Folia po parówkach ląduje w tym koszu? Nagminnie popełniany błąd

Gdzie wyrzucić folię po parówkach?
Gdzie wyrzucić folię po parówkach?
Źródło zdjęć: © East News

17.06.2024 12:39, aktual.: 17.06.2024 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawiałaś się kiedyś, gdzie powinna trafić folia po parówkach? Czy można ją wrzucić do plastiku? A może do odpadów bio? Wyjaśniamy, gdzie powinniśmy wrzucić zużyte opakowanie, aby nie popełnić błędu.

Prawidłowa segregacja śmieci to pierwszy krok do dbania o naszą planetę. Dlatego tak ważne jest, aby nie popełniać błędu i wiedzieć, gdzie powinny lądować poszczególne odpady. Chyba każdy wie, że żółty pojemnik przeznaczony jest na plastiki, niebieski na papier, a zielony na szkło. Gdzie jednak powinna trafić folia po parówkach?

Gdzie wyrzucić folię po parówkach?

Folia na parówkach to bardzo cienka osłona, która ochrania produkt przed utratą świeżości i zanieczyszczeniami. Niestety, nie nadaje się ona do recyklingu. Choć może wydawać się, że to zwykły plastik, w rzeczywistości to wielowarstwowy materiał o złożonym składzie. Zawiera często aluminium, poliamid oraz inne tworzywa sztuczne, co uniemożliwia jej przetworzenie w procesie recyklingu. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlatego też folia po parówkach nie powinna trafiać do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. Odpowiednim miejscem będzie kosz na odpady zmieszane.

Dlaczego odpowiednia segregacja folii po parówkach jest ważna?

Choć folia po parówkach nie nadaje się do recyklingu, jej prawidłowa segregacja jest istotna z kilku powodów. Przede wszystkim wyrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników pomaga zmniejszyć liczbę odpadów trafiających na składowiska, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Prawidłowa segregacja odpadów ułatwia proces recyklingu innych materiałów, takich jak papier, szkło czy metal, a dodatkowo pozwala na ponowne wykorzystanie surowców, co zmniejsza zapotrzebowanie na nowe zasoby naturalne.

Proces recyklingu folii po parówkach

Folia po parówkach, ze względu na swoją specyficzną strukturę i złożony skład, stanowi wyzwanie dla procesów recyklingowych. Z tego powodu rzadko jest poddawana recyklingowi.

Lekkość i specyficzne właściwości folii plastikowych sprawiają, że większość zakładów recyklingowych nie posiada odpowiedniej technologii do ich skutecznego przetworzenia. W konsekwencji folia po parówkach zazwyczaj kończy swój żywot na wysypiskach śmieci, zamiast być wykorzystana do produkcji nowych materiałów.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (38)
Zobacz także