FitnessGlinka bentonitowa – hit czy kit?

Glinka bentonitowa – hit czy kit?

Cudowna kuracja oczyszczająca organizm? A może tylko… zwykła glinka? Bentonit to substancja, która zdobywa popularność na blogach i portalach o naturalnych metodach leczniczych. Ile prawdy jest w tych „rewelacjach”?

Glinka bentonitowa – hit czy kit?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Bentonit, czyli uwodniony krzemian glinu, to skała osadowa o zabarwieniu najczęściej szarym, niekiedy z odcieniem kremowym lub błękitnawym. Aby mieć pewność co do wysokiej jakości glinki, wybieraj zawszę tę szarą. Bentonit stosowany jest do różnych celów. Jako znakomity absorbent zdobył popularność jako materiał na żwirek higieniczny dla kotów.

Właściwości wiążące metale ciężkie sprawiły, że znalazł zastosowanie w rolnictwie, jako uzdatniacz gleby skażonej metalami ciężkimi. W przemyśle farmaceutycznym stosowany jest jako substancja przeciwzbrylająca. Glinka bentonitowa ma też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Czy jednak glinka bentonitowa do picia to dobry pomysł?

Glinka bentonitowa dla pięknej i gładkiej skóry

W kosmetyce i dermatologii glinka bentonitowa stosowana jest z powodzeniem nie od dziś. Kuracje z jej wykorzystaniem proponuje niejedno centrum SPA. Bentonit ma bowiem właściwości oczyszczające, ściągające i łagodzące. Zmniejsza stany zapalne i podrażnienia, przyspiesza gojenie ran, wygładza.

Maseczkę z glinki bentonitowej możesz bez trudu wykonać w domu, rozrabiając łyżkę substancji w niewielkiej ilości wody. Nałóż rozrobioną glinkę na twarz, szyję i dekolt i pozostaw do zaschnięcia. Spłucz letnią wodą po ok. 20 minutach. Maseczka polecana jest do oczyszczania cery tłustej, ma też właściwości wygładzające. Zaleca się stosowanie jej 1–2 razy w tygodniu.

Kąpiel w zawiesinie z glinki to namiastka domowego SPA. Kąpiele takie stosuje się do wygładzania skóry. Do wanny napełnionej ciepłą wodą wsyp pół szklanki glinki i zanurz się w zawiesinie na 15 minut. Pozostałości bentonitu spłucz pod prysznicem.

Okłady z pasty bentonitowej (takiej jak do maseczki) możesz stosować też na ślady po ukąszeniach owadów, podrażnienia i skaleczenia. Pasta, przykryta gazą, powinna pozostać na chorym miejscu przez 2 godziny. Bentonit przyspiesza gojenie, łagodzi świąd i zaczerwienienie.

Glinka bentonitowa ma również właściwości przeciwpróchnicze, ściągające, łagodzące stany zapalne dziąseł i delikatnie wybielające. Jest idealna jako składnik naturalnej pasty do zębów lub płukanka stosowana po umyciu zębów. Aby przygotować płukankę, wymieszaj pół łyżeczki glinki w szklance wody.

Pamiętaj, aby glinka nie miała kontaktu z metalowymi narzędziami i przyborami, gdyż może stracić część właściwości. Do rozrabiania wykorzystuj przybory drewniane.

Glinka bentonitowa do picia?

Wbrew temu, co twierdzą niektórzy autorzy blogów, picie glinki bentonitowej nie oczyszcza organizmu z toksyn i metali ciężkich – żadne badanie nie potwierdziło takiego jej działania na organizm człowieka. Bentonit wiąże takie substancje jedynie w wodzie i w glebie. Nie przynosi efektów także jako kuracja odchudzająca.

Spośród właściwości bentonitu potwierdzonych w jakichkolwiek badaniach wyróżnić można tylko:

– niwelowanie skutków zakażenia aflatoksynami (substancjami wydzielanymi przez grzyby i pleśnie, obecnymi np. w nadpsutej żywności),
– łagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego w postaci zaparciowej.

Zalecana dawka to ½–1 łyżeczki glinki na szklankę wody. Nie należy jej przekraczać, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia biegunek lub zaparć. Pamiętaj również, aby stosować bentonit na godzinę przed posiłkiem lub przyjęciem jakichkolwiek leków (nawet suplementów witaminowych) bądź dwie godziny po.

Glinka upośledza bowiem tymczasowo wchłanianie leków i substancji odżywczych z pokarmu. Może także wyjałowić jelita, dlatego nawet po najkrócej trwającej kuracji zalecane jest przyjmowanie probiotyków. Przekraczanie zalecanej dawki prowadzić może do niedoborów np. potasu. Bentonitu nie należy stosować jako lewatywy!

Bentonit może być stosowany jako suplement diety, ale przez krótki czas i wyłącznie w zalecanych dawkach. Najważniejsze pozostają jednak wciąż jego dowiedzione właściwości kosmetyczno-dermatologiczne.

Źródło artykułu:Materiał Partnera

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)