Gdzie wyrzucać skorupki jajek? Wielu popełnia ogromny błąd

Nie wyrzucaj skorupek jajek do kosza ze zmieszanymi odpadami
Nie wyrzucaj skorupek jajek do kosza ze zmieszanymi odpadami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe

04.06.2024 15:07, aktual.: 04.06.2024 16:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poprawna segregacja odpadów powinna wejść nam w nawyk. Wciąż jednak mnóstwo osób popełnia te same błędy - dotyczy to również pozbywania się skorupek po jajkach. Czy też wyrzucasz je do niewłaściwego kontenera?

Segregacja odpadów jest niezwykle ważna. Pozwala m.in. na ograniczenie ilości śmieci, które zanieczyszczają glebę, ale też zmniejszenie użycia surowców, dzięki procesowi recyklingu.

Wciąż jednak świadomość, gdzie wyrzucać poszczególne odpady nie jest na zadowalającym poziomie. Dziś przyglądamy się skorupkom od jajek, które niezwykle często lądują w koszu przeznaczonym na odpady zmieszane. Niestety, nie jest to dobry wybór.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie wyrzucaj do zmieszanych. Miejsce skorupek jest gdzie indziej

Okazuje się, że skorupki po jajkach powinny zostać umieszczone w pojemniku na bioodpady. Jak przeczytamy w serwisie Segreguj na 5, odpady, które lądują w tych koszach "są przetwarzane w sposób tlenowy w kompostowniach". Następnie resztki przejdą przez trzy etapy kompostowania:

  • biostabilizację, polegającą na rozdrabnianiu, a następnie rozkładzie pod wpływem wyższej temperatury i odpowiedniej dawki tlenu. Odpowiednia temperatura pozbędzie się z odpadów pasożytów oraz drobnoustrojów chorobotwórczych;
  • stabilizację kompostu, czyli proces "dojrzewania" kompostu grzejnego wymieszanego z ziemią. Całość trwa 3-6 tygodni;
  • selekcję - kiedy już dojrzały kompost podlega segregacji ze względu na wielkość, a następnie jest wywożony.

W tym samym serwisie przeczytamy też, że do bioodpadów można wyrzucać wyłącznie skorupki. Białka oraz żółtka jajek wyrzucamy do śmieci zmieszanych.

Co z pudełkami po jajkach?

W przypadku pustych opakowań po jajkach przy segregacji odpadów znów łatwo o błąd. Mimo że zazwyczaj są wykonane z kartonu, wcale nie zawsze powinny lądować w pojemnikach z papierami. Jeżeli karton jest pobrudzony tłuszczem lub jajkiem, wyrzucamy go do śmieci zmieszanych. Razem z papierami mogą zostać wyrzucone jedynie nieubrudzone pojemniki. Warto też wiedzieć, że kartonowe opakowanie możemy pokruszyć na drobniejsze kawałki i wyrzucić do kompostownika.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także