Trwa ładowanie...

Dyskryminacja płacowa to fakt. Kobiety zarabiają mniej, a uczyć muszą się dłużej

Najnowszy sondaż o zarobkach mężczyzn i kobiet wykazał ogromne dysproporcje. Aby w naszym kraju kobiety zarabiały tyle, co mężczyźni, muszą uczyć się kilka lat więcej.
Share
Kobiety z wykształceniem wyższym mają podobne dochody jak mężczyźni z wykształceniem... średnim
Kobiety z wykształceniem wyższym mają podobne dochody jak mężczyźni z wykształceniem... średnimŹródło: 123RF
d2dzjbr

To, że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, wiadomo nie od dziś. Jak podaje portal pracuj.pl, istnieje dość widoczna różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn w Polsce. Z kolei Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że kobiety w Polsce zarabiają od 7 do 18,5% mniej niż mężczyźni, co daje średnio o 700 zł brutto niższe zarobki miesięcznie. To ogromny przeskok. Mało tego, dane te zawierają informacje wyłącznie o osobach pracujących na podobnych stanowiskach, a także pomijają emerytury, w których luka zarobkowa między płciami jest wyższa i wynosi średnio aż około 1000 zł.

W sondażu "Liczymy się z Polkami", wysokieobcasy.pl zapytały polskie kobiety o ich dochody. Pod uwagę wzięte zostały dochody ze wszystkich źródeł. Z przykrością można zauważyć, że aż 69 proc. kobiet dysponuje budżetem poniżej 2500 złotych netto miesięcznie, a tylko 27 proc. dostaje więcej.

Wśród mężczyzn natomiast jest odwrotnie: 41 proc. otrzymuje poniżej 2500, a większość, bo aż 54 proc. powyżej. Wysokieobcasy.pl informują, że wyniki nie sumują się do 100 proc., ponieważ po 5 proc. badanych mężczyzn i kobiet odmówiło odpowiedzi na pytanie o zarobki.

d2dzjbr

Ale nie to jest najbardziej przerażające. Najgorzej mają kobiety z wykształceniem podstawowym: aż 87 proc. z nich zarabia poniżej 2500 zł. Te, które mogą pochwalić się wykształceniem wyższym, czyli 36 proc., ma dochody poniżej tej kwoty, a 60 proc. - powyżej. Porównując je do zarobków mężczyzn wynika, że takie same dochody mają ci z wykształceniem… średnim (37 proc. poniżej 2500 zł, 58 proc. powyżej 2500 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dzjbr

Podziel się opinią

Share
d2dzjbr
d2dzjbr