Dopieść delikatną skórę dziecka

Dopieść delikatną skórę dziecka

Dopieść delikatną skórę dziecka
20.11.2006 14:06, aktualizacja: 06.03.2018 13:04

Potówki, zatarcia, odparzenia, trądzik niemowlęcy to niestety częste dolegliwości, które doskwierają maluszkowi. Mimo, że starasz się pielęgnować skórę bobaska – smarujesz, natłuszczasz, masujesz i nawilżasz, to wciąż masz wrażenie, że tylko pogarszasz sprawę. Dlaczego tak się dzieje?

Delikatna skóra twojego dziecka wymaga wyjątkowej uwagi z twojej strony. Potówki, zatarcia, odparzenia, trądzik niemowlęcy to niestety częste dolegliwości, które doskwierają maluszkowi. Mimo, że starasz się pielęgnować skórę bobaska – smarujesz, natłuszczasz, masujesz i nawilżasz, to wciąż masz wrażenie, że tylko pogarszasz sprawę. Dlaczego tak się dzieje?

Tylko 1,2 mm grubości

Skóra niemowlęcia jest dużo delikatniejsza, niż skóra dorosłego człowieka - ma zaledwie 1,2 mm grubości, a jej warstwy są cieńsze i mniej spoiste. Dlatego właśnie, nawet okrycie skóry bobasa zbyt szorstkim ręcznikiem, może spowodować jej podrażnienie i bolące otarcia. Dzieje się tak, gdyż proces dojrzewania skóry nie kończy się wraz z przyjściem dziecka na świat, ale jest kontynuowany przez pierwsze lata życia. Dbając o skórę malucha, dajemy mu szansę przyjemnego odkrywania świata - w pierwszych miesiącach życia to właśnie dotyk ma najbardziej stymulujące działanie - jeśli więc rodzice zadbają o higienę dziecka oraz nie będą zapominać o codziennej pielęgnacji jego wrażliwej skóry, kontakt ze światem stanie się dla maluszka przyjemnością i dobrą okazją do oswajania się z otaczającym go środowiskiem.

Kąpiel – prawdziwe wyzwanie

Prawdziwym wyzwaniem jest zadbanie o komfort dziecka podczas kąpieli. Często bywa tak, że młodzi rodzice są tak przejęci pierszą kąpielą dziecka, że o pomoc lub "asystę" proszą bardziej doświadczonych dziadków. I nic dziwnego, bo wykąpać zdezorientowanego szkraba, który wije się nerwowo i płacze, jest sztuką wymagającą wprawy. Dodatkowe utrudnienie stanowi niepełnowartościowy płaszcz hydrolipidowy skóry dziecka - oznacza to, że skóra łatwiej wchłania szkodliwe substancje i szybciej się przesusza.

Jeśli chcesz, aby dzidziuś bez problemu zniósł kąpiel, musisz zastosować się do pewnych reguł. Kąpiel dziecka, które ma mniej niż pół roku, powinna trwać zaledwie kilka minut, dopiero starsze dzieci mogą zażywać kąpieli, która trwa do 20 minut. Jeśli zauważyłaś, że na ciałku malucha pojawiły się potówki lub trądzik (zazwyczaj na karczku i fałdkach skórnych pod kolanami i na brzuszku), do wanienki powinnaś dodać kryształki nadmanganianu potasu (dostępne w aptece), działające bakteriobójczo i grzybobójczo. Kryształki należy najpierw rozpuścić w szklance ciepłej wody i następnie wlać do wanienki. Pamiętaj również o tym, że do mycia skóry dziecka nie należy używać zwykłych mydeł, gdyż podwyższają one pH i uszkadzają barierę lipidową skóry – w rezultacie łatwiej dochodzi do podrażnień i uszkodzeń naskórka. Najlepiej sprawdzają się płyny nawilżające (dodaje się je bezpośrednio do wody) z dodatkiem oliwki i emulsje myjące o pH mieszczącym się między parametrami 4,5 – 6,0 (tymi z kolei możemy posmarować skórę
malucha lub wlać kilka kropel do wody). A po kąpieli?

Jeśli dzidziuś dopiero przyszedł na świat, najlepiej posmaruj jego ciałko oliwką. Zabieg należy wykonywać tylko raz dziennie. Pamiętaj, aby nie trzeć skóry ręcznikiem – dla dziecka, które jeszcze niedawno przebywało w brzuchu mamy, otulone wodami płodowymi, kontakt z szorstką powierzchnią ręcznika jest bardzo nieprzyjemny. Jeśli maluch ma kilka tygodni, możesz zastosować mleczka lub kremy nawilżające dla niemowląt. Czasami nawet warto zrezygnować z oliwki, jeśli gruczoły łojowe dziecka pracują na pełnych obrotach, zbyt częste używanie oliwki, w niektórych przypadkach może spowodować, że uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego i spowodować, że zmiany łojotokowe zbyt się nasilą.

Aby zapobiec trądzikowi, buźkę należy najpierw przemyć przegotowaną, ciepłą wodą, a następnie użyć preparatu nawilżającego. Gdy na główce malucha pojawią się pierwsze włoski, przez pierwszy rok do ich mycia możesz używać emulsji lub płynu do kąpieli niemowląt o pH przyjaznym dla skóry dziecka. Koniecznie sprawdź, czy na opakowaniu kosmetyku znajduje się informacja o tym, że premarat nie drażni oczu – niemowlę nie mruga jeszcze sprawnie i przedostanie się piany do oczu może być dla malca nieprzyjemne.

Pupę zasypuj z umiarem

Nie nakładaj pieluszki, jeśli dokładnie nie umyłaś i nie wysuszyłaś pupy. Nie smaruj również skóry zbyt grubą warstwą kremu i nie syp zbyt dużej ilości zasypki. Grudki, które mogą powstać w pachwinach będą ocierały skórę i w rezultacie spowodują, że pupa stanie się zaczerwieniona i podrażniona. Jeśli w wyniku noszenia pieluszki, dzidziuś nabawił się odparzeń, zastosuj odpowiednią maść, najlepiej z dodatkiem cynku.

Podstawowe zasady pielęgnacji:

  1. do pielęgnacji pupy dziecka używaj tylko preparatów ze składników naturalnych bez konserwantów i dodatkowych środków zapachowych i chemicznych,
  2. na odparzenia stosuj kremy z dodatkiem cynku, pantenolu oraz np. z dodatkiem olejku z kiełków pszenicy,
  3. unikaj preparatów z alkoholem, stosuj te z dodatkiem olejków roślinnych, które pomagają w odbudowie utraconej warstwy rogowej
  4. unikaj kosmetyków z drażniącymi substancjami, takimi jak detergenty lub mydła,
  5. nie wystawiaj dziecka nadmiernie na słońce i mróz - jeśli chcesz pierwszy raz wyjść z noworodkiem na spacer, posmaruj jego buźkę wazeliną kosmetyczną lub kremem ochronnym z filtrem - zimowe słońce też szkodzi.
Źródło artykułu:WP Kobieta