FitnessEpidemia koronawirusa. Czy nowy pomysł naukowców rzeczywiście ją zatrzyma?

Epidemia koronawirusa. Czy nowy pomysł naukowców rzeczywiście ją zatrzyma?

Epidemia koronawirusa. Czy nowy pomysł naukowców rzeczywiście ją zatrzyma?
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Andrea Fasani

05.03.2020 11:09, aktual.: 09.03.2020 19:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ciągłe rozprzestrzenianie się koronawirusa zatrważa wiele osób. Strach przed epidemią opanował praktycznie wszystkich ludzi na całym świecie. Rosnąca liczba zarażonych wirusem z Wuhan niepokoi również naukowców, którzy szukają sposobu na ograniczenie dalszego rozwoju koronawirusa. Jak się okazuje, epidemiolog z Filadelfii wpadł na pewien pomysł.

Szczepionka na koronawirus?

Wszyscy czekają na wynalezienie szczepionki, która zwalczy koronawirus. Niestety, podobne rozwiązanie jest dopiero w trakcie opracowywania. Pozostają inne metody skutecznie ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do jednej z popularniejszych metod należy wnikliwe sprawdzanie historii podróży każdego pacjenta.

Jak zatrzymać wirusa z Wuhan?

Na wspomniany pomysł wpadł dr Krys Johnson, epidemiolog z Temple University w Filadelfii. Badacz uznał, że przepytywanie wszystkich pacjentów o ich niedawną historię podróży może rzeczywiście spowolnić rozprzestrzenienie się koronawiursa, a także innych możliwych infekcji. Według ekspertów od chorób zakaźnych historia podróży powinna być gromadzona razem z innymi informacjami, takimi jak: temperatura czy ciśnienie krwi.

Nowe standardy prowadzenia dokumentacji medycznej

Z kolei prof. Trish Perl z Southwestern Medical Center w Dallas wydał w specjalnym komunikacie informację, że wybuch epidemii koronawirusa jest odpowiednim momentem na ważne zmiany. Jak się okazuje, wirus COVID-19 ewoluuje w szybkim tempie, a to natomiast wymaga wprowadzenia nowych standardów w wywiadzie lekarskim. Ze względu na często podróże, ludzie mają kontakt z wieloma nieznanymi dotąd wirusami czy bakteriami. Szczegółowy wywiad lekarski pozwoli natomiast na powstrzymanie wielu chorób oraz rozpoczęcie badań nad rozprzestrzenianiem się innych infekcji zakaźnych związanych właśnie z podróżami.

Koronawirus – działanie przy objawach

Do najważniejszych objawów koronawirusa należą: wysoka i utrzymująca się gorączka, kaszel oraz duszność. Jednak są to objawy bardzo podobne do innych symptomów chorób zakaźnych, dlatego tak ważne jest ustalenie kontekstu podróży zagranicznych. Dzięki temu wnikliwe pytania pozwolą lekarzowi na postawienie odpowiedniej diagnozy. Wpisanie takich pytań do elektronicznej dokumentacji medycznej pozwoli na szybszą reakcję. W razie potrzeby lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł zlecić domową kwarantannę, a tym samym personel medyczny nie będzie narażony na bezpośredni kontakt z chorym.

Jak postępować w razie epidemii?

WHO w obliczu koronawirusa udziela konkretnych wskazówek związanych ze zminimalizowaniem ryzyka zakażenia. Przede wszystkim zalecany jest wysoki poziom higieny zarówno w domu, jak i w pracy, czyli regularne mycie rąk, telefonów, powierzchni kuchennych czy biurek. Oprócz tego, zaleca się unikanie egzotycznych podróży. Dodatkowo eksperci podkreślają, żeby nie wpadać w panikę, bo w obliczu zagrożenia koronawirusem najważniejszy jest spokój.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (45)
Zobacz także