"Dzień na U", czyli wielka akcja zachęcania do badań profilaktycznych

Krzysztof Zalewski wystąpił w spocie promującym tegoroczną kampanię
Krzysztof Zalewski wystąpił w spocie promującym tegoroczną kampanię
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

13.12.2023 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tak zwany "dzień na U" to dowolny dzień w roku przeznaczony na badania profilaktyczne, które powinny wejść w nawyk tak samo jak regularne wizyty u kosmetyczki czy treningi na siłowni.

W tegorocznej, piątej odsłonie kampanii, to Stańczyk – kultowa postać obrazu Jana Matejki - decyduje się wziąć "Dzień na U" i opuszcza Muzeum Narodowe, udając się na badania. Swoją postawą daje przykład mężczyznom i pokazuje, że jeden dzień poświęcony na badania profilaktyczne powinien zawsze znaleźć się w naszym kalendarzu.

Inicjatorem kampanii jest Fundacja Rak'n'Roll, a partnerami Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Nationale-Nederlanden. Honorowym Patronatem objął ją Prezydent m.st. Warszawy.

Czym dokładnie jest "Dzień na U"?

Dzień na U to dzień, którego potrzebuje każda osoba, by potwierdzić swoje zdrowie w badaniach profilaktycznych. W tym roku pod lupę brane jest zdrowie mężczyzn. Według badania przeprowadzonego przez ABR SESTA i SYNO Poland dla Fundacji Rak’n’Roll1, aż 58 proc. z nich ocenia swój stan zdrowia jako dobry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie dumaj! Rusz się do lekarza!

Co ciekawe, 36 proc. deklaruje wykonywanie badań kontrolnych raz na rok. Wśród nich znalazł się najbardziej zadumany mężczyzna w Polsce - Stańczyk. Pełną historię opowiada kampanijny spot.

Gwiazdorskie wsparcie

W rolę tytułowego Stańczyka wcielił się wokalista Krzysztof Zalewski. Oprócz niego w spocie wystąpili też inni artyści i osoby ze świata mediów, w tym: Katarzyna Herman, Andrzej Wrona, Michał Żebrowski, Rafał Trzaskowski, Olga Frycz, Mateusz Damięcki, Olivier Janiak, Bovska, Lara Gessler, Marta Wierzbicka, Mery Spolsky.

Kampanię wsparli również influencerzy: Ciocia Liestyle, Maffashion, Piotr Świniarski, Łukasz Dominiak, Jacek Jelonek, Łukasza Bogusławski, David Gaboriaud, Piotr Czaykowski, Łukasz Dominiak, Michał Korkosz, których także zobaczymy w nagraniu.

- Dbamy o siebie na różne sposoby: chodząc na siłownię, do fryzjera, na zajęcia, które nas rozwijają więc naturalne powinno być dodanie do tej listy również regularnych badań. Dbanie o zdrowie i profilaktyka to coś, o czym powinniśmy pamiętać zawsze, bez względu na ilość obowiązków - przypomina Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll.

Istotna rola profilaktyki

Profilaktyka odgrywa kluczową rolę w trosce o nasze zdrowie, a regularne badania powinni wykonywać wszyscy, nie tylko osoby odczuwające jakieś dolegliwości. Kampania "Dzień na U" ma na celu pokazać, że lepiej zapobiegać problemom zdrowotnym, zanim się pojawią.

W tym roku twórcy skupiają się na zdrowiu mężczyzn i tym, jak panowie podchodzą do badań profilaktycznych. Okazuje się, że zdecydowana większość mężczyzn biorących udział w badaniu (88 proc.) zdaje sobie sprawę, jak ważne są badania kontrolne dla stanu zdrowia. Tylko niewielki odsetek (3 proc.) badanych wyraził wątpliwości, co do potrzeby takich kontroli. Wyniki wskazują zatem, że Polacy zdają sobie sprawę, jak ważne jest regularne kontrolowanie swojego zdrowia, jednak aż 26 proc. twierdzi, że nie ma na to czasu.

Wysiłki Fundacji Rak’n’Roll wspierają pracodawcy, którzy przystępując do Programu "Dzień na U", zapewniają wszystkim swoim pracownikom możliwość przeprowadzenia badań w godzinach pracy, np. poprzez dodatkowy dzień wolny, przekazanie pakietu medycznego czy zorganizowanie badań na terenie firmy. Już prawie 34 000 pracowników w 43 firmach dostaje od swoich pracodawców czas na potwierdzenie zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także