GotowaniePrzepisyPijesz herbatę przed snem? Musisz uważać na jeden szczegół

Pijesz herbatę przed snem? Musisz uważać na jeden szczegół

Pijesz herbatę przed snem? Musisz uważać na jeden szczegół
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Paulina Brzozowska
01.12.2017 15:31, aktualizacja: 01.12.2017 15:50

Podobno ciepły napój wypity wieczorem ułatwia zasypianie i relaksuje. I jest w tym ziarno prawdy. Inaczej sprawa ma się jednak w przypadku herbaty, która może nam wieczorem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Chyba że zastosujemy się do jednej ważnej zasady.

Herbata ma w sobie bardzo dużo teiny, która podobnie jak kofeina zawarta w kawie, działa pobudzająco. Najwięcej teiny znajdziemy w herbacie białej, najmniej – w czerwonej. O tym, jak herbata zadziała na nasz organizm decyduje jednak czas parzenia.

Zgodnie z badaniami, teina uwalnia się podczas pierwszych trzech minut parzenia herbaty. Później dołączają do niej garbniki, które neutralizują pobudzające działanie naparu i pozwalają się zrelaksować.

Dlatego jeśli chcemy uspokoić nasz organizm i ułatwić sobie zasypianie, jednocześnie nie rezygnując z ulubionego napoju, powinniśmy parzyć herbatę ponad 3 minuty. Najlepiej jednak zrezygnować z tego naparu przed snem i zamiast niego wypić napój na bazie uspokajających ziół, takich jak melisa czy lawenda.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także