Farbowanie włosów szamponetką – szybki i tani sposób na zmianę koloru!
Szamponetka? Najprawdopodobniej każda kobieta od czasu do czasu czuje potrzebę zmiany wizerunku. Dobrym sposobem jest nowa fryzura. Jeśli radykalna zmiana ma dotyczyć koloru, warto pomyśleć najpierw o pomalowaniu włosów szamponetką. To idealne narzędzie do eksperymentów.
03.06.2018 | aktual.: 01.07.2018 14:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Szamponetka - jak działa?
Szamponetka to preparat w formie szamponu, który koloryzuje włosy nietrwale. Efekt utrzymuje się do kilku myć.
W przeciwieństwie do farb trwałych i półtrwałych szamponetki do włosów nie zawierają amoniaku, czyli nośnika pigmentu, który wchłania się do wewnątrz struktury włosa. Pigment w szamponetce osadza się na ściankach włosów i właśnie dlatego nie daje trwałych efektów. Co prawda zmycie koloru czasem wywołuje rozczarowanie, zwłaszcza jeśli koloryzacja się powiodła. Rekompensatą jest jednak fakt, że brak amoniaku wpływa na bezpieczeństwo farbowania włosów, przez co te się nie niszczą i nie wysuszają.
Trwałość szamponetek to czas do 4 – 8 myć. Informację na ten temat znaleźć można na opakowaniu. Producenci dołączają również dość obszerne ulotki, które zdecydowanie warto w całości przeczytać. Każda szamponetka, chociaż to ten sam tym farby, może mieć inny skład, inaczej zachowywać się na włosach. Dlatego dowiadywanie się na jej temat jak najwięcej pozwoli uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.
Malowanie włosów szamponetką krok po kroku
Nie ma nic prostszego wśród zabiegów fryzjerskich niż farbowanie szamponetką. Sama czynność polega na tym samym co rutynowe mycie włosów. To pewnie dlatego tak rzadko kobiety decydują się na farbowanie włosów szamponetką u fryzjera.
Tym, co łączy koloryzację szamponetką z farbami trwałymi i półtrwałymi, jest wymóg wcześniejszej pielęgnacji włosów. Chodzi o to, że w każdym z wymienionych przypadków zniszczone lub wysuszone włosy z otwartymi łuskami mogą zostać nierównomiernie zabarwione, a przy okazji również mocno osłabione. Przed farbowaniem włosów szamponetką warto zatem odbyć prostą kurację składającą się z gotowych kosmetycznych masek i odżywek albo domowych mikstur z jajek, majonezu czy miodu. Przed samym zabiegiem natomiast (na 2 dni wcześniej) najlepiej jest nie myć włosów, tak aby utrzymały naturalną ochronę.
*Najlepsze odżywki i maski do włosów znajdzie dla Ciebie WP radarOkazji - nowa wyszukiwarka super cen. *
Po przeczytaniu ulotki warto wykonać mały test szamponetki na niewielkim kosmyku włosów. Jeśli nie pojawią się żadne efekty uboczne, można przystąpić do działania. W pierwszej kolejności należy założyć rękawiczki foliowe, dołączone zazwyczaj do zestawu. Potem nałożyć całą zawartość saszetki szamponetki na ręce i wcierać w wilgotne włosy na całej ich długości, dbając o to, by szampon pokrył zarówno nasady, jak i końcówki.
Kolejny krok to odczekanie wyznaczonego przez producenta czasu. Będzie to zazwyczaj od 30 do 40 minut. Po tym czasie należy szamponetkę zmyć obficie ciepłą wodą, do momentu, w którym nie będzie już zabarwiona pigmentem.
Odcienie szamponetek a naturalny kolor włosów
Gama kolorów szamponetek jest bardzo szeroka. Należy jednak pamiętać, że nie każdej kobiecie dany kolor będzie pasował. Farbowanie włosów szamponetką na blond to rozwiązanie dobre dla blondynek, również ciemnych. Szatynki i brunetki nie osiągną wymarzonej barwy, ponieważ preparaty nie zawierają utleniaczy. Malowanie szamponetką na brąz jest chyba najbardziej uniwersalne, natomiast szamponetka koloryzująca na czarno to materiał bardzo kontrowersyjny w każdym przypadku naturalnego koloru włosów.