Blisko ludziEbru Timtik zmarła po 238 dniach strajku głodowego. Ważyła 30 kg

Ebru Timtik zmarła po 238 dniach strajku głodowego. Ważyła 30 kg

Nie żyje Ebru Timtik
Nie żyje Ebru Timtik

31.08.2020 11:54, aktual.: 01.03.2022 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

30 sierpnia pochowano kurdyjską obrończynię praw człowieka Ebru Timtik. Kobieta została skazana przez tureckie władze na 13,5 roku więzienia. Odbywała strajk głodowy, domagając się sprawiedliwego procesu. Zmarła, ważąc 30 kg.

Ebru Timtik miała 42 lata. Była członkinią Stowarzyszenia Współczesnych Prawników, czyli grupy adwokatów, która sprzeciwiała się władzom. Zostali zatrzymani we wrześniu 2017 roku. Oskarżono ich o przynależność do organizacji terrorystycznej, która odpowiada za zamachy na terenie kraju m.in. zamach na ambasadę amerykańską w 2013 roku.

Timtik skazano na 13 i pół roku więzienia. Złożyła odwołanie, ale zostało odrzucone. Wtedy podjęła decyzję o strajku głodowym. Rozpoczęła go 2 stycznia 2020 roku.

Zmarła Ebru Timtik

Ebru Timtik chciała strajkiem głodowym zmusić władze do uczciwego procesu. Miesiąc później dołączył do niej prawnik Aytac Unsal. Międzynarodowe stowarzyszenie prawników złożyło petycję do sądu najwyższego w Turcji i domagało się uwolnienia niesłusznie skazanych. Podpisy pod nią złożyło 365 prawników zagranicznych oraz 400 tureckich.

30 lipca Timtik i Unsal trafili do szpitali w Stambule. Według doniesień jej kuzynki, w szpitalu traktowano ją jeszcze gorzej niż w więzieniu. Zapalano światło w nocy, wpuszczano zimne powietrze do sali. Aktywistka zmarła 27 sierpnia, ważąc 30 kilogramów.

30 sierpnia odbył się jej pogrzeb. Jak informują lokalne źródła, cmentarz otoczono pojazdami opancerzonymi i armatkami wodnymi. Rodzina zmarłej nie mogła nieść trumny. A marsz antyrządowy, jaki miał się odbyć w czasie pogrzebu, został zakazany przez służby.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)