FitnessGdy kręgosłup się buntuje

Gdy kręgosłup się buntuje

Bóle kręgosłupa dokuczają większości z nas. Czasami wystarczy jakiś niefortunny ruch, a chodzisz zgarbiona przez kilka dni. Dlaczego kręgosłup boli i jak sobie radzić z dolegliwościami?

Gdy kręgosłup się buntuje
Źródło zdjęć: © sxc.hu

10.03.2010 | aktual.: 09.07.2010 13:36

Bóle kręgosłupa dokuczają większości z nas. Czasami wystarczy jakiś niefortunny ruch, a chodzisz zgarbiona przez kilka dni. Dlaczego kręgosłup boli i jak sobie radzić z dolegliwościami?

Nasz kręgosłup to misterna konstrukcja. Tworzą go 34 nieruchome, ustawione jedne na drugich kręgi, między którymi znajdują się krążki (dyski). One działają jak przeguby i sprawiają, że kręgosłup może się zginać. Dzięki przyczepionym do kostnego rusztowania mięśniom, kręgosłup zyskuje wytrzymałość. Gdy ruszasz się za mało, mięśnie stają się słabe i nie mają siły utrzymać całej konstrukcji.

Na dodatek dyski niszczeją i szybciej się zużywają. Przy takim stanie nawet jeden nieostrożny ruch może spowodować kontuzję kręgosłupa. Zniszczone dyski łatwiej się wysuwają spomiędzy kręgów, mogą też podrażniać lub uciskać korzonki lub nerwy. Z wiekiem, gdy kości i chrząstki stają się starsze – dolegliwości pojawiają się częściej.

Co mu szkodzi?

Za głównego sprawcę bólu kręgosłupa uważa się siedzący tryb życia. Gdy siedzimy – jego dolna część wygina się w pałąk, co sprawia, że krążki naciskają nierównomiernie na znajdujące się pomiędzy nimi dyski. Na jego skutek z jednej strony są one ściśnięte, z drugiej rozszerzają się jak harmonijka. Kręgosłupowi szkodzi też nadwaga.

Przy wadze 70 kg, nacisk na kręgosłup wynosi 25 kg podczas leżenia. Gdy staniesz – wzrasta do 100 kg, a podczas siedzenia wynosi 175 kg. Każdy dodatkowy kilogram to większy nacisk na kręgosłup. . Wśród winowajców wymienia się także stres. Napięcie emocjonalne powoduje napięcie mięśni grzbietu, a to prowadzi do przemieszczeń w obrębie krążka międzykręgowego oraz drobnych stawów przykręgosłupowych. A wtedy pojawia się ból. Zwyrodnieniowe zmiany w kręgosłupie postępują szybciej, gdy palisz papierosy. Paląca czterdziestolatka może mieć tak zniszczone stawy, jak osoba po sześćdziesiątce. Oprócz nieodpowiednio wyprofilowanych krzeseł i foteli, twój kręgosłup nie lubi też nieodpowiednich materacy.

Bardzo miękkie sprawiają, że jest on wygięty w łuk. Z kolei podczas spania na zbyt twardym kręgosłup opiera się na najbardziej wystających punktach kostnych. W efekcie budzisz się rano z bólem pleców. Kręgosłup nie lubi też torebek przewieszanych przez jedno ramę, wysokich obcasów, spania na wysokiej poduszce, dźwigania ciężarów.

Jak mu pomóc?

System naprawczy swojego kręgosłupa powinnaś zacząć od tego, co najszybciej i najprościej możesz zrealizować. Na początku zadbaj o prawidłowe siedzenie. Jeśli musisz długo siedzieć przy biurku, rób w pracy przerwy. Wstań, przespaceruj się, a jeśli jest możliwość – wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Dzięki tym prostu zabiegom kręgosłup będzie mógł odpocząć.

Dobrym sposobem jest umieszczenie poduszki lub wałka pod lędźwia. Powoduje on wypchnięcie odcinka lędźwiowego do przodu, co zapobiega garbieniu się i utrzymaniu krążków na swoim miejscu. Aby pomóc kręgosłupowi – musisz polubić ruch. Popularny nordic walking, czyli spacer z kijami, zapewnia utrzymanie kręgosłupa w pionie i działa regenerująco na krążki międzykręgowe. Warto zapisać się na pływanie, które jednocześnie odciąża i wzmacnia kręgosłup.

W przypadku ataku bólu

Gdy poczujesz nagły atak bólu, powinnaś starać się go złagodzić. Przy ostrym konieczne będą środki przeciwzapalne. Ulgę przyniesie też przynajmniej piętnastominutowy odpoczynek na plecach z podłożonymi pod łydki taboretem. Pomocne będą też żele przeciwbólowe, kremy rozgrzewające (np. maść końska, z kosodrzewiny) czy plastry.

Uczucie ulgi przyniesie też kąpiel w gorącej wodzie. Skuteczne przy ataku bólu może być nagrzewanie lampą pleców lampami do naświetlań promieniami podczerwonymi. Powinnaś jednak pamiętać, że nagły atak świadczy o tym, że twój kręgosłup zaczyna się buntować.

Nadszedł więc najwyższy czas na wprowadzenie w życiu korzystnych zmian, aby bóle się nie powtarzały.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)