Blisko ludziEncykliki papieża na lekcjach przedsiębiorczości? Nowy pomysł Czarnka

Encykliki papieża na lekcjach przedsiębiorczości? Nowy pomysł Czarnka

Przemysław Czarnek ma nowe pomysły na podstawę programową
Przemysław Czarnek ma nowe pomysły na podstawę programową
Źródło zdjęć: © East News | Zbyszek Kaczmarek
Agnieszka Mazur-Puchała

09.01.2021 15:27, aktual.: 03.03.2022 04:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Minister edukacji Przemysław Czarnek ma nowy pomysł na to, w jaki sposób zwiększyć liczbę tekstów autorstwa papieża Jana Pawła II w programie nauczania. Tym razem chodzi nie o kanon lektur, a o… lekcje przedsiębiorczości. Zdaniem Czarnka przydadzą się na nich papieskie encykliki.

Przemysław Czarnek jest prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnym ministrem edukacji w historii. Tak przynajmniej sądzić można po tym, w jaki sposób odbierany jest przez nauczycieli i wykładowców akademickich. O Przemysławie Czarku szeroko rozpisują się też media, co i rusz donosząc o kolejnych kontrowersyjnych pomysłach ministra.

Encykliki Jana Pawła II na lekcjach przedsiębiorczości

Nie inaczej jest w przypadku najnowszych przemyśleń Przemysława Czarnka, którymi podzielił się z czytelnikami "Gościa Niedzielnego". Minister edukacji przedstawił w wywiadzie nowe pomysły na to, w jaki sposób będzie mógł dodać kolejne teksty autorstwa papieża Polaka do podstawy programowej. Zdaniem Przemysława Czarnka możliwe jest ich wykorzystywanie w różnych dziedzinach, nie tylko podczas katechez.

– Na przykład, gdy uczymy podstaw przedsiębiorczości, moglibyśmy wprowadzić fragmenty papieskich encyklik na temat tego, czym jest praca, wolny rynek, sprawiedliwość społeczna itp. – powiedział Przemysław Czarnek w rozmowie z "Gościem Niedzielnym". - Chodzi nie tyle o wymiar religijny, ile o etyczne spojrzenie na przedsiębiorczość.

Przemysław Czarnek przyznał, że uczniowie mogą skorzystać z książek papieża także w ramach edukacji seksualnej.

- Papieskie encykliki społeczne niekoniecznie muszą być lekturą obowiązkową, ale powinny stać się elementami podręczników – powiedział Przemysław Czarnek. - Nie jestem też przeciwnikiem postulatów, aby w najstarszych rocznikach szkół ponadpodstawowych wprowadzić elementy nauczania Jana Pawła II na temat ludzkiej seksualności, które zawarł np. w książce "Miłość i odpowiedzialność".

Na tę chwilę podstawa programowa nie została jeszcze wzbogacona o encykliki Jana Pawła II. Polskie szkoły nadal czekają na bardziej doraźne decyzje dotyczącego tego, co wydarzy się po feriach zimowych. Od listopada uczniowie uczyli się w trybie zdalnym. 4 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe, które w tym roku odbywają się w tym samym czasie we wszystkich polskich województwach. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić, jak będzie wyglądać nauczanie od 18 stycznia. Najbardziej prawdopodobne jest, że jedynie uczniowie klas 1 - 3 będą mogli wrócić do szkół i podjąć naukę stacjonarną.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (225)
Zobacz także