Dziś w nocy obchodzimy katarzynki. Co to za święto i czym różni się od andrzejek?

W katarzynkową noc kawalerowi mogła przyśnić się przyszła żona.
W katarzynkową noc kawalerowi mogła przyśnić się przyszła żona.
Źródło zdjęć: © Getty Images | udra

24.11.2022 11:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdy wie, czym są andrzejki. Co ciekawe, nie jest to jedyne święto wróżb obchodzone w listopadzie. Są również katarzynki dedykowane młodym kawalerom. Panowie, którzy jeszcze nie mają swojej wybranki, mogą w tę noc wywróżyć jej imię.

Katarzynki. Czym są i kiedy wypadają?

Katarzynki to ludowe święto, które dziś odeszło w zapomnienie. Jego miejsce w pełni zajęły andrzejki, ale czy słusznie? Zgodnie ze zwyczajem andrzejki były obchodzone wyłącznie przez niezamężne dziewczęta. Dla kawalerów były katarzynki. Obchodzone są w nocy z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki młodzieńców szukających miłości na całe życie.

W katarzynkową noc mają miejsce wróżby dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Zgodnie z powiedzeniem "kto się zaleca w adwenta, będzie miał żonę na święta", młodzi mężczyźni gromadzili się na rozmowy i wspólne wróżenie. Była to jednak głównie zabawa. Jesień była czasem oderwania od codziennych trosk, w związku z zakończeniem prac w polu. Wielu wierzyło jednak, że w tę właśnie noc św. Katarzyna wskaże cnotliwym młodzieńcom ich przyszłą wybrankę serca.

Przykładowe wróżby na katarzynki

Współcześnie katarzynki odeszły jednak w zapomnienie. Nie oznacza to jednak, że nie można powrócić do wróżenia. Jest ku temu idealna okazja, ponieważ to dziś przypada wigilia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, córki króla Kustosa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

By wróżba była pomyślna, na początku wieczoru mężczyźni recytowali krótki wierszyk:

"Hej! Kasiu, Katarzynko

Gdzie szukać cię dziewczynko

Wróżby o ciebie zapytam

Czekaj - wkrótce zawitam

Bawmy się więc w Katarzyny

Szukajcie chłopaki dziewczyny

Zapytać więc trzeba wróżby

A nuż potrzebne już drużby".

Repertuar męskich wróżb był jednak nieco uboższy od wróżb damskich. Mówiono, że mężczyznom nie tak prędko do ożenku. Było jednak kilka tradycji związanych z tym wieczorem. Kawaler ścinał gałązkę wiśni i wstawiał ją do wody. Jeśli zakwitła w okresie Bożego Narodzenia, szczęśliwiec mógł liczyć na to, że jego zaloty zostaną przyjęte, a ślub zbliża się wielkimi krokami.

Przede wszystkim jednak wróżby w katarzynki wiązały się z symboliką snów. To, co przyśni się kawalerom tej nocy, było niezwykle istotne. Wierzono, że właśnie wtedy we śnie ukaże się przyszła żona. Jeśli młodzieńcowi przyśniła się biała kura, oznaczało to rychły ożenek z panną. Jeśli czarna kura - wdowę. Czarny lub siwy koń zwiastował starokawalerstwo.

Zgodnie z powiedzeniem "w noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny", pod poduszką umieszczano karteczki z imionami kobiet. Zaraz po przebudzeniu mężczyzna losował imię swojej przyszłej towarzyszki życia.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także