Trwa ładowanie...
d5y5wip

Dziewczynka ze zdjęcia została zamordowana w Auschwitz. Miała tylko 5 lat

Mała Klara spogląda niepewnie w obiektyw aparatu fotograficznego. Przyciska do siebie pluszowego psa. Ma ogromną kokardę we włosach i uroczą sukienkę. Niedługo po zrobieniu tego zdjęcia zamordowano ją w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Share
Mała Klara zginęła w Auschwitz
Mała Klara zginęła w AuschwitzŹródło: Auschwitz Memorial
d5y5wip

Klara Boda urodziła się 16 października 1938 r. w miejscowości Tamasi na Węgrzech. Była jedyną córką Anny i Dezso Bodów. W lipcu 1944 r. straciła życie z rąk nazistów. Nie mieli litości dla żydowskiej dziewczynki.

Dzieci w Auschwitz

5-latka była jednym z setek dzieci, które na etapie selekcji w obozach zagłady kierowano do komór gazowych. Najmłodsze ofiary uważano za niezdolne do pracy, więc od razu się ich pozbywano – część była przeznaczana do okrutnych eksperymentów medycznych. Te w przeważającej liczbie przypadków kończyły się śmiercią.

d5y5wip

Zastrzykiem z fenolu zabito 14-letnię Czesię Kwokę. Według zeznań Wilhelma Brasse, słynnego portrecisty z Auschwitz, przed zrobieniem obozowych zdjęć Czesia została pobita przez jedną ze strażniczek. Na fotografiach widać rozcięcie na jej wardze.

– Była taka młodziutka i taka wystraszona. Dziewczynka nie rozumiała, dlaczego się tu znalazła i nie mogła zrozumieć, co do niej mówią – opowiadał po latach Brasse. – Inna więźniarka, która była kapo, wzięła kij i uderzyła ją w twarz. Ta Niemka po prostu wyładowała złość na tej dziewczynie. Taka piękna, młoda dziewczyna, taka niewinna. Płakała, ale nie mogła nic zrobić – mówił. 14-latka zginęła krótko po "sesji" Brasse.

d5y5wip

Los Czesi i Klary podzielił też 4-letni Istvan Reiner. Chłopczyk został sfotografowany po przybyciu do obozu, mając już na sobie pasiak. Nie był świadomy tego, co się wokół niego działo. Tym bardziej porusza jego ostatnie zdjęcie. Istvan śmiał się, gdy fotograf naciskał migawkę aparatu. Patrzył na niego z ufnością.

Z 7,5 tys. więźniów Auschwitz, którzy przetrwali, ocalono zaledwie garstkę dzieci.

Urszula Dębska o reakcjach kobiet chorych na raka. Wcześniej pokazała się bez włosów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5y5wip

Podziel się opinią

Share
d5y5wip
d5y5wip