Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
praca dla kobiet
28-03-2019 08:06

Gdzie opłaca się pracować kobietom?

Kobieta na rynku pracy dziś może podejmować prawie każdy zawód – no, przynajmniej w teorii. W praktyce to zależy od przedsiębiorców, głęboko zakorzenionych przekonań kulturowych i charyzmy samej zainteresowanej. W jakich zawodach można zarobić najwięcej? Dlaczego niektóre branże wciąż są domeną mężczyzn?

Gdzie opłaca się pracować kobietom?Źródło: Materiały prasowe
dule0f4
dule0f4
Jak pokierować swoją karierą, by pracować w zawodzie dającym możliwości awansu i rozwoju? Czy warto szukać pracy tam, gdzie w większości wykonują ją mężczyźni?

Gdzie opłaca się pracować?

Przeciętne wynagrodzenie w Krakowie w 2018 roku to 5 100 zł brutto. Jednak nie każdy może liczyć na taką kwotę. Najlepiej zarabia się w kilku branżach, w których bardzo często dominują mężczyźni. A szkoda, bo coraz więcej kobiet ma kompetencje, by także zarabiać dobrze i rozwijać swoją karierę zawodową.

Najwyższymi płacami mogą pochwalić się osoby pracujące w IT – zarówno przy rozwoju oprogramowania, jak i w administracji. Kolejnymi branżami, które przynoszą dobre zarobki jest bankowość, ekonomia, a także zasoby ludzkie. Przeciętne płace na tych stanowiskach wahają się od 5 400 zł do 8 400 zł. Przy czym konkretne wynagrodzenie i tak uzależnione jest od stanowiska, bo w IT starszy programista PHP zarobi 13 500 zł brutto, a senior accountant 7 400 zł brutto.

dule0f4

Tym samym kierunki związane z informatyką, finansami i HR są tymi, które teraz zdecydowanie opłaca się studiować. Kobiety coraz bardziej zachęcane są do wybierania tych branż, bo ciągle ich odsetek pracujących w wyżej wymienionych zawodach jest bardzo niski. Skąd się bierze ten stan rzeczy?

Naturalne predyspozycje

Oczywistym powodem, dla którego w niektórych branżach pracują głównie mężczyźni, są fizyczne uwarunkowania i naturalne cechy płci. Niektórych zawodów kobiety po prostu wykonywać nie powinny, ze względu po prostu na ich szkodliwość zdrowotną. Do takich stanowisk należą te związane z pracą pod ziemią, na wysokościach, wymagające dużego wysiłku fizycznego, transportu ciężarów, a także wymuszonej pozycji ciała (w przemyśle ciężkim, budownictwie). Natomiast przyjmowanie kobiet do lżejszych fizycznych prac jest normą i nie ma z tym problemu w zakładach produkcyjnych, niektórych stanowiskach magazynowych itp.

Kobiety wciąż zarabiają mniej

Jednym z wielu powodów, dla którego kobiet wciąż jest mało w zawodach technicznych, a także na wyższych stanowiskach, jest fakt, że dalej panie zarabiają mniej od mężczyzn.
Według innych danych (raport Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018) w IT na stanowisku kierownika kobiety zarabiały tylko 75% pensji mężczyzny. W przypadku niższych stanowisk takich jak: starszy specjalista, doświadczony specjalista, czy młodszy specjalista, te różnice wynosiły od 80 do 86% pensji mężczyzny.

System edukacji

Badania wykazały, że dziewczynki do wieku dojrzewania są zainteresowane przedmiotami ścisłymi i programistycznymi na takim samym poziomie, co chłopcy. Później na skutek stereotypów, podejścia nauczycieli, czy środowiska bardzo często rezygnują z tych zamiłowań, kierując swoją uwagę na zajęcia, które zdaniem innych są bardziej kobiece. Zmiana systemu edukacji i podejścia pedagogów do dzieci jest kluczowa, by więcej dziewczynek dalej interesowało się przedmiotami ścisłymi. Wtedy na politechnikach może być ich znacznie więcej, co przełoży się na ich obecność w branży.

dule0f4

Krzywdzące stereotypy

Krzywdzące przekonania i stereotypy to kolejne powody, które blokują karierę zawodową kobiet. Dalej uważa się, że w zawodach związanych z programowaniem, czy finansami lepiej radzą sobie mężczyźni, nawet jeśli konkurują z kobietami mającymi takie same studia, jak i kompetencje do wykonywanego zawodu:

"Równouprawnienie na rynku pracy formalnie istnieje nie od dziś. W praktyce wciąż jednak jesteśmy w procesie przemiany na poziomie mentalnym. Dopóki w głowie przeciętnego Polaka tkwi np. przekonanie, że mężczyzna jest lepszym programistą niż kobieta, będzie się to niekiedy przekładało na procesy rekrutacji i zachowania w środowisku pracy. Dlatego tak ważne jest podejmowanie takich tematów przez media i uświadamianie o szkodliwości stereotypów – zarówno tych dotyczących kobiet, jak i mężczyzn" – mówi Patrycja Kosek z portalu pracy Aplikuj.pl

Choć z roku na rok, coraz więcej się o tym mówi, to kobiety wciąż borykają się z takimi samymi problemami. Niższą płacą, zniechęcaniem do studiowania „męskich kierunków”, czy utrudnieniami związanymi z awansowaniem na wyższe stanowiska. Warto powoli zmieniać myślenie i śmielej wprowadzać zmiany w tym zakresie.

Jeśli chcesz zadbać o swoją karierę zawodową, to wybierz wspomniane wyżej branże. Dają one dobre możliwości awansu, wysokie zarobki, a do tego wciąż poszukiwani są specjaliści na konkretne stanowiska pracy. Powoli podejście do kobiet na stanowiskach stereotypowo "męskich" się zmienia, a im więcej będzie śmiało realizowało swoje marzenia, tym łatwiejszy start dla tych, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową.

dule0f4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dule0f4