Gołąbki - kalorie, wartości odżywcze. Czy gołąbki tuczą?
Gołąbki to jedno z najbardziej docenianych dań serwowanych w naszym kraju. Z biegiem czasu sposób ich przygotowania i używane składniki ulegały nieznacznym modyfikacjom, dlatego obecnie możemy cieszyć się nimi w rozlicznych wariantach. Ile kalorii mają gołąbki i czy są wartościowym daniem?
02.12.2018 | aktual.: 27.12.2018 12:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gołąbki - wartości odżywcze
Gołąbki znane są w kuchni od wieków, lecz ich pochodenie nie jest potwierdzone i nie ma pełnej zgodności co do tego, kto był pomysłodawcą tego dania. Uznawane za tradycyjne potrawy kuchni ukraińskiej, greckiej czy polskiej, zdobyły również uznanie na całym świecie.
Przygotowywane z mielonego mięsa z ryżem, zawinięte w liście młodej kapusty pekińskiej lub greckiej, podawane są z sosami, ajczęściej pomidorowym. Dzięki możliwości ich łatwej modyfikacji, powstały niezliczone rodzaje gołąbków i pomysły na ich podanie.
Tradycyjne gołąbki, pomimo swojej złożoności, nie są jednak dobrym źródłem składników mineralnych i witamin. Są natomiast bogate w tłuszcze nasycone i jednonienasycone oraz witaminę C, lecz tylko z powodu dodawanego do nich zazwyczaj sosu pomidorowego. Wartości odżywcze gołąbków zależą w dużej mierze od tego, z czego i w jaki sposób je przygotujemy, dlatego niekiedy można sobie pozwolić na eksperymenty.
Rodzaje gołąbków
Gołąbki są daniem, które znane jest w wielu krajach europejskich, ale także i na całym świecie. Te tradycyjne, przygotowane z mielonego mięsa, ryżu oraz kapusty, z czasem zyskały swoje kolejne odsłony, a wraz z pomysłowością i potrzebami ich twórców powstawały nowe warianty.
Najczęściej gołąbki dzieli się na te zawijane oraz bez zawijania, które są mniej czasochłonne, a jedyna różnica polega na zmieleniu kapusty i dodaniu jej do przygotowanego farszu. Bywają one jednak bardziej kaloryczne, jednak wszystko zależy od sposobu ich przyrządzenia.
Na świecie znajdziemy niezliczone rodzaje gołąbków, w których tradycyjny ryż zostanie zastąpiony choćby kaszą, a zamiast mięsa mielonego wieprzowego użyjemy drobiowego lub jagnięcego. Takie rozwiązania nawiązują do obecnych trendów żywieniowych i są odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczeństwa na potrawy dietetyczne.
Bardzo popularne stały się również gołąbki wegetariańskie, w których mięso zastąpić można pieczarkami i tofu, a ryż ustąpi miejsca różnego rodzaju kaszom bogatszym w składniki odżywcze.
Gołąbki - kalorie
Gołąbki, nawet te tradycyjne, są niskokaloryczne i z pewnością przypadną do gustu każdej osobie dbającej o linię. Z reguły jeden gołąbek waży około 150-200 gramów, a w 100 gramach zawierają jedynie 108 kcal. Wszystko zależy więc od naszego umiaru oraz dodatków w postaci ziemniaków, kaszy czy sałatki. Należy jednak pamiętać o sosach, które dodatkowo będą podwyższać kaloryczność gołąbków.
Liczba kalorii w gołąbkach zależy od tego, jakich składników użyjemy. Warto więc pamiętać, że dodając lub zamieniając składniki, możemy zwiększyć lub zmniejszyć ich ostateczną kaloryczność. Odpowiednio dobrane, mogą być idealnym daniem, które z powodzeniem będziemy mogli włączyć do naszej diety. Jedyne o czym musimy pamiętać, to umiar w ich jedzeniu i odpowiedni przepis na gołąbki.