Ból, podwyższona temperatura, obrzęk, zaczerwienienie - oto objawy zapalenia. Gdy ci się to przydarzy, nie wpadaj w panikę. Istnieją domowe sposoby, by sobie z nim poradzić.
Ból, podwyższona temperatura, obrzęk, zaczerwienienie - oto objawy zapalenia. Gdy ci się to przydarzy, nie wpadaj w panikę. Istnieją domowe sposoby, by sobie z nim poradzić.
Co to właściwie jest?
Zapalenie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Jest reakcją organizmu na uraz albo chorobę. Zapalenie może być ostre (trwa kilka dni), podostre (trwa kilkanaście dni) albo przewlekłe. Najczęściej zdarza się zapalenie gardła, śluzówki nosa, nerek, oskrzeli, pęcherza moczowego, płuc, dziąseł, ucha, wyrostka robaczkowego, zatok przynosowych. Twój organizm broni się w ten sposób przed tym, co mu zaszkodziło. Ponieważ jednak bywa bolesne i nieprzyjemne, warto się go jak najszybciej pozbyć. Wiele domowych specyfików działa na podobnej zasadzie co niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, NSLPZ), które stosujemy w przypadku zapalenia.
Kurkuma
Delikatnie ostra, aromatyczna przyprawa znana również jako ostryż długi albo szafran indyjski. Kurkuma - podstawa kuchni Hindusów - to doskonały domowy lek na zapalenie. Przyprawa zawdzięcza to przede wszystkim obecnej w niej kurkuminie, potężnemu przeciwutleniaczowi, który wykazuje działanie przeciwzapalne, tonizujące i oczyszczające. Kurkumina działa na podobnej zasadzie co ibuprofen. Zdaniem badaczy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland, kurkuma może być stosowana na takie przypadłości jak zapalenie kostno-stawowe, zapalenie okrężnicy czy zapalenie błony naczyniowej (choroba oczu). Z badań wynika ponadto, że kurkuma pomaga wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów oraz stany zapalne towarzyszące chorobie nowotworowej.
(epn)/(mtr), kobieta.wp.pl
Goździki
Nie wszyscy wiedzą, że goździki są naturalnym lekarstwem stosowanym w problemach z żołądkiem czy jamą ustną. Zwłaszcza w tym drugim przypadku goździk jest bardzo pomocny; leczy zapalenie gardła, dziąseł i pomaga na ból zęba. Jego działanie potwierdziły badania naukowe. Goździki działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Można je wrzucić do herbaty albo rozetrzeć w moździerzu i stosować w formie sproszkowanej. Bardzo skuteczne są też inhalacje z olejkiem goździkowym. Taka domowa terapia pomoże na zapalenie oskrzeli, grypę, przeziębienie, bronchit, katar, astmę, artretyzm oraz reumatyzm.
Imbir
Fachowo zwany jest imbirem lekarskim. Ta nazwa trafnie oddaje działanie przyprawy. Imbir znalazł bowiem zastosowanie nie tylko w sztuce kulinarnej, ale również w medycynie naturalnej. Wykazuje wysokie działanie przeciwzapalne - może być stosowany w przypadku wielu dolegliwości i, co ważne, jest dobrze tolerowany przez ludzi z problemami gastrycznymi.
W korzeniu imbiru znajduje się proteaza, która wykazuje wpływ na stany zapalne różnego typu. Imbir pomoże m.in. na procesy zapalne związane z artretyzmem, przeziębienie, reumatyzm, migrenę. Działa przy tym korzystnie na żołądek, trawienie i układ krążenia. Jego stosowanie nie ma skutków ubocznych.
Czosnek
Właściwości lecznicze czosnku znane są od tysiącleci. To naturalny antybiotyk, który może być stosowany w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Czosnek wykazuje wszechstronne działanie, a w walce z zapaleniem jego rola jest nieoceniona. Pomaga zwalczyć zapalenie płuc, oskrzeli, gardła, tchawicy, śluzówki nosa. Leczy grypę, zbija wysoką gorączkę, jest wskazany w przypadku gruźlicy, zapalenia migdałków i dziąseł, anginy. Niszczy bakterie, działa rozkurczowo. W razie przeziębienia spożywanie czosnku to nasz obowiązek. Jeśli chcesz po jego zjedzeniu pozbyć się przykrego zapachu, powinnaś żuć natkę pietruszki albo ziarenko kawy.
Gorzka czekolada
Oto kolejny argument przemawiający za tym, by jeść czekoladę. Warunek: musi być ciemna, a im większa zawartość kakao, tym lepiej (minimum 70 proc.). Czekolada ma w składzie cenne flawonoidy, które pomagają zwalczyć stany zapalne w organizmie. Badania naukowe wykazały, że spożywanie 6,7 g ciemnej czekolady dziennie (czyli mniej więcej jedną kostkę) może powstrzymać zapalenie i uchronić nas przed chorobami serca.
Co ciekawe, obecna w ciemnej czekoladzie teobromina pomaga uporać się z kaszlem skuteczniej niż podawana w tym przypadku kodeina. Naukowcy są zdania, że umiarkowane spożycie ciemnej czekolady to skuteczny domowy sposób na przeziębienie.
Płyny
Przy zapaleniach różnego typu płyny pełnią nieocenioną rolę. Na przykład w zapaleniu pęcherza moczowego bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości przegotowanej albo niskozmineralizowanej wody oraz herbat ziołowych. Działanie przeciwzapalnie ma też zielona herbata (za sprawą obecnych w niej przeciwutleniaczy - polifenoli). Korzystnie na organizm w przypadku zapalenia działa także herbata czerwona oraz czerwone wino (w umiarkowanej ilości - w przypadku kobiet wystarczy jedna lampka). Każdego dnia powinniśmy wypijać minimum dwa litry wody, zdrowych herbat (bez cukru czy mleka) oraz świeżo wyciskanych soków.
Terapia ciepło-zimno
Oddziaływanie ciepłem albo zimnem na ciało chorego człowieka to bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie zapalenia i uśmierzenie bólu. Termoterapia stosowana jest od tysięcy lat i ma bardzo wysoką skuteczność. Wszelkie skręcenia, nadwyrężenia czy schorzenia ze strony stawów dobrze reagują na terapię ciepło-zimno. Ciepłe okłady (np. z zastosowaniem termoforu) stosuje się zazwyczaj w leczeniu przewlekłych schorzeń zapalnych z niewielkim odczynem ogólnoustrojowym, natomiast zimne (nacieranie lodem, kąpiel w lodowatej wodzie, zimne opatrunki) - przy ostrym procesie zapalnym (z obrzękiem). Zarówno ciepło, jak i zimno redukują napięcie mięśni i uśmierzają ból.
(epn)/(mtr), kobieta.wp.pl