Gdzie wyrzucić blister po tabletkach? Nagminnie popełniany błąd

Gdzie wyrzucić pusty blister po tabletkach?
Gdzie wyrzucić pusty blister po tabletkach?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

08.05.2024 15:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Utylizacja wszelkiego rodzaju leków czy odpadów medycznych nie jest sprawą prostą. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie możemy ich tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci. Sprawdź, jak się pozbyć pełnych lub pustych blistrów po tabletkach. Bardzo często trafiają do kontenerów na tworzywa sztuczne - to błąd.

Nie da się ukryć, że produktów medycznych często mamy w domu sporo. Po chorobie mogą nam zostać niewykorzystane preparaty albo skusimy się na kolejny cudowny suplement diety. Wszystko to zalega później w szafkach czy szufladach, dopóki sobie o tym nie przypomnimy.

W końcu jednak nadchodzi ten moment, kiedy trzeba zaprowadzić porządki w domowej apteczce. Do sprawy trzeba podejść praktycznie, bo sposób utylizacji takich odpadów nie zawsze jest oczywisty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie wyrzucać opakowania po lekach? Podstawowa zasada

Jeżeli chcemy usunąć z domu zbędne leki czy pojemniki po nich, musimy je najpierw odpowiednio podzielić. Jeśli zdążyliśmy zużyć środki lecznicze i opakowania są puste, postępujemy z nimi stosownie do materiału, z którego zostały wykonane.

Zwykłe kartonowe pudełka czy ulotki wrzucamy do niebieskiego pojemnika, czyli tego przeznaczonego na papier. Plastikowe butelki po syropach powinny trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale, podobnie jak tubki po maściach (które traktujemy jak odpady po kosmetykach). Szklane opakowania trafiają do zielonego pojemnika na szkło.

Co zrobić z blistrami po tabletkach? To nie takie oczywiste

Blistry po tabletkach są wykonane z plastiku i aluminium, dlatego powinny być odpowiednio segregowane, aby zapobiec zanieczyszczaniu środowiska. Połączenie folii, plastiku i aluminium, z jakim mamy do czynienia w tym przypadku, niestety nie jest możliwe do ponownego wykorzystania. Nie należy wrzucać blistrów do kontenera na tworzywa sztuczne - to nagminny błąd.

Chociaż technologia umożliwiająca rozdzielenie takich surowców teoretycznie istnieje, jej zastosowanie na szeroką skalę nie jest jeszcze możliwe. Dlatego blistry należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. Oczywiście pod warunkiem, że są puste, a tabletki zostały wcześniej zużyte.

Leki wracają do apteki. Gdzie oddać blistry z tabletkami?

Niewykorzystane czy przeterminowane leki pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w koszu na śmieci. Zawarte w nich substancje mogą się okazać groźne dla środowiska, trudno też przewidzieć, w jakie reakcje wejdą z innymi środkami, jakie znajdą się w odpadach zmieszanych. Konsekwencje mogłyby być tragiczne – zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Z tego powodu niepotrzebne leki powinniśmy zawsze wrzucać do specjalnych koszy, jakie znajdziemy w aptece (jeśli od razu nie rzucą nam się w oczy, zawsze możemy zasięgnąć informacji u farmaceuty). Wskazanie to dotyczy też blistrów, w których wciąż znajdują się niewykorzystane tabletki. Ewentualnie można je również dostarczyć do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, jednak spacer do apteki jest rozwiązaniem szybszym i mniej skomplikowanym.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (307)
Zobacz także