Wystarczy sześć minut w łóżku. W końcu się wyśpisz

Wystarczy sześć minut w łóżku. W końcu się wyśpisz

Czytanie poprawia jakość snu
Czytanie poprawia jakość snu
Źródło zdjęć: © Getty Images
14.03.2024 19:54, aktualizacja: 14.03.2024 21:35

Osoby, które często skarżą się na problemy ze snem, koniecznie powinny sięgnąć po jedno proste rozwiązanie. Nareszcie skończysz z przewracaniem się z boku na bok czy nocnymi pobudkami. Specjaliści podają, że wystarczy tylko sześć minut przed snem.

Coraz częściej wiele osób skarży się na problemy ze snem. Późne zasypianie, budzenie się w środku nocy, problemy ze wstawaniem równo z budzikiem, to tylko niektóre z rzeczy, które mogą świadczyć o przebodźcowaniu. 

Aby nieco zrelaksować się po całym dniu pracy i natłoku myśli wystarczy odłożyć telefon i sięgnąć po książkę. Według badania opublikowanego na łamach czasopisma "Aging & Mental Health" to właśnie czytanie przyspiesza zasypianie oraz poprawia jakość snu. Co ciekawe, osoby po 64. roku życia korzystają z tych korzyści bardziej niż młodsze osoby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czytanie wpływa na lepszy sen

Według badań czytanie tuż przed snem pozytywnie wpływa na nasz organizm i pomaga wyciszyć się po intensywnym dniu. Naukowcy potwierdzają, że nawet 6 minut spędzone z książką pomoże poprawić jakość snu.

Co ciekawe badanie snu sprawiło, że porównano czytanie do słuchania muzyki. Naukowce z Uniwersytetu Sussex potwierdzili, że czytanie lektury relaksuje dużo bardziej niż ulubiona melodia czy spacer. Zaledwie 6 minut czytania, obniża ciśnienie krwi, a napięte mięśnie, które są efektem stresu, po tym czasie zaczynają się rozluźniać.

To zjawisko występuje niezależnie od tego, czy wybieramy romans, thriller czy też kryminał. Korzyści płynące z czytania książki przed zaśnięciem mogą rzeczywiście wpłynąć na poprawę jakości snu oraz ogólne samopoczucie. 

Czytanie przed snem pozytywnie wpływa nie tylko na młode głowy

W Polsce osoby starsze rzadko sięgają po książki. Według badań Krajowego Instytutu Mediów, 64 proc. osób powyżej 65. roku życia nie przeczytało w ostatnim czasie żadnej książki. Jeśli więc nasz wzrok oraz dostępność do książek na to pozwalają, warto częściej zanurzyć się w lekturze. Nie koniecznie musi być to długa powieść, wystarczą artykuły, które znajdują się w czasopismach. Dodatkowo, w księgarniach często dostępne są wydania książek z większym drukiem, co ułatwia czytanie i może zachęcić do sięgania po literaturę nawet osoby starsze.

Poza poprawą jakości snu doświadczymy wielu innych korzyści. Czytanie korzystnie wpływa na pamięć oraz zdolność koncentracji. Jest wsparciem dla rozwoju osobistego, przyczynia się do poszerzenia zasobu słownictwa, rozbudza wiedzę na temat świata i sprzyja rozwijaniu nowych zainteresowań. Ponadto czytanie jest źródłem wielkiej przyjemności i prawdopodobnie jedynym nieszkodliwym nałogiem.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także