Doskwierają ci obrzęki nóg? Poznaj nową jakość wypoczynku z regulowanym stelażem!
Zapewne zdajesz sobie sprawę, jak paradoksalnym bytem jest ludzki organizm. Z jednej strony – jest niezwykle wytrzymały i potrafi naprawdę wiele znieść, z drugiej – czasem wystarczy jakiś pozornie nic nieznaczący drobiazg, by skutecznie wytrącić go z równowagi.
28.03.2019 07:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Istnieje przecież wiele dolegliwości, które w pewnym momencie doskwierają nawet tym ostrożnym i rozsądnym, tym, którzy troskliwie dbają o swoje zdrowie. Jednym z takich problemów zdrowotnych, które w pewnym wieku i w pewnych okolicznościach okazują się naprawdę powszechne, są obrzęki nóg. Choć to dość uciążliwe zjawisko, związane z nim dolegliwości można zminimalizować, dbając o jakość nocnego wypoczynku. Skąd biorą się obrzęki nóg i jaką rolę w ich neutralizowaniu może odgrywać łóżko z regulowanym stelażem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Co może być przyczyną obrzęków nóg?
Opuchnięte kostki i puchnięcie nóg w łydkach można w pewnym sensie nazwać chorobą zawodową osób, które w pracy są zmuszone godzinami siedzieć za biurkiem, załatwiając pilne sprawy. Utrzymywanie przez długi czas pozycji siedzącej z opuszczonymi nogami sprzyja bowiem powstawaniu stanów niewydolności żylnej, które objawiają się właśnie opuchlizną łydek. Biorąc pod uwagę fakt, że zdecydowana większość zawodów wykonywanych przez mieszkańców dużych miast to właśnie siedząca praca biurowa, okazuje się, że na puchnięcie nóg narażone są miliony ludzi na całym świecie. Nie oznacza to oczywiście, że dotknie ono każdego, choć to faktycznie bardzo powszechne zjawisko. Siedzący tryb życia nie jest jednak jedyną możliwą przyczyną częstych obrzęków nóg.
Opuchlizna nóg może być bowiem wyraźnym i bolesnym symptomem różnych poważnych chorób. W przypadku przewlekłej niewydolności żylnej obrzękowi towarzyszy ciągły ból i uczucie ciężkości nóg, a także – często – pojawia się brzydkie, brązowe zabarwienie skóry nóg i zmiany skórne w postaci wrzodów. Jeśli problemem wywołującym obrzęk nóg jest zakrzepica żył głębokich, obrzęk pojawia się dość nagle i przypomina skurcz.
Można go jednak łatwo odróżnić – przy obrzęku wywołanym przez zakrzepicę, w przeciwieństwie do skurczu mięśniowego, ból znacznie nasila się, gdy zginamy stopę i naciskamy na podeszwę. Zdarza się też, że bezpośrednią przyczyną puchnięcia nóg jest obniżone stężenie białek w surowicy krwi. Taka sytuacja zazwyczaj jest związana z chorobami nerek (np. niewydolność nerek czy zespół nerczycowy), czasem ma też związek z niedożywieniem. Obrzęk nóg może mieć również charakter limfatyczny i wiązać się z przeciążeniem naczyń chłonnych oraz zastojem limfy w ich obrębie. W swojej zaawansowanej formie opuchlizna o podłożu limfatycznym stale się powiększa, skóra wokół niej wydaje się stwardniała, mogą się też pojawiać wybrzuszenia i grudkowate narośle.
Nawracających obrzęków nóg nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli towarzyszą im inne niepokojące objawy. Po zaobserwowaniu u siebie powtarzającego się puchnięcia nóg należy skonsultować się z lekarzem i ustalić jego możliwe przyczyny, a następnie także sposób leczenia choroby podstawowej i łagodzenia obrzęków, które jej towarzyszą. Podstawą jest oczywiście wdrożenie leczenia farmakologicznego, ale bez zmiany pewnych nawyków i przyzwyczajeń oraz bez otoczenia nóg troskliwą opieką same leki mogą nie przynieść spodziewanych efektów.
Co zatem lekarze zalecają osobom zmagającym się z obrzękami nóg? Bardzo ważne jest ograniczenie spożycia soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, jak również – najczęściej – przyjmowanie (pod kontrolą lekarza) leków moczopędnych. Należy też zrezygnować z ciasnych skarpet i rajstop, które uniemożliwiają swobodny odpływ krwi z dolnych partii nóg, co zwiększa obrzęk. Kolejną rzeczą, której najlepiej unikać, są gorące kąpiele – wysoka temperatura sprawia bowiem, że żyły ulegają rozszerzeniu, a krew zaczyna w nich zalegać. Istotna okazuje się także regularna aktywność fizyczna – nawet jeśli w ciągu dnia znajdujesz czas tylko na krótki spacer – która pomoże odprowadzić krew z nóg w kierunku serca. Znaczną ulgę w obrzękach nóg przynoszą poza tym żele łagodzące na bazie wyciągu z kasztanowca i arniki, które aplikuje się bezpośrednio na spuchnięte miejsce. Wielu osobom pomagają ponadto preparaty doustne z diosminą, zmniejszającą przepuszczalność naczyń krwionośnych i znacznie poprawiającą ich napięcie.
Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o tym, by starać się utrzymywać nogi w optymalnej dla nich pozycji i unikać zbyt długiego siedzenia z opuszczonymi nogami. Obrzęki spowodowane zmęczeniem nóg często w pełni ustępują po kilkudziesięciu minutach trzymania ich w górze, powyżej reszty ciała. W godzinach pracy i w ciągu dnia dla wielu osób jest to nieosiągalne ze względu na charakter podejmowanych przez nie codziennie działań. Nogom można jednak znacznie ulżyć po powrocie do domu, podczas wieczornego relaksu i snu, gdyż to właśnie pełen relaks w odpowiedniej pozycji najbardziej pomaga zneutralizować obrzęki nóg. W takiej sytuacji bardzo przydatne okazuje się niezwykłe rozwiązanie proponowane przez markę TEMPUR® – łóżko z regulowanym stelażem.
Regulowany stelaż dla komfortu twoich nóg
Pozycja z nogami w górze nie jest tak prosta do utrzymania, jak mogłaby się wydawać. Wymaga ona bowiem solidnego podparcia, które przyniesie ulgę także mięśniom. Wiele osób opiera opuchnięte nogi po prostu o stos poduszek lub podnosi je, opierając gdzieś na ścianie obok łóżka, ale nie są to rozwiązania bez wad. Przede wszystkim, opierając stopy o ścianę i próbując utrzymać tę pozycję, zmuszamy mięśnie do ciągłego napięcia, które nie sprzyja pełnemu relaksowi. Regulowane stelaże łóżek od TEMPUR® wychodzą naprzeciw tym potrzebom. Ich elastyczna konstrukcja wyposażona w elektryczny system regulacji pozwala – wedle potrzeb – na odpowiednie regulowanie pozycji materaca poprzez uniesienie jednej z trzech stref: głowy, pleców i nóg. Te pierwsze przydają się najczęściej wtedy, gdy masz ochotę poczytać w łóżku lub obejrzeć dobry film w komfortowej pozycji. Uniesienie strefy nóg zaś sprawdza się idealnie właśnie wtedy, gdy zależy ci na zniwelowaniu obrzęku nóg.
Jak wygląda konstrukcja stelaża TEMPUR®? Jego powierzchnia składa się z kilkudziesięciu elementów sprężynowych, które zapewniają stabilne podparcie materaca i cyrkulację powietrza, a jednocześnie dopasowują się do sylwetki i ruchów ciała. Prawdziwą innowacją jest możliwość ręcznej regulacji każdego z elementów, tak by był on mniej lub bardziej twardy tam, gdzie jest to w danej chwili potrzebne. Na przykład, jeśli tylko mamy taką potrzebę, możemy ustawić wyższą twardość w części podpierającej lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Całość napędzana jest dwoma (w przypadku stelaży TEMPUR® Premium Flex 2000 i TEMPUR® Premium Flex 3000) lub czterema (model TEMPUR® Premium Flex 4000) silnikami. Takie zasilanie zapewnia pełen komfort użytkowania i niespotykaną płynność regulacji stelaża. Najbardziej zaawansowany model 4000 daje nawet możliwość zapisania 3 ulubionych pozycji wypoczynku, podobnie jak fotele w luksusowych samochodach!
Sterowanie tym rewolucyjnym systemem wypoczynku jest bajecznie proste. Pozycję ustawienia stelaża można kontrolować przy pomocy bezprzewodowego pilota lub jeszcze bardziej ułatwić sobie sprawę, ściągając na telefon lub tablet specjalną aplikację zintegrowaną ze stelażem. To drugie rozwiązanie wydaje się o tyle wygodne, że te niewielkie akcesoria zazwyczaj ciągle mamy gdzieś pod ręką, a pilot – jak to pilot – lubi się nam gdzieś schować. Aplikacja pozwala też sterować opcjonalnymi dodatkami do stelaża, takim jak jednostki masujące czy oświetlenie LED, które delikatnie podświetla łóżko, bez budzenia drugiej osoby.
Czy stelaż regulowany TEMPUR® może być wykorzystywany w podwójnym łóżku?
Regulowane stelaże TEMPUR® o wymiarach 80 x 200 cm oraz 90 x 200 cm są z założenia systemem pojedynczym, mającym odpowiadać specyficznym potrzebom i wymaganiom konkretnej osoby. Czy oznacza to, że – chcąc cieszyć się pełnym komfortem wypoczynku w idealnej pozycji – koniecznie trzeba spać samemu? W żadnym wypadku – korzystanie ze stelaży TEMPUR® jest możliwe również w podwójnym łóżku. Należy wówczas po prostu zamontować dwa stelaże obok siebie. Co ważne, mogą one funkcjonować zarówno autonomicznie (np. jedna osoba czyta książkę, unosi więc strefę pleców, a druga relaksuje się po ciężkim dniu w biurze z nogami w górze podpartymi o uniesioną strefę nóg), jak i w synchronizacji – np. jeśli oboje chcą oglądać film. Zapewnia to nową, nieznaną do tej pory jakość wypoczynku bez konieczności kompromisów. Dodatkowym, opcjonalnym elementem wyposażenia zintegrowanym ze stelażami TEMPUR® są jednostki masujące, zapewniające maksymalny relaks całego ciała poprzez delikatne wibracje rozluźniające mięśnie.
Jak regulacja stelaża wpływa na stan materaca?
Niektórzy będą się pewnie zastanawiać, czy takie manipulowanie pozycją i ustawieniami stelaża nie niszczyleżącego na nim materaca. Odpowiedź brzmi – nie, o ile materac jest odpowiednio dopasowany i kompatybilny ze stelażem. Materace TEMPUR® mają tę imponującą właściwość, że – wykonane ze specjalnego materiału opracowanego na podstawie badań w laboratoriach NASA – łatwo dopasowują się do nowej przestrzeni i do kształtu ciała, zapewniając mu solidne podparcie i jednocześnie redukując nacisk. Dzięki temu wypełnienie przez długi czas opiera się wszelkim uszkodzeniom i zniekształceniom, pozostając ciągle w pełni funkcjonalne przez wiele lat. Nie trzeba się więc obawiać, że zmiany pozycji materaca służące naszemu relaksowi wpłyną negatywnie na ogólny stan materaca. Dodatkową stabilność materaca na stelażu zapewniają solidne stabilizatory – najlepiej umieścić jeden z nich w strefie stóp i po dwa po bokach materaca. W ten sposób nie ma szans, by zsunął się lub przybrał dziwną, przekrzywioną pozycję.
Jeśli więc dokuczają ci obrzęki nóg – niezależnie od tego, jakie mają one podłoże – regulowany stelaż marki TEMPUR® może wprowadzić do twojego życia naprawdę pozytywną zmianę, umożliwiając ci pełen relaks we własnym łóżku, które stanie się twoim prywatnym, zdrowotnym asystentem. Z takiego zabiegu możesz bez problemu skorzystać bez żadnej pomocy osób trzecich w zaciszu własnej sypialni – wystarczy wygodnie wyciągnąć się na wznak, wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, ustawić optymalne nachylenie materaca w odpowiednich miejscach… i gotowe. Pełnia relaksu na wyciągnięcie ręki. Nie wahaj się po nią sięgnąć!