drzwi (w formie kieszeni) lub do szuflad,
● kosze – stojące lub wiszące,
● pojedyncze półki – także na wymiar dla optymalnego zagospodarowania przestrzeni,
● relingi,
● haki na ścianę lub wieszane na drzwi,
● regały teleskopowe pod prysznic,
● ażurowe kosze pod prysznic,
● półki na wannę.
Szafki łazienkowe – jakie wybrać?
To zależy od wielkości pomieszczenia. W małej łazience warto wykorzystać przestrzenie przy samej armaturze lub urządzeniach: nad umywalką, nad pralką, nad toaletą, nad wanną itp. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie haków lub wiszących organizerów na drzwi. W niewielkim pomieszczeniu lepiej unikać rozbudowanych mebli, które przytłoczą optycznie przestrzeń. W większej łazience możesz pozwolić sobie na większą dowolność.
Wybierając szafki łazienkowe, kieruj się:
● wymiarami – czy nie będą zanadto wystawać i przeszkadzać w codziennym użytkowaniu (rozważ wybór mebli na wymiar);
● materiałem – czy jest odporny na wilgoć i rdzę (sprawdzi się np. stal nierdzewna, szkło, plastik i tworzywa sztuczne);
● kolorem – jasne meble nie przytłaczają małej przestrzeni (ciemne sprawdzą się w większej łazience);
● stylem – czy mają być nowoczesne, klasyczne, minimalistyczne, boho itp.;
● ceną.
Szafki łazienkowe to praktyczne meble, które ułatwiają organizację licznych kosmetyków, akcesoriów, środków do czyszczenia i prania oraz wielu innych. Dobrze dopasowane będą nie tylko funkcjonalne, ale miłe dla oka. Obecna oferta rynkowa pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, nawet jeśli jest ona ograniczona.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl