FitnessGdy oczy łzawią…

Gdy oczy łzawią…

Gdy oczy łzawią…
Źródło zdjęć: © sxc.hu
22.04.2010 13:57, aktualizacja: 05.06.2018 15:45

Najczęściej powodem jest wrażliwość na wiatr lub zimno, podrażnienie węchu czy próba oczyszczenia oka np. z kurzu. Łzawienie może być jednak objawem choroby.


Łzy są bardzo ważne dla prawidłowej pracy naszych oczu. Tworzą na nich delikatną powłokę i chronią je przed wysychaniem czy infekcjami. W normalnych warunkach łzy stale obmywają oczy, ale ponieważ odpływają w małych ilościach, zupełnie tego nie odczuwamy.

Najczęściej powodem jest wrażliwość na wiatr lub zimno, podrażnienie węchu czy próba oczyszczenia oka np. z kurzu. Łzawienie może być jednak objawem choroby. Łzy są bardzo ważne dla prawidłowej pracy naszych oczu. Tworzą na nich delikatną powłokę i chronią je przed wysychaniem czy infekcjami. W normalnych warunkach łzy stale obmywają oczy, ale ponieważ odpływają w małych ilościach, zupełnie tego nie odczuwamy.

Gdy jednak pojawia się związane z tym uczucie dyskomfortu, warto poznać przyczyny. Od poznania przyczyny zależy bowiem dalsze postępowanie.

Nadmierne łzawienie

Częstą przyczyną łzawienia jest dostanie się do oka ciała obcego (muszki, rzęsy, ziarenka piasku). Zazwyczaj towarzyszy temu również ból. Gdy po przepłukaniu oka ból nie minie, powinnaś zgłosić się do lekarza, który usunie przeszkodę i przepisze lek przeciwzapalny.

Łzawienie mogą powodować również nieprawidłowo rosnące rzęsy, które podrażniają oko. Poprawę przyniesie wówczas usunięcie ich pęsetą. Gdy łzy pojawiają się na skutek nadmiernej ekspozycji na światło – wystarczą okulary z filtrem UV.

Cieknące łzy mogą też oznaczać zapalenie spojówek. Objawia się ono zaczerwienieniem, swędzeniem i bólem oka. Przyczyną infekcji mogą być wirusy lub bakterie. Ulgę przynoszą okłady z rumianku lub świetlika. Gdy po 2-3 dniach nie ma poprawy, konieczna jest wizyta u lekarza okulisty, który w zależności od przyczyny infekcji, przepisze odpowiednie leki.

Nadmierne łzy mogą również oznaczać zapalenie woreczka łzowego. W wyniku jego zatkania łzy nie mogąc odpływać normalną drogą, spływają nam po policzkach. Gdy oprócz łzawienia zauważysz u siebie temperaturę, a grzbiet nosa będzie spuchnięty, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Konieczne jest bowiem wówczas przepisanie antybiotyku. * W starszym wieku*

U osób starszych łzawienie wynika ze zwiotczenia powiek. Objaw nasila się np. podczas wietrznej pogody. Niekiedy jest ono tak wyraźne, że konieczne jest przeprowadzenie plastycznego zabiegu operacyjnego powiek. Łzawienie może sygnalizować poważne choroby oczu np. jaskrę. O niepokojących procesach zachodzących w oku mogą świadczyć poranne migreny, widzenie tęczowych pól, obijanie się o przedmioty, odczucie intensywnego bólu oka i głowy, mdłości, zawroty głowy.

W przypadku pojawienia się takich sygnałów bezwzględnie należy udać się do lekarza na badania. Łzawienie i szczypanie oczu może oznaczać, że twój wzrok zaczyna się pogarszać lub pogłębia się jego wcześniejsza wada .W takim przypadku trzeba udać się na badanie wzroku i zakupić odpowiednie do stopnia wady okulary.

Alergia

Łzawienie może pojawić się na skutek alergicznego zapalenia spojówek wywołanego kurzem, pyłkami roślin, substancjami chemicznymi znajdującymi się w powietrzu, kosmetykami. Stany te można łagodzić zakraplając do oczu specjalne preparaty. Gdy nie następuje poprawa – wskazana jest wizyta u okulisty bądź alergologa.

Przemęczenie

Łzy mogą też świadczyć o przemęczeniu. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy spędzasz dużo czasu przed komputerem lub telewizorem. Najlepiej co godzinę robić sobie przerwę w pracy, aby oczy mogły odpocząć. Możesz też kupić specjalne okulary i zakładać je, gdy zasiadasz do komputera. Wskazane jest także zażywanie suplementów takich jak wyciąg z borówki, witamina A, C, E, cynk lub selen.

Powodem łzawienia oczu może być niedopasowanie lub zbyt długie noszenie soczewek. W tym przypadku powinno się na jakiś czas je odstawić, po czym zgłosić się do okulisty, by ten sprawdził, czy nie doszło do powikłań.

Reakcja na słońce

Łzy mogą być też reakcją ekspozycji na słońce lub wiatr. Oczy wysuszają się wówczas, a łzy pojawiają się, by je chronić. Dolegliwość ta jest często spotykana u kobiet zażywających środki antykoncepcyjne lub stosujących zastępczą terapię hormonalną – w tym przypadku najlepiej zakraplać sobie sztuczne łzy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także