GwiazdyFestiwal filmów dokumentalnych "Watch Docs" w Warszawie

Festiwal filmów dokumentalnych "Watch Docs" w Warszawie

Festiwal filmów dokumentalnych "Watch Docs" w Warszawie

02.12.2008 15:54, aktual.: 28.06.2010 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ok. 90 filmów - m.in. z Białorusi, Chin, USA
i Francji - znajdzie się w programie 8. Międzynarodowego Festiwalu
Filmowego "Watch Docs. Prawa człowieka w filmie", który odbędzie
się w Warszawie w dniach 5-14 grudnia.

Ok. 90 filmów - m.in. z Białorusi, Chin, USA i Francji - znajdzie się w programie 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Watch Docs. Prawa człowieka w filmie", który odbędzie się w Warszawie w dniach 5-14 grudnia.

Projekcje będą miały miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) Zamek Ujazdowski oraz w kinie Muranów. Wśród gości specjalnych festiwalu będzie jeden z liderów białoruskiej opozycji, Alaksandr Milinkiewicz.

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu, Maciej Nowicki, Milinkiewicz spotka się z publicznością po projekcji białoruskiego dokumentu "Zwyczajny prezydent" (1996) w reż. Jurija Chaszczewadzkiego, filmu będącego biografią prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Oprócz "Zwyczajnego prezydenta", w programie 8. edycji "Watch Docs" znajdą się m.in.: "Szeregowiec Michejew" (Rosja, 2008, reż. Jewgienij Sumin), "Czerwony wyścig" (Chiny/Niemcy, 2008, reż. Chao Gan), "Kassim - sen boksera" (USA, 2008, reż. Kief Davidson), "Idi Amin. Autoportret" (Francja, 1974, reż. Barber Schroeder), "Niewygodny świadek" (Francja/Szwajcaria, 2008, reż. Juan Jose Lozano) oraz "Chcę zobaczyć" (Francja, 2008, reż. Joana Hadjithomas i Khalil Joreige).

"Szeregowiec Michejew" to film o człowieku, który został w Rosji niesłusznie oskarżony o gwałt. "Czerwony wyścig" to z kolei opowieść o chińskiej szkole mistrzostwa sportowego, w której "produkuje się" przyszłych medalistów olimpijskich. Bohaterem filmu "Kassim - sen boksera" jest chłopak, który trafił z ugandyjskiej dziecięcej armii na ring bokserski w Las Vegas. "Idi Amin. Autoportret" to film o słynnym ugandyjskim dyktatorze (zostanie pokazany w ramach festiwalowej retrospektywy tematycznej "Świat dyktatorów"). W "Niewygodnym świadku" opowiedziano o kolumbijskim dziennikarzu, który wiedział "zbyt wiele" i poniósł za to w Kolumbii okrutną karę. "Chcę zobaczyć" to z kolei relacja z wizyty francuskiej aktorki Catherine Deneuve w Libanie - po stoczonej w 2006 r. w południowym Libanie wojnie Izraela z szyickim Hezbollahem.

W ramach 8. edycji "Watch Docs" odbędzie się także retrospektywa filmów wybitnego amerykańskiego reżysera dokumentalisty, Errola Morrisa, który zdobył Oscara za dokument "Mgły wojny: Jedenaście lekcji z życia Roberta S. McNamary" (2003). Warszawska publiczność obejrzy m.in. zrealizowane przez Morrisa "Cienką niebieską linię" (1988) - o pomyłce amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości wobec mężczyzny, który został niesłusznie oskarżony o morderstwo, oraz "Standardowe procedury postępowania" (2008), w których reżyser zastanawia się, "czy tortury w Abu Ghraib były tylko wybrykiem wykolejonych jednostek".

Podczas festiwalu odbędą się konkursy pełnometrażowych filmów dokumentalnych (o Nagrodę "Watch Docs") oraz krótko- i średniometrażowych filmów dokumentalnych (o Nagrodę im. Jacka Kuronia).

Jednym z organizatorów festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Szczegółowe informacje na temat imprezy - w tym terminy i lokalizacje poszczególnych projekcji oraz daty spotkań festiwalowych gości z publicznością - będzie można znaleźć na stronie internetowej www.watchdocs.pl. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także