FitnessKosmetyki z filtrem – codzienny sprzymierzeniec w pielęgnacji skóry. Nie tylko na lato!

Kosmetyki z filtrem – codzienny sprzymierzeniec w pielęgnacji skóry. Nie tylko na lato!

Leniwe wylegiwanie się na plaży czy spacery w słoneczne dni to dla wielu osób czysta przyjemność. Niestety korzystanie ze słońca w nadmiarze i bez odpowiedniej ochrony może okazać się szkodliwe dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest stosowanie filtrów SPF – i to nie tylko tuż przed wyjściem na plażę. Na które kosmetyki z filtrem SPF zwrócić uwagę? Jak dobrać faktor? Podpowiadamy.

Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Katarzyna Sikorska

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu świadomość na temat ochrony przeciwsłonecznej była dużo niższa. Większość osób używała balsamu z filtrem tuż przed opalaniem się, raz na cały dzień spędzony na słońcu. Dziś wiadomo, że to nie wystarczy, ponieważ słońce w nadmiarze naprawdę szkodzi skórze.

Dlaczego warto stosować kosmetyki z filtrem? 

Nie należy unikać słońca za wszelką cenę. W końcu to ono wspiera wytwarzanie tak istotnej dla organizmu witaminy D. Ważne jednak, by z kąpieli słonecznych korzystać z rozsądkiem. Promieniowanie UVA, które stanowi 95% promieniowania słonecznego, jest przyczyną fotostarzenia się skóry, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozwoju nowotworu skóry. Co ważne – jego natężenie nie zmienia się na przestrzeni roku i nie jest ograniczane przez szkło czy chmury. Pozostałe 5% to promieniowanie UVB, najsilniejsze latem. Odpowiada za powstawanie opalenizny, ale też za bolesne poparzenia słoneczne i zmiany nowotworowe.  

Podsumowując: im częstsza ekspozycja na słońce, tym skóra szybciej się starzeje, jest bardziej narażona na pojawianie się przebarwień i podrażnień, a także na rozwój nowotworów. Dlatego warto zabezpieczać ją filtrem – dotyczy to zwłaszcza twarzy, gdzie zmarszczki czy przebarwienia słoneczne stają się widoczne najszybciej. Co więcej, kosmetyki z filtrem SPF warto stosować przez cały rok! Odsłoniętą skórę należy smarować preparatem z filtrem nawet w pochmurny dzień.  

Filtr SPF – czym jest i jak go dobrać? 

SPF to skrót od Sun Protection Factor. Określa jaka ilość promieniowania przenika przez produkt. Przyjmuje się, że mnożąc wysokość faktora SPF przez 15 (liczba minut, po jakiej dochodzi do pierwszych poparzeń), otrzymuje się czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Oznaczenie SPF 15 oznacza więc, że poparzenie nastąpi po czasie 15 razy dłuższym niż bez zastosowania filtra. Nieprawdą jest jednocześnie często powtarzane stwierdzenie, że wysoki filtr sprawi, że się nie opalisz! Opalenizna powstanie, ale w sposób bezpieczny i stopniowy. 

Wysokość faktora SPF należy dobrać przede wszystkim do rodzaju skóry: 

  • Przy bardzo jasnej karnacji, łatwo ulegającej poparzeniom, zaleca się SPF 50. Posiadaczki takiej cery często mają piegi i jasne lub rude włosy. 
  • Dla karnacji jasnej, ale wolniej ulegającej poparzeniom i delikatnie się opalającej odpowiedni będzie SPF minimum 30
  • Posiadaczki ciemnej i bardzo ciemnej karnacji (mające też zwykle ciemne włosy), która ładnie się opala i rzadko ulega poparzeniu, mogą natomiast sięgać po filtr SPF 15

Warto jednocześnie pamiętać, że filtry nie sumują się. W sprzedaży są bowiem dostępne nie tylko kremy i balsamy, lecz także pudry czy podkłady zapewniające ochronę przeciwsłoneczną. Zwykle jednak faktor SPF w ich przypadku nie jest wysoki. Jeśli stosujesz zarówno krem jak i podkład z filtrem, realną ochronę stanowi ten kosmetyk, który ma wyższą wartość SPF.  

Jak stosować kosmetyki z filtrem? 

Nie istnieje preparat z filtrem, który zapewnia całkowitą ochronę przed promieniowaniem. Co więcej, kosmetyki w ciągu dnia ścierają się ze skóry pod wpływem dotykania twarzy i ciała dłońmi, pocierania ręcznikiem, wydzielania potu czy kontaktu z wodą (choć w sprzedaży są dostępne preparaty wodoodporne). Dlatego też w czasie pobytu na plaży, wyprawy górskiej czy leniwego wylegiwania się w ogródku należy aplikować kosmetyki z filtrem co 2-4 godziny. 

Ważny jest również sam sposób nakładania preparatów chroniących przed słońcem – zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt. Wiele osób używa bowiem... zbyt małej ilości kosmetyku. Producenci zalecają zazwyczaj, by aplikować około 2 mg kosmetyku na cm2 skóry, co w praktyce daje ilość mieszczącą się na łyżeczce do herbaty. Zbyt cienka warstwa lub nałożona nierównomiernie nie zapewni odpowiedniej ochrony. 

Preparat należy nakładać 20–30 minut przed ekspozycją na słońce, by skóra zdążyła go odpowiednio przyjąć. 

Dobre kosmetyki z filtrem – jak wybrać? 

Wybór preparatów z filtrem jest bardzo szeroki. W sprzedaży są dostępne kosmetyki z: 

  • Filtrami mineralnymi, które pozostają na powierzchni skóry i tworzą fizyczną barierę, odbijającą i rozpraszającą promienie słoneczne. Jest polecany osobą ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii oraz z cerą problematyczną. Niestety może bielić skórę. 
  • Filtrami chemicznymi, które wnikają w głąb naskórka i pochłaniają promieniowanie słoneczne, zamieniając je w ciepło. 
  • Mieszanką filtrów chemicznych i mineralnych. 

Preparaty różnią się także innymi parametrami. Niektóre z nich są wodoodporne, co jest istotne, gdy zamierzasz korzystać z nich nad wodą. Wiele kosmetyków łączy też ochronę przeciwsłoneczną z innymi właściwościami pielęgnacyjnymi. 

Szeroki wybór dobrych kosmetyków chroniących przed negatywnym wpływem ekspozycji na słońce oferuje polska marka Ziaja. Preparaty marki są znane z wysokiej jakości, naturalnych składów oraz delikatnego, ale skutecznego działania. Wśród kosmetyków z filtrem, wchodzących w skład portfolio Ziai, warto wymienić m.in.: 

  • Sopot Sun emulsja do opalania wodoodporna SPF 20 UVA + UVB – to wodoodporna emulsja do twarzy i ciała, która zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym nawet podczas kąpieli. Co istotne, chroni zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Ma też działanie nawilżające i zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień. 
  • Ulga krem łagodzący na dzień redukujący podrażnienia SPF 20 – to nawilżająca, delikatna emulsja o wysokiej aktywności łagodzącej i ochronnej. Działa jak kojący kompres, a jednocześnie chroni przed promieniowaniem słonecznym. Redukuje szorstkość, suchość i nadmierne łuszczenie, łagodzi zaczerwienienie i uczucie pieczenia naskórka. 

Pamiętaj! Krem z filtrem nie tylko zabezpieczy skórę przed poparzeniem, lecz także może być traktowany jako alternatywa dla preparatu przeciwzmarszczkowego – regularnie używany jest w stanie opóźnić pojawianie się zmian starzeniowych nawet o kilka lat.

Źródło artykułu:Materiał Partnera

Wybrane dla Ciebie