FitnessFitball - zasady i efekty ćwiczeń z piłką

Fitball - zasady i efekty ćwiczeń z piłką

Fitball - zasady i efekty ćwiczeń z piłką
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP.PL

13.12.2018 14:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fitball to rodzaj treningu wykonywanego z piłką. Na piłce można siedzieć, turlać się czy podskakiwać, a połączenie tych wszystkich czynności jest idealnym sposobem na zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie. Fitball pozwala także wzmocnić mięśnie głębokie, co świetnie sprawdza się przy stabilizacji kręgosłupa. Co warto wiedzieć o ćwiczeniach z piłką?

Czym jest fitball?

Fitball to rodzaj ćwiczeń, w których wykorzystuje się gumową i napompowaną piłkę gimnastyczną. Fitball stał się tak popularnym treningiem, że obecnie można kupić wiele rodzajów piłek o różnych rozmiarach.

Ćwiczenia z piłką pozwalają urozmaicać trening, ponieważ można je wykonywać w pozycji stojącej trzymając piłkę, w pozycji siedzącej na piłce, w pozycji leżącej na brzuchu, na plecach na piłce czy z trzymaniem piłki między nogami.

Komu zaleca się ćwiczenia z piłką?

Fitball to trening, który poleca się w zasadzie każdemu. Jednak dla niektórych grup osób, fitball jest szczególnie polecany. Przykładem mogą być osoby, które mają problemy z kręgosłupem czy wymagające rehabilitacji. Warto zauważyć że piłki gimnastyczne często są wykorzystywane w ćwiczeniach dla dzieci z porażeniem mózgowym.

Fitball to trening, który sprawdzi się także wśród kobiet w ciąży, a także tuż po porodzie. Treningi odbywające się na piłce są zalecane osobom jeżdżącym na nartach czy uprawiającym windsurfing. Ćwiczenia na piłce są bowiem świetną lekcją balansowania ciałem.

Efekty ćwiczeń z piłką

Fitball to rodzaj treningu, który łączy w sobie ćwiczenia siłowe, rozciągające, a także relaksacyjne. Ćwiczenia z piłką zwiększają siłę i wytrzymałość mięśniową. Fitball wpływa także na poprawę równowagi, koordynacji ruchowej oraz stabilizację miednicy i kręgosłupa.

Ćwiczenia na piłce wysmuklają sylwetkę i wzmacniają mięśnie głębokie ciała, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę ciała. Fitball wzmacnia gorset mięśniowy, a także wyrównuje dysbalanse występujące między mięśniami. Niewątpliwą zaletą treningu fitball jest także relaks dla ciała i znaczna poprawa samopoczucia.

Fitball - jak wybrać najlepszą piłkę?

Aby fitball mógł przynosić określone wyżej korzyści, należy wybrać odpowiednią dla siebie piłkę gimnastyczną. Wybierając piłkę do fitballu, najważniejszymi kryteriami są nasz wzrost i waga. Dlatego też w sklepach dostępne są piłki o różnej wielkości. Najczęściej piłki dobiera się do wzrostu:

  • wzrost 150-165 cm - średnica piłki ok. 55 cm,
  • wzrost 165-175 cm - średnica piłki ok. 65 cm,
  • wzrost 175-185 cm - średnica piłki ok. 75 cm,
  • wzrost powyżej 185 cm - średnica piłki ok. 85 cm.

Piłka powinna być napompowana w taki sposób, aby nie była zbyt twarda ani zbyt miękka. Siadając na piłce powinno odczuwać się komfort, tak jak przy siadaniu na wygodnym krześle. Kiedy siadamy na piłce gimnastycznej między kolanami i biodrami powinien się tworzyć kąt prosty.

Fitball - przykładowe ćwiczenia

Fitball to forma treningu, w której różnorodność ćwiczeń nie pozwala znudzić się aktywnością fizyczną. Wśród ćwiczeń na piłce można wymienić:

  • Półprzysiad na piłce - siedząc na piłce, delikatnie unosi się ciało, wykorzystując mięśnie nóg i brzucha.
  • Unoszenie miednicy - leżąc na plecach piłkę układa się pod łydkami. Na wydechu unosi się miednicę do góry, prostując biodra.
  • Podciąganie piłki - w pozycji podpartej, dłonie opieramy na podłodze, a piszczele na piłce. Na wydechu uginamy nogi i podciągamy piłkę pod siebie.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także