Fakty i mity związane z migreną

Na temat migreny istnieje wiele popularnych przekonań. Które z nich są prawdziwe, a które fałszywe? Poznaj fakty i mity dotyczące migreny.

Fakty i mity związane z migreną
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Na temat migreny istnieje wiele popularnych przekonań. Które z nich są prawdziwe, a które fałszywe? Poznaj fakty i mity dotyczące migreny.

Migrena to choroba arystokratów MIT

Niegdyś uważano, że migrena to choroba intelektualistów i arystokratów. Być może takie przekonanie pojawiło się, gdyż na migrenę cierpiało wiele wybitnych postaci, m.in. Beethoven, Chopin, Freud. Dziś wiadomo jednak, że migrena jest chorobą powszechną i cierpieć mogą na nią wszyscy – bez względu na status społeczny płeć, czy wiek.

Tylko dorośli cierpią na migreny MIT

Występuje ona w każdym wieku, a największy odsetek chorych stanowią ludzie młodzi, poniżej 30 roku życia. Migreny rozpoznaje się u nastolatków, dzieci, a nawet u niemowląt. Migrena, która pojawia się w dzieciństwie lub w okresie wczesnej młodości, ma tendencję do zanikania w życiu dorosłym. Szczęście to dotyczy około połowy dzieci i młodzieży z migreną. Pozostali wchodzą w życie dorosłe z migreną, która ma przebieg falowy z okresami nasilenia dolegliwości i ich zmniejszania.

Migreny to bóle głowy kobiet FAKT

Wśród osób cierpiących na migrenę stosunek liczby kobiet do liczby mężczyzn wynosi 3 do 1.

Mężczyźni też chorują na migrenę, jednak znacznie częściej dotyka ona kobiety.

Migrena może pojawiać się w związku z miesiączką FAKT

Ataki migreny nasilają się często podczas miesiączki i owulacji. Ból może pojawić się już trzy dni przed spodziewaną menstruacją, w jej trakcie oraz jeszcze przez trzy dni po zakończeniu. Stosowanie antykoncepcji doustnej może zwiększyć ilość ataków migreny.

Objawy migreny są takie same u wszystkich MIT

Rozpoznanie migreny nie jest proste. W Polsce na migrenę może cierpieć około 28% osób. Jednak prawdopodobnie, rozmiar problemu istnieje na znacznie większą skalę. Prawie połowa Polaków cierpiących na bóle głowy określa je jako jednostronne, a prawie 20% jako pulsujące. Natomiast prawie 30% dodatkowo odczuwa uciążliwe dolegliwości takie jak: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki czy nudności. Wspomniane dolegliwości są objawami charakterystycznymi dla migreny i stanowią ważne kryterium w diagnozowaniu tego schorzenia. Osoby na nią cierpiące odczuwają intensywne, pulsujące bóle głowy wraz ze wspomnianymi już symptomami towarzyszącymi. Ataki migreny mogą trwać nawet do 3 dni i powracać w nieregularnych odstępach czasu.

Przyczyny migreny są znane MIT

W ciągu ostatnich lat przedstawiono kilka interesujących teorii, jednak nikt nie wskazał ostatecznej i decydującej biologicznej przyczyny migreny.

Każdy ból głowy to atak migreny MIT

Bóle głowy pojawiają się często i większość z nich migreną nie jest. Zwykłe bóle głowy utrzymują się krócej, ustępują samoistnie, a nawet jeśli nie, to już nieduża dawka leku przeciwbólowego może przynieść ulgę. Zasadniczą różnicą pomiędzy „zwykłym” bólem głowy a migreną jest siła bólu oraz objawy mu towarzyszące. Zwykłe” bóle głowy mogą występować bez żadnych dodatkowych objawów, gdy atak migreny charakteryzuje się nie tylko silnym bólem głowy. Towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak nudności, czy nadwrażliwość na światło lub dźwięk. Ponadto „zwykłe” bóle głowy zazwyczaj są słabo lub najwyżej średnio nasilone i na ogół wyłącznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale go nie uniemożliwiają. Atak migreny zaś nie pozwala z reguły na wykonywanie czegokolwiek. „Migrena pojawia się często znikąd, choć niekiedy pewne czynniki i sytuacje sprzyjają jej wystąpieniu.

To co jemy może działać niekorzystnie na chorych na migrenę FAKT
Niektóre potrawy faktycznie wywołują atak bólu. Należą do nich żółte sery, orzechy arachidowe, groch, soja, jogurty, konserwowane mięso i ryby. Wiadomo też, że migrenę wyzwalają konserwanty, polepszacze i barwniki, a także ostre przyprawy i alkohole, w tym szczególnie czerwone wino i ciemne piwo.

Migreny są uleczalne MIT

Zgodnie z aktualnymi osiągnięciami medycyny migrena jest uważana za chorobę nieuleczalną, ale można leczyć jej objawy. Migrena dotyczy ludzi młodych, pierwsze ataki występują zwykle już w wieku dorastania, po czterdziestce nasilenie dolegliwości zaczyna słabnąć, po 50 roku życia ataki zwykle się już nie pojawiają lub są bardzo słabe. Migrenicy mogą ograniczać nasilenie ataków poprzez stosowanie specjalistycznych leków, które pomagają w walce z migreną. Mogą też nastawić się na zmianę diety i trybu życia, aby ograniczyć ich częstotliwość.

W aptekach nie ma leków na migrenę MIT

Na rynku znajdziemy leki, które są skierowane do osób cierpiących na migrenę. Przed zakupem odpowiedniego leku należy skonsultować się z farmaceutą. Pomoże on wybrać lek wyspecjalizowany do walki z migreną, zwalczający nie tylko ból głowy, ale i pozostałe objawy.

MS

Dane statystyczne pochodzą z badania „Migrena w Polsce” przeprowadzonego przez MECGlobal na zlecenie firmy Novartis, próba badawcza 2116 Polaków w wieku 15+ oraz zhttp://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/ [Stan z: Maj 2012]

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)