Dzień Marchewki – dlaczego warto jeść marchewkę i jej przetwory?
Marchewka, wyrazista w smaku i kolorze, należy do kanonu najpopularniejszych polskich warzyw. Chętnie sięgają po nią dorośli jak i dzieci. To podstawa różnych przetworów, np.: soków marchwiowych oraz marchwiowo-owocowych czy musów. Daje szerokie pole do popisu w kuchni: od wartościowych, chrupiących surówek po apetyczne ciasto marchewkowe z korzenną nutą. W marchewce znajdziemy szereg witamin i mikroelementów, a sok z tego warzywa to pyszny sposób na jedną z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie. Nic więc dziwnego, że doczekała się własnego święta. 5 kwietnia obchodzimy Dzień Marchewki.
04.04.2017 | aktual.: 05.04.2017 14:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Najpopularniejszą odmianą marchwi w Polsce jest ta o intensywnym pomarańczowym odcieniu, zawierająca największą ilość karotenu. Na staropolskich stołach królowały również marchewki purpurowe, białe oraz żółte, które dziś - podobnie jak brukiew, pasternak i skorzonera - powoli wracają do naszego jadłospisu.
Skarbnica witamin i beta-karotenu
Marchewka to jedno z pierwszych warzyw, które podaje się niemowlętom, ze względu na jej lekkostrawność i łatwe przyswajanie przez organizm. To warzywo należy do najbogatszych w składniki odżywcze i witaminy, m.in.: beta-karoten, witaminy B1, B2, B6, C, E, H, K, PP, wapń, żelazo, potas, magnez czy kwas foliowy. Zawarte w marchwi składniki działają dobroczynnie na wątrobę i wspomagają pracę żołądka. Co bardzo istotne, to wspaniałe warzywo nie traci swoich cennych właściwości podczas obróbki termicznej np. gotowania, więc bez obaw możemy spożywać ją w ulubionej formie. Najcenniejszym składnikiem marchewki i soków marchwiowo-owocowych jest wspomniany beta-karoten, czyli prowitamina A; marchew to także bogate źródło błonnika, który w naszym organizmie odpowiada za pracę jelit, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie skóry, wzroku i błon śluzowych.
Szklanka soku jako niezależna porcja witamin
Pełnię smaku marchwi oraz wszystkie cenne składniki możemy dostarczyć organizmowi pijąc marchwiowe i marchwiowo-owocowe soki. Ich smak i konsystencja przypadną do gustu zarówno młodszym, jak i starszym smakoszom. Biorąc pod uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie minimum 400 g owoców i warzyw dziennie, to właśnie szklanka soku (200 ml) może być jedną z 5 porcji tych produktów. Jedna szklanka soku marchwiowego pokrywa bowiem średnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Oprócz niej sok marchwiowy zawiera m.in. witaminę K, która odpowiada za krzepliwość krwi i syntezę białek kości oraz witaminę E, czyli silny przeciwutleniacz zapobiegający uszkodzeniom komórek w organizmie . Soki zostały poddane pasteryzacji, która w małym stopniu wpływa na zawartość witamin i składników odżywczych, a zapewnia dłuższą przydatność do spożycia . Co ważne, produkty te z łatwością kupimy m.in. w wygodnych i praktycznych kartonowych opakowaniach.
Marchewkę warto więc docenić i rozpoczynając świętowanie 5 kwietnia wprowadzić ją do swojej diety każdego dnia. Jedzmy na surowo, pijmy soki marchwiowo-owocowe, dodajmy do wszelkich dań.
Poniżej nasze propozycje na pyszne dania z wykorzystaniem marchewki.
*Zupa marchewkowa z nutą pomarańczy *
Składniki: 1 kg marchwi, 50 g masła klarowanego, 1 pomarańcza, korzeń imbiru o długości 2 cm, 1,5 l bulionu warzywnego, 150 ml gęstego jogurtu naturalnego, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: marchewki obrać i pokroić w plasterki. Podgrzać na patelni masło i dodać starty imbir, a następnie wrzucić marchewki i całość podsmażyć na małym ogniu, przez ok. 10 minut. Do gorącego bulionu dodać marchewki i gotować przez 15 minut, aż warzywa będą miękkie. Zdjąć z ognia i dokładnie zmiksować, powoli dodać jogurt, cały czas mieszając, a następnie ponownie podgrzać przez 5 minut. Dodać sól i pieprz do smaku. Pomarańczę należy obrać, podzielić na drobne cząstki i tak ozdobić podawaną zupę. Podawać na ciepło z grzankami lub groszkiem ptysiowym.
Surówka z marchwi, jabłka i ananasa
Składniki: 3 duże marchewki, 2 jabłka, 4 plastry ananasów z puszki, 2 łyżki soku z cytryny, 2-3 łyżki oliwy, 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich, listki mięty do dekoracji.
Przygotowanie: umyte i obrane marchewki oraz jabłka zetrzeć na tarce o dużych oczkach, a następnie od razu skropić sokiem z cytryny. Dodać pokrojone w kostkę ananasy. Wlać oliwę, wsypać orzechy i wymieszać. Przed podaniem surówkę schłodzić 15-20 minut w lodówce. Podawać udekorowaną listkami mięty.